Pin it

SUDETY

Szlakiem górskich legend 

Sudety to łańcuch górski o długości 300 km ciągnący się łukiem na obszarze południowo-zachodniej Polski i północnych Czech. Składa się z wielu pasm górskich, które poprzecinane są dolinami rzek oraz malowniczymi kotlinami. Wśród najpopularniejszych można wymienić: Karkonosze z najwyższym szczytem całych Sudetów - Śnieżką (1602 m n.p.m), Góry IzerskieGóry Sowie, Góry StołoweGóry OrlickieMasyw Śnieżnika czy Kotlinę Kłodzką.  

Odwiedzający Karpacz zazwyczaj wybierają wędrówkę na najwyższy sudecki szczyt i w okolice Małego Stawu z przycupniętym nad jego brzegiem schroniskiem Samotnia. Wycieczkę do tego celu można rozpocząć z okolic Świątyni Wang, należącej do najważniejszych zabytków Karpacza. Ze Szklarskiej Poręby warto wybrać się do Śnieżnych Kotłów - polodowcowych formacji o alpejskim krajobrazie lub na dużo lżejszą wyprawę do wodospadów Szklarki i Kamieńczyka - najwyższego w polskich Sudetach.

Choć Sudety nie imponują wysokością, z pewnością mogą oczarować różnorodnością krajobrazu i niezwykłymi miejscami, które nie raz pozwolą Wam poczuć się jak w baśni, innej epoce lub na innej planecie! Sprawdźcie nasze propozycje takich właśnie miejsc w Sudetach, które być może nie są Wam znane, ale bez wątpienia warte odwiedzenia!


Noclegi w Sudetach - najnowsze oferty!


Miejsca w Sudetach, które musicie odwiedzić!

Błędne Skały

Pokonując labirynt szczelin i zaułków, jakie tworzą Błędne Skały, można poczuć się jak w baśni! Zwłaszcza że niektóre ze skał mają własne nazwy, takie jak LabiryntWielkaSalaTunel czy Kurza Stopka. Zespół tych osobliwych form skalnych znajduje się w Górach Stołowych i w całości objęty jest ochroną Karkonoskiego Parku Narodowego. Zwiedzać go można jednokierunkowym szklakiem po drewnianych kładkach. Warto wybrać się na punk widokowy na platformie o nazwie Skalne Czasze. Przy dobrej pogodzie widać stamtąd panoramę Karkonoszy

Sudety

Błędne Skały

Góry Stołowe

Pin it
Izerski Park Ciemnego Nieba

Tęsknicie za nocnym niebem rozjarzonym miliardem gwiazd? W Sudetach możecie przypomnieć sobie ten widok! Izerski Park Ciemnego Nieba  to jedno z dwóch takich miejsc w Polsce, gdzie gwiazdy można podziwiać do woli. Położony jest na granicy polsko-czeskiej, a dzięki oddaleniu od źródeł sztucznego światła oferuje idealne warunki obserwacyjne. W Dolinach rzek Izery i Jizerki powstały także ścieżki edukacyjne, gdzie można zgłębiać problem zanieczyszczenia światłem. Po stronie polskiej park jest częścią astro-turystycznego projektu Astro Izery łączącego astronomię z aktywnym wypoczynkiem w górach.

Sudety

Wieś Międzygórze

Masyw Śnieżnika

Pin it
Jaskinia Niedźwiedzia

Macie ochotę poczuć się troszeczkę jak w epoce lodowcowej? Odwiedźcie Jaskinię Niedźwiedzią w północnej części Masywu Śnieżnika. Woda drążąca skały uformowała tam jedną z najdłuższych i najgłębszych jaskiń w Polsce, a proces ten rozpoczął się około 28 mln lat temu!  Głębokośc tego tworu geologicznego sięga nawet 100 m. Przez środkowe piętro biegnie trasa turystyczna z niepowtarzalną szatą nacieków  oraz dużą ilością kości zwierząt z epoki lodowcowej - niedźwiedzia, lwa jaskiniowego, hieny jaskiniowej czy wilka. Licząca koło 360 m trasa prowadzi wygodnym chodnikiem a niesamowitego wrażenia dopełnia efektowne oświetenie.

Sudety

Jaskinia Niedźwiedzia w Kletnie

Masyw Śnieżnika

Pin it
Mały Tyrol

Wieś Międzygórze to perełka ukryta wśród dzikich i pięknych gór Masywu Śnieżnika. Niezwykłego klimatu nadają temu miejscu walory naturalne - górskie lasy i szumiące potoki oraz idealnie w to tło wkomponowane pensjonaty w stylu norweskim i tyrolskim z XIX w. Za sprawą tego krajobrazu Międzygórze nazywane jest niekiedy „Małym Tyrolem". Piękne drewniane wille tworzą unikatową bazę noclegową z tradycjami zarówno dla tych, którzy chcą się wyciszyć, jak i aktywnie spędzić czas z dała od zgiełku popularnych kurortów. We wsi urywa się droga i dalej prowadzą już tylko dukty leśne i górskie szlaki...

Sudety

Niebieskie Jeziorko

Rudawy Janowickie

Pin it
Rudawy Janowickie

W obrębie łańcucha górskiego Rudawy Janowickie, w południowej części województwa dolnośląskiego, położony jest Rudawski Park Krajobrazowy. Jego najwyższym punktem jest Skalnik (945 m n.p.m.). Największą atrakcję stanowią jednak zlokalizowane na jego terenie kolorowe jeziorka: żółte, purpurowe, błękitne i czarne. Stawy o niezwykłych barwach, które  powstały w miejscu wyrobisk dawnych niemieckich kopalni, przyciągają co roku turystów z kraju i zagranicy. Przygotowano dla nich szlaki zarówno piesze, jak i rowerowe, a także ścieżkę edukacyjną "Kolorowe Jeziorka" .

Sudety

Wodospad Kamieńczyka

Karkonosze

Pin it
Magiczny Szlak Ducha Gór

Chcesz poczuć się jak poszukiwacz skarbów na szlaku górskich legend? Magiczny Szlak Ducha Gór to atrakcja nie tylko dla najmłodszych, choć powstał z myślą o rodzinnych wędrówkach. Na szlaku znajduje się łącznie 35 punktów, w tym jedne z największych atrakcji regionu, jak wodospady Kamieńczyka i Szklarki, KruczeSkały czy ZakrętŚmierci. Inne atrakcje pozwalają w atmosferze przygody odkrywać historię regionu. Przejście trasy oznaczonej tajemniczymi symbolami ma charakter gry terenowej, a kto ją przebędzie otrzymuje tytuł ODKRYWCY MAGICZNEJ Szklarskiej Poręby.

Sudety

Mały Staw

Karkonosze

Pin it

Noclegi w Sudetach - więcej ofert!