WakacyjniPiraci
Profile

Cenimy Twoją prywatność

Używamy plików cookie, aby poprawić komfort przeglądania, dostarczać spersonalizowane treści i analizować nasz ruch. Klikając „Akceptuj wszystko”, zgadzasz się na to i wyrażasz zgodę na udostępnianie tych informacji stronom trzecim oraz na przetwarzanie Twoich danych w USA. Aby uzyskać więcej informacji, przeczytaj tu: .

W każdej chwili możesz dostosować swoje preferencje. Jeśli odmówisz, będziemy używać tylko niezbędnych plików cookie i niestety nie będziesz otrzymywać żadnych spersonalizowanych treści. By odmówić .

Koralj Sunny Hotel by Valamar Croatia

2 ważne zmiany w Chorwacji od nowego roku 🇪🇺💶

Od nowego roku w Chorwacji zaszły 2 istotne zmiany - jedna bardzo ułatwi nam wjazd, druga - sami zdecydujcie!

TUTAJ znajdziecie noclegi w Chorwacji nad samym morzem!

Opublikował/a
Tobi·2.01.2023
Udostępnij

1. Wprowadzenie euro 💶

Od 1 stycznia 2023 w Chorwacji weszła waluta €.

Jeśli macie jeszcze gotówkę z ostatniego urlopu, możecie ją wymienić w chorwackich kantorach. W Chorwackim Banku Narodowym powinno to być możliwe bezterminowo dla banknotów, ale tylko przez trzy lata dla monet.

Istnieje obawa, że ​​hotelarze i inni usługodawcy mogą wykorzystywać przewalutowanie do ukrytych podwyżek cen. Aby temu przeciwdziałać, do końca 2023 roku wszystkie ceny muszą być nadal podawane w obu walutach, a nieuzasadnione podwyżki cen muszą być publikowane na „czarnej liście”.

2. Brak kolejek na granicach / lotniskach 🇪🇺

Również na przełomie roku Chorwacja dołączyła do strefy Schengen, tak jak zrobiła to już większość krajów UE (oraz Norwegia, Liechtenstein, Szwajcaria i Islandia, ale nie Irlandia, Cypr, Bułgaria i Rumunia). Eliminuje to „systematyczne osobiste kontrole graniczne”, czyli nie trzeba już godzinami stać w korkach na granicach Słowenii czy Węgier z Chorwacją w celu kontroli paszportowej.

Chorwackie lotniska międzynarodowe mają 3 miesiące na dostosowanie kontroli granicznych. Po zakończeniu okresu przejściowego, który potrwa do 26 marca 2023, pasażerowie przylatujący z krajów należących do strefy Schengen nie będą już podlegali kontroli granicznej.

Źródła: turystyka.rp.pl, tvn24.pl