WakacyjniPiraci
Profile

Cenimy Twoją prywatność

Używamy plików cookie, aby poprawić komfort przeglądania, dostarczać spersonalizowane treści i analizować nasz ruch. Klikając „Akceptuj wszystko”, zgadzasz się na to i wyrażasz zgodę na udostępnianie tych informacji stronom trzecim oraz na przetwarzanie Twoich danych w USA. Aby uzyskać więcej informacji, przeczytaj tu: .

W każdej chwili możesz dostosować swoje preferencje. Jeśli odmówisz, będziemy używać tylko niezbędnych plików cookie i niestety nie będziesz otrzymywać żadnych spersonalizowanych treści. By odmówić .

RENFE

Darmowe pociągi w Hiszpanii!

Pociągi krótko- i średniodystansowe będą darmowe tej jesieni dzięki nieoczekiwanemu podatkowi.

Opublikował/a
Patryk·14.07.2022
Udostępnij

Od września podróże kolejami na krótkich i średnich dystansach w Hiszpanii będą bezpłatne przez cztery miesiące, zapowiedział we wtorek (12 lipca) premier kraju Pedro Sánchez.

Wszystkie pociągi podmiejskie (Cercanías i Rodalies) oraz średniodystansowe linie regionalne obejmujące podróże o długości poniżej 300 km (trasy Media Distancia) obsługiwane przez narodowego operatora kolejowego Renfe będą bezpłatne od 1 września do 31 grudnia.

Zniżka 100 procent jest dostępna tylko na bilety wieloprzejazdowe, a nie pojedyncze. Środki te nie będą obejmować podróży innymi środkami, w tym pociągami dalekobieżnymi i obsługiwanymi przez inne firmy.

Może to oznaczać bezpłatne podróżowanie pociągiem między miastami takimi jak Barcelona i Sewilla lub Madryt i Bilbao - jeśli chcesz zobowiązać się do zakupu biletu okresowego.

Dlaczego w Hiszpanii podróżowanie pociągiem jest bezpłatne?

Bezpłatne bilety kolejowe mają na celu zmniejszenie wpływu kryzysu na koszty życia w kraju.

Niemcy wprowadziły podobne rozwiązanie, które nadal obowiązuje, od czerwca do sierpnia ze zniżką na ogólnokrajowy bilet na transport publiczny. Oznacza to, że podróżni mogą korzystać bez ograniczeń z usług lokalnych i regionalnych już za 9 euro miesięcznie.

Hiszpania zdecydowała się pójść o krok dalej, oferując bezpłatne podróże koleją w ramach usług Renfe od września do grudnia tego roku.

„Jestem w pełni świadomy codziennych trudności, z którymi boryka się większość ludzi. Wiem, że wasze pensje są coraz mniejsze, że trudno związać koniec z końcem, a wasz koszyk staje się coraz droższy – powiedział Sanchez.

Bezpłatne bilety kolejowe zostaną sfinansowane z nowego podatku od nieoczekiwanych dochodów dla banków i firm energetycznych, które skorzystały na rosnących stopach procentowych i cenach energii. Nowa opłata ma zostać wprowadzona w 2023 r. i może wygenerować do 7 mld euro w ciągu dwóch lat.

Zgłoś wątpliwości prawne