WakacyjniPiraci
Profile

Cenimy Twoją prywatność

Używamy plików cookie, aby poprawić komfort przeglądania, dostarczać spersonalizowane treści i analizować nasz ruch. Klikając „Akceptuj wszystko”, zgadzasz się na to i wyrażasz zgodę na udostępnianie tych informacji stronom trzecim oraz na przetwarzanie Twoich danych w USA. Aby uzyskać więcej informacji, przeczytaj tu: .

W każdej chwili możesz dostosować swoje preferencje. Jeśli odmówisz, będziemy używać tylko niezbędnych plików cookie i niestety nie będziesz otrzymywać żadnych spersonalizowanych treści. By odmówić .

chrissi island, chrisy island, Crete

Grecja zamyka wyspę dla turystów!

Od tej pory do popularnego greckiego celu wycieczek nie można już podpływać łodziami. W sieci pojawiło się też kilka nieprawdziwych informacji na ten temat, weryfikujemy je wszystkie!

Opublikował/a
Tobi·19.09.2023
Udostępnij

Ahoj piraci, turystyka niewątpliwie ma wiele pozytywnych skutków na całym świecie, zapewnia dobrobyt całym regionom i w wielu miejscach pomaga chronić florę i faunę. Niestety wady są równie widoczne i odczuwalne oraz doprowadziły do bezprecedensowego ​​zakazu wjazdu dla całej jednej wyspy w Grecji.

O którą wyspie chodzi?

Na wschodzie Krety, około 15 kilometrów od wybrzeża, znajduje się mała, właściwie niezamieszkana wyspa Chrissi (również Chrisy, tłumaczone jako: „Złota”).

© OpenStreetMaps

Co się stało?

Coraz więcej turystów w ostatnim czasie odwiedza piękne plaże by podziwiać wyjątkową przyrodę. Szacuje się, że każdego roku na wyspie było 200 000 odwiedzających dziennie (!). Niektórzy nawet nocowali na miejscu w namiotach i własnoręcznie zbudowanych chatach w miesiącach letnich. W sumie doprowadziło to do kilku problemów:

  • wzrostu ilości śmieci

  • zużycia wód gruntowych, których brakuje roślinom

  • niszczenia młodych roślin

  • miejscowi sprowadzali kozy, które zjadały rośliny

Cedry Chrissi, z których niektóre mają ponad 100 lat, są szczególnie dotknięte tym zjawiskiem, a wiele z nich zostało już wyrwanych lub wyschniętych.

Co zostało zabronione?

Nikomu nie wolno wchodzić na wyspę w okresie od 1 maja 2022 do 31 października 2022 oraz od zachodu do wschodu słońca.

❌ Na wielu turystycznych portalach informacyjnych przeczytasz obecnie, że łodzie mogą się zatrzymywać przy wyspie, a turyści mogą wtedy po prostu wypłynąć na brzeg. Według naszych informacji jest to jednak nieprawda.

Łodzie wycieczkowe mogą opływać wyspę tylko przez ograniczony czas.

🔍 Źródło: efsyn.gr

Zgłoś wątpliwości prawne