WakacyjniPiraci
Profile

Cenimy Twoją prywatność

Używamy plików cookie, aby poprawić komfort przeglądania, dostarczać spersonalizowane treści i analizować nasz ruch. Klikając „Akceptuj wszystko”, zgadzasz się na to i wyrażasz zgodę na udostępnianie tych informacji stronom trzecim oraz na przetwarzanie Twoich danych w USA. Aby uzyskać więcej informacji, przeczytaj tu: .

W każdej chwili możesz dostosować swoje preferencje. Jeśli odmówisz, będziemy używać tylko niezbędnych plików cookie i niestety nie będziesz otrzymywać żadnych spersonalizowanych treści. By odmówić .

airport

Opłata za wjazd do UE?

Od przyszłego lata osoby podróżujące do większości krajów UE nie otrzymają prawa wjazdu, chyba wniosą opłatę znoszącą wizę.

Opublikował/a
Patryk·14.07.2022
Udostępnij

Rząd UE w końcu ogłosił, że nowy system bezwizowy, znany jako ETIAS, ma zostać uruchomiony w maju 2023 r. Oznacza to, że nierezydenci będą musieli wypełnić formularz wniosku o wartości 7 euro przed podróżą na terytorium UE.

ETIAS – co oznacza „Europejski system informacji o podróży i zezwoleń na podróż” (European Travel Information and Authorisation System) – ma na celu „zwiększenie bezpieczeństwa i pomoc w zapobieganiu zagrożeniom zdrowia europejskiego bloku”.

Zgodnie z tak zwaną „zasadą 90 dni” Brytyjczycy, Amerykanie, Australijczycy i inni obywatele mogą spędzić do 90 dni na każde 180 w krajach strefy Schengen.

Jak długo trwa złożenie wniosku o zniesienie wizy ETIAS?

Proces będzie w dużej mierze zautomatyzowany i wypełnienie formularza nie powinno zająć więcej niż 10 minut – będzie to wymagało podania danych paszportowych i danych dotyczących podróży, a także kilku podstawowych pytań bezpieczeństwa.

Komisja Europejska (KE) ocenia nowy system ETIAS jako „prosty, szybki i przyjazny odwiedzającym”. Oczekuje się pozytywnej odpowiedzi dla ponad 95 proc. wniosków.

Zniesienie wizy zostanie wydane automatycznie w ciągu kilku minut od dokonania płatności. Podróżni powinni jednak złożyć wniosek co najmniej 72 godziny wcześniej, na wypadek jakichkolwiek opóźnień.

„Tylko w bardzo wyjątkowych przypadkach procedura ETIAS może trwać do 30 dni” – powiedziała KE.

Po zatwierdzeniu zgłoszenie jest ważne przez trzy lata i jest ważne dla nieograniczonej liczby zgłoszeń - co jest dobrą wiadomością dla osób często podróżujących.

Po trzech latach proces znoszenia wiz ETIAS będzie musiał zostać powtórzony w przypadku dalszych podróży po UE.

- Źródło.

Zgłoś wątpliwości prawne