„Klątwa Montezumy”, „zemsta faraona”, „klątwa sułtana”, „Delhi-belly” lub „galop gringo” (które znaliście?!), łac. diarrhoea viatorum – w wielu rejonach świata można nabawić się biegunki podróżnych. Zebraliśmy dla Was najważniejsze rzeczy, które powinniście o niej wiedzieć. 🧻
Biegunka podróżnych jest najczęstszą chorobą podróżną. W zdecydowanej większości przypadków jest ona niegroźna i mija samoistnie po kilku dniach (średnio 1 do 5 dni), choć oczywiście jest dokuczliwa i może pogorszyć samopoczucie.
Biegunka podróżnych występuje na całym świecie, ale częściej występuje w regionach o słabej infrastrukturze sanitarnej i złej jakości wody oraz na obszarach tropikalnych i subtropikalnych. Poniżej grafika ze strony medycynatropikalna.pl.
Źródło: medycynatropikalna.pl
Główne objawy to:
wypróżnienia częściej niż 3x dziennie
odchody są miękkie, płynne i mają szczególnie nieprzyjemny zapach
wzdęcia
utrata apetytu
Typowe jest również to, że objawy zaczynają się nagle. W cięższych przypadkach mogą wystąpić również następujące objawy:
skurczowy ból brzucha
problemy z krążeniem
gorączka
nudności / wymioty
śluz lub krew w odchodach
Podczas podróży inne jedzenie, pikantne potrawy i egzotyczne składniki mogą obciążać żołądek i jelita, ale ekscytacja i stres są również czynnikami ryzyka. Jednak najczęstszą przyczyną biegunki podróżnych są bakterie, takie jak bakterie z grupy coli, shigella i salmonella. Przyczynami są także wirusy (np. norowirus lub rotawirus) i pasożyty (takie jak ameby).
W większości przypadków biegunka podróżnych ustępuje samoistnie po kilku dniach. Ponieważ biegunka pozbawia organizm płynów i minerałów, najważniejsze jest uzupełnienie utraconych płynów, a więc:
▶️ pij dużo (nie, nie alkoholu! 😅)
Najlepsze są proszki elektrolitowe lub roztwory z apteki. Jeśli nie macie ich pod ręką, do litra przegotowanej wody lub wody mineralnej można dodać także następujące składniki i wymieszać:
4 łyżeczki cukru,
¾ łyżeczki soli
i szklanka soku pomarańczowego z kartonu
Teoretycznie możecie jeść wszystko, na co macie ochotę, jednak należy unikać tłustych, obfitych i obciążających układ pokarmowy posiłków. Jeśli nie macie apetytu, możecie spróbować powoli przejść na normalne jedzenie na diecie odbudowującej:
herbaty i bulion mięsny
jogurty, paluszki, sucharki
ryż lub ziemniaki (bez sosów)
Jeżeli po 48 godzinach nie nastąpi poprawa, zaleca się zbadanie przez lekarza próbki kału (najlepiej świeżego) 🧪
⚠️ Blokery biegunki na bazie loperamidu jedynie tłumią objawy. Jest to przydatne, jeśli przed Wami na przykład długa podróż autobusem, ale kilkudniowe korzystanie z takich środków może być również niebezpieczne (jelita zostają „unieruchomione”). Dlatego należy je przyjmować tylko w przypadku łagodnych objawów, nigdy w przypadku gorączki, nigdy w przypadku krwawych stolców i nie należy ich podawać dzieciom. Nie można przyjmować ich stale.
Rezygnacja z podróży też jest oczywiście jedną z opcji, ale oczywiście nie o to chodzi 😉 W najlepszym przypadku poniższe wskazówki pomogą Wam uniknąć biegunki w podróży:
tylko dobrze wysmażone lub ugotowane
owoce i warzywa tylko wtedy, gdy są przygotowane samodzielnie i umyte wodą butelkowaną
kluczowa zasada: „umyj, ugotuj, zaparz, obierz lub zapomnij”
nie dopuszczaj much do kontaktu z jedzeniem
nie pijcie wody z kranu – pijcie wyłącznie wodę butelkowaną lub pojemników z nienaruszoną zakrętką. Warto naprawdę dobrze sprawdzić zakrętkę i to czy jest oryginalnie przymocowana do plastikowego pierścienia zabezpieczającego...
używajcie wody butelkowanej do gotowania lub mycia zębów
unikajcie kostek lodu (zwłaszcza w barach, restauracjach, na ulicznych stoiskach) i lodów zrobionych z wody z kranu
unikajcie napojów rozcieńczonych wodą
nie pijcie wody ze studni, rzek i strumieni (w tym źródeł), wodospadów lub stojących zbiorników wodnych
to chyba jasne - dokładnie myjcie ręce mydłem, przynajmniej przed jedzeniem i po skorzystaniu z toalety
chusteczki lub płyny dezynfekcyjne przydadzą się, jeśli umycie rąk w podróży nie jest możliwe
jeśli to możliwe, używajcie jednorazowych ręczników papierowych lub nie wycierajcie rąk, nie korzystajcie z ręczników wielorazowego użytku
unikajcie kontaktu ze zwierzętami, ponieważ one również mogą przenosić bakterie i wirusy
Mamy nadzieję, że dzięki tym wskazówkom spędziscie miłe, relaksujące wakacje bez... zakłóceń – bądźcie zdrowi!
🔍 Źródła: strony rządowe, medycynatropikalna.pl
Używamy plików cookie, aby poprawić komfort przeglądania, dostarczać spersonalizowane treści i analizować nasz ruch. Klikając „Akceptuj wszystko”, zgadzasz się na to i wyrażasz zgodę na udostępnianie tych informacji stronom trzecim oraz na przetwarzanie Twoich danych w USA. Aby uzyskać więcej informacji, przeczytaj tu: .
W każdej chwili możesz dostosować swoje preferencje. Jeśli odmówisz, będziemy używać tylko niezbędnych plików cookie i niestety nie będziesz otrzymywać żadnych spersonalizowanych treści. By odmówić .