Wakacje na Bali to seria miłych niespodzianek. Spacerując po lokalnych wioskach i miastach, natkniecie się na ukryte pomiędzy ulicami pradawne świątynie, barwne ceremonie religijne i liczne kwiatowe ofiary. Bali pachnie kadzidłami, a w powietrzu unosi się magiczna atmosfera. Na północy zobaczycie delfiny, a na całej wyspie odkryjecie monumentalne piękne zjawiska naturalne.
Bali stało się popularną destynacją dzięki "Jedz, módl się i kochaj" z Julią Roberts. To jedna z ponad 18 000 indonezyjskich wysp, która przede wszystkim wyróżnia się swoim hinduistycznym charakterem. Barwny lokalny folklor widać tu na każdym kroku: w bogatej ornamentyce, w uroczystych strojach i przystrojonych ulicach.
Południowe wybrzeże Bali to białe, piaszczyste plaże z turkusową wodą i drzewami palmowymi. Możecie wybrać się do Jimbaran Beach na spokojne leniuchowanie oraz popijanie wody kokosowej. W ciągu dnia plaża jest raczej pusta, jednak wieczorem gromadzą się na niej lokalni mieszkańcy, żeby podziwiać spektakl zachodu słońca.
Jeśli lubicie surfing, to nie możecie przegapić okazji do odwiedzenia plaż Bias Tugel i Dreamland. Tamtejsze duże fale stwarzają wręcz doskonałe warunki do uprawiania tego sportu. Równie ciekawie jest pod wodą! Jeśli wybierzecie się na Pandawa Beach, zobaczycie egzotyczne ryby i barwne koralowce tuż przy brzegu.
Wakacje na Bali to świetna okazja do zapoznania się z hinduizmem. Balijczycy bardzo dużo świętują. Z pewnością zobaczcie lokalnych mieszkańców ubranych w tradycyjne stroje, odprawiających modlitwę lub składających ofiary (nawet w tradycyjnych warungach, czyli indonezyjskich przydrożnych restauracjach).
Warto wybrać się do świątyń Pura Gunung Kawi i do Tirta Empul, gdzie odbywają się rytualne hinduistyczne kąpiele. Ogromne wrażenie robi też jaskinia z wizerunkami hinduistycznych bóstw, znana jako Goa Gajah. Jeśli kochacie zwierzęta, to zachwycą was delfiny w Lovinie oraz Małpi Las w Ubud. I kolejna naturalna perełka — pola ryżowe! Koniecznie zobaczcie soczyście zielone tarasy Tagalong.
Na wyspie jest klimat równikowy wilgotny i występują tam dwie pory roku: sucha i deszczowa. Choć w teorii najlepszym okresem na wyjazd jest czas od maja do września, to na Bali piękna pogoda jest przez cały rok. Nawet w czasie monsunu opady są sporadyczne i trwają kilkanaście minut. Warto rozważyć wyjazd w tym okresie, bo na wyspie jest wtedy nieco mniej turystów.
Walutą w Indonezji są rupie indonezyjskie (INR). W Polsce trudno je kupić, dlatego najlepiej zabierzcie ze sobą dolary. Trzeba jednak uważać, na rok ich wydania. W kantorach na Bali nie przyjmują zniszczonych lub starych banknotów. Najlepiej, żeby były wydane po 2010 roku. Im nowsze, tym lepszy przelicznik uzyskacie. Jeśli planujecie poruszać się skuterem, zabierzcie ze sobą międzynarodowe prawo jazdy na motor.
Przed wyjazdem warto zaszczepić się na:
dur brzuszny,
WZW typu A oraz B,
wściekliznę — szczególnie, jeśli planujecie obcować ze zwierzętami (nawet ugryzienie małpy bywa groźne).
Używamy plików cookie, aby poprawić komfort przeglądania, dostarczać spersonalizowane treści i analizować nasz ruch. Klikając „Akceptuj wszystko”, zgadzasz się na to i wyrażasz zgodę na udostępnianie tych informacji stronom trzecim oraz na przetwarzanie Twoich danych w USA. Aby uzyskać więcej informacji, przeczytaj tu: .
W każdej chwili możesz dostosować swoje preferencje. Jeśli odmówisz, będziemy używać tylko niezbędnych plików cookie i niestety nie będziesz otrzymywać żadnych spersonalizowanych treści. By odmówić .