motywySprawdź aktualne oferty hoteli wellness:

Weekend w SPA - detoks od codzienności, SPA dla duszy i ciała

Urlop wellness to najlepszy pomysł na błogi wypoczynek pełen zapomnienia. Zdrowa dieta, odsapnięcie od codzienności, zabiegi pielęgnacyjne, relaksujące i oczyszczające – czego chcieć więcej!? Podczas wypoczynku w SPA można zadbać i o ciało, i o duszę. Gdzie warto spędzić urlop wellness i na czym on właściwe polega?

Zdrowie spod znaku wellness, czyli jak wygląda wypoczynek w SPA

Wielkomiejski zgiełk, ciągły pośpiech, rutynowe działanie, stresujące sytuacje, siedzący tryb pracy i niewielka aktywność fizyczna mogą mieć zły wpływ na zdrowie i samopoczucie. Warto od czasu do czasu pozwolić sobie na wyciszenie, detoks od codzienności, szukając wytchnienia w ośrodkach SPA i wellness. Choć ich oferta jest zróżnicowana, to jednego możecie być pewni – po urlopie kuracjusze czują się jak nowo narodzeni!

Jakie atrakcje najczęściej urozmaicają taki zdrowotny urlop?

  • termy i baseny z różnorodnymi udogodnieniami, tj. bicze wodne, brodziki z przeciwprądem czy jacuzzi

  • baseny

  • siłownie

  • sale fitness i rehabilitacyjne

  • masaże, rytuały (indywidualne, dla par, dla przyszłych mam, dla panny młodej i druhen itd.)

  • sauny, łaźnie parowe

  • groty solne

  • tężnie

  • seanse aromaterapeutyczne

Belgijskie Spa i naturalne termy, czyli gdzie wybrać się na urlop wellness?

Przypuszcza się, że termin SPA, oznaczający ośrodek błogiego wypoczynku wraz z atrakcjami wodnymi, które mają przybliżyć gości do zdrowia oraz poczucia pełnego relaksu duszy i ciała, pochodzi od nazwy belgijskiej miejscowości Spa. Uzdrowisko, popularne już w średniowieczu, leży we wschodniej Belgii, około 35 km od Liège. Do dziś Spa nie zatraciło swojego zdrojowego charakteru – nadal wykorzystuje się tu lecznicze właściwości gorących źródeł termalnych.

Druga teoria to łacińskie pochodzenie nazwy - skrót wyrażenia salus per aquam, sanitas per aquam („zdrowie przez wodę”) lub też sanus per aquam („zdrowy dzięki wodzie”).

Zresztą na naszym globie nie brakuje miejsc, w które można wybrać się na naturalny urlop SPA. Najsłynniejsze baseny i źródła termalne tego typu znajdują się m.in. we Włoszech, na Islandii i Węgrzech. Akweny napełniane ciepłą, leczniczą wodą spływającą ze wzgórz to jedna z cech włoskiego regionu Toskania, wśród których prym wiodą 4 miejsca: Bagno Vignoni, Terme di Saturnia, Bagni di Petriolo oraz Bagni San Filippo.

W południowo-zachodnich Węgrzech warto z kolei skorzystać z dobroczynnych właściwości wód największego jeziora termalnego w Europie Hévíz. Podobnie jak wcześniej wymienione naturalne termy, dogodną infrastrukturą turystyczną otoczona jest też islandzka Błękitna Laguna. Lazurowa ciepła woda w basenach pośród skał wulkanicznych oraz klinika dermatologiczna i baza noclegowa cieszą się sporą popularnością.

Na co zwrócić uwagę, wybierając się na urlop wellness?

Wakacje dla zdrowia i odpoczynku kojarzą się przede wszystkim ze spokojem i harmonią. Abyście w trakcie urlopu wellness nie musieli zaprzątać sobie głów drobiazgami, zwróćcie uwagę, czy wakacyjna oferta idealnie spełnia Wasze oczekiwania. Pełne wyżywienie z uwzględnieniem preferencji dietetycznych, atrakcje wellness na terenie ośrodka albo w jego niewielkiej odległości, łazienka z wanną lub prysznicem w pokoju – te i wiele innych szczegółów dotyczących wypoczynku może mieć ogromne znaczenie.

Przed wykupieniem wyjazdu upewnijcie się, że korzystanie ze strefy wellness i SPA jest wliczone w cenę pobytu. Wreszcie, dbając o własne zdrowie, pomyślcie o wyborze takiego ośrodka, którego lokalizacja pozwoli na wycieczki po lesie, górskie wędrówki, wypoczynek na nadmorskiej plaży, zwiedzanie miasta czy inne ulubione relaksujące zajęcia.

Szukasz czegoś innego? Może zainteresują Cię: