Urlop wellness to najlepszy pomysł na błogi wypoczynek pełen zapomnienia. Zdrowa dieta, odsapnięcie od codzienności, zabiegi pielęgnacyjne, relaksujące i oczyszczające – czego chcieć więcej!? Podczas wypoczynku w SPA można zadbać i o ciało, i o duszę. Gdzie warto spędzić urlop wellness i na czym on właściwe polega?
Wielkomiejski zgiełk, ciągły pośpiech, rutynowe działanie, stresujące sytuacje, siedzący tryb pracy i niewielka aktywność fizyczna mogą mieć zły wpływ na zdrowie i samopoczucie. Warto od czasu do czasu pozwolić sobie na wyciszenie, detoks od codzienności, szukając wytchnienia w ośrodkach SPA i wellness. Choć ich oferta jest zróżnicowana, to jednego możecie być pewni – po urlopie kuracjusze czują się jak nowo narodzeni!
Jakie atrakcje najczęściej urozmaicają taki zdrowotny urlop?
termy i baseny z różnorodnymi udogodnieniami, tj. bicze wodne, brodziki z przeciwprądem czy jacuzzi
baseny
siłownie
sale fitness i rehabilitacyjne
masaże, rytuały (indywidualne, dla par, dla przyszłych mam, dla panny młodej i druhen itd.)
sauny, łaźnie parowe
groty solne
tężnie
seanse aromaterapeutyczne
Przypuszcza się, że termin SPA, oznaczający ośrodek błogiego wypoczynku wraz z atrakcjami wodnymi, które mają przybliżyć gości do zdrowia oraz poczucia pełnego relaksu duszy i ciała, pochodzi od nazwy belgijskiej miejscowości Spa. Uzdrowisko, popularne już w średniowieczu, leży we wschodniej Belgii, około 35 km od Liège. Do dziś Spa nie zatraciło swojego zdrojowego charakteru – nadal wykorzystuje się tu lecznicze właściwości gorących źródeł termalnych.
Druga teoria to łacińskie pochodzenie nazwy - skrót wyrażenia salus per aquam, sanitas per aquam („zdrowie przez wodę”) lub też sanus per aquam („zdrowy dzięki wodzie”).
Zresztą na naszym globie nie brakuje miejsc, w które można wybrać się na naturalny urlop SPA. Najsłynniejsze baseny i źródła termalne tego typu znajdują się m.in. we Włoszech, na Islandii i Węgrzech. Akweny napełniane ciepłą, leczniczą wodą spływającą ze wzgórz to jedna z cech włoskiego regionu Toskania, wśród których prym wiodą 4 miejsca: Bagno Vignoni, Terme di Saturnia, Bagni di Petriolo oraz Bagni San Filippo.
W południowo-zachodnich Węgrzech warto z kolei skorzystać z dobroczynnych właściwości wód największego jeziora termalnego w Europie Hévíz. Podobnie jak wcześniej wymienione naturalne termy, dogodną infrastrukturą turystyczną otoczona jest też islandzka Błękitna Laguna. Lazurowa ciepła woda w basenach pośród skał wulkanicznych oraz klinika dermatologiczna i baza noclegowa cieszą się sporą popularnością.
Wakacje dla zdrowia i odpoczynku kojarzą się przede wszystkim ze spokojem i harmonią. Abyście w trakcie urlopu wellness nie musieli zaprzątać sobie głów drobiazgami, zwróćcie uwagę, czy wakacyjna oferta idealnie spełnia Wasze oczekiwania. Pełne wyżywienie z uwzględnieniem preferencji dietetycznych, atrakcje wellness na terenie ośrodka albo w jego niewielkiej odległości, łazienka z wanną lub prysznicem w pokoju – te i wiele innych szczegółów dotyczących wypoczynku może mieć ogromne znaczenie.
Przed wykupieniem wyjazdu upewnijcie się, że korzystanie ze strefy wellness i SPA jest wliczone w cenę pobytu. Wreszcie, dbając o własne zdrowie, pomyślcie o wyborze takiego ośrodka, którego lokalizacja pozwoli na wycieczki po lesie, górskie wędrówki, wypoczynek na nadmorskiej plaży, zwiedzanie miasta czy inne ulubione relaksujące zajęcia.
Używamy plików cookie, aby poprawić komfort przeglądania, dostarczać spersonalizowane treści i analizować nasz ruch. Klikając „Akceptuj wszystko”, zgadzasz się na to i wyrażasz zgodę na udostępnianie tych informacji stronom trzecim oraz na przetwarzanie Twoich danych w USA. Aby uzyskać więcej informacji, przeczytaj tu: .
W każdej chwili możesz dostosować swoje preferencje. Jeśli odmówisz, będziemy używać tylko niezbędnych plików cookie i niestety nie będziesz otrzymywać żadnych spersonalizowanych treści. By odmówić .