WakacyjniPiraci
Profile
Impressions and Other Assets/psb_background_picture
Znajdź i zarezerwuj wymarzone wakacjeZarezerwuj hotel, loty i więcej
Znajdź i zarezerwuj wymarzone wakacje
WczasyNartySamochody
Kierunek
-

Oferty wybrane przez załogę Piratów

Daj się zainspirować

Najnowsze oferty znalezione przez naszych ekspertów
BartekJackie SparrowLady Mermaid BlueWojtek
WakacyjniPiraci
Profile

Cenimy Twoją prywatność

Używamy plików cookie, aby poprawić komfort przeglądania, dostarczać spersonalizowane treści i analizować nasz ruch. Klikając „Akceptuj wszystko”, zgadzasz się na to i wyrażasz zgodę na udostępnianie tych informacji stronom trzecim oraz na przetwarzanie Twoich danych w USA. Aby uzyskać więcej informacji, przeczytaj tu: .

W każdej chwili możesz dostosować swoje preferencje. Jeśli odmówisz, będziemy używać tylko niezbędnych plików cookie i niestety nie będziesz otrzymywać żadnych spersonalizowanych treści. By odmówić .

Diving, Indian Ocean, Shark

Rekiny na prochach? 🦈 Dziwaczny związek między kokainą a morskimi stworzeniami 😲

Na pierwszy rzut oka brzmi to jak wiadomość z prima aprilis, prawda? W rzeczywistości prowadzone są badania nad tym, czy rekiny... spożywają kokainę.

Lek został wykryty w organizmach zwierząt.

Opublikował/a
Tobi·10.09.2024
Udostępnij

W morskich wodach u wybrzeży Florydy rozgrywa się dziwna historia - przynajmniej tak podejrzewają naukowcy, którzy zastanawiają się, czy rekiny mogą natknąć się tam na... kokainę.

Skąd podejrzenia?

Obszar ten bowiem jest wykorzystywany przez przemytników jako punkt przerzutowy narkotyków do USA. Kiedy pojawia się straż przybrzeżna, kokaina często ląduje w wodzie. Paczki są również wielokrotnie zrzucane z wybrzeża przez małe samoloty, a następnie odbierane łodzią (lub nie...). Czasami część materiału kontrabandy ginie w tym procesie i jest znajdowana na wybrzeżu lub na przykład przez rybaków na morzu. Z tego powodu morze u wybrzeży Florydy jest uważane za najbardziej obciążony kokainą akwen na świecie.

Biolog morski, Tom Hird, bada, czy leki te mają również wpływ na rekiny. W końcu region ten jest jednym z miejsc, w którym występuje najwięcej rekinów na świecie. Mieszkają tu między innymi żarłacze tygrysie, żarłacze bycze, rekiny młoty i żarłacze białe.

Żeby było jasne, Tom nie zebrał konkretnych dowodów, a raczej szereg wskazówek. Oto najważniejsze z nich:

  • Położenie geograficzne ma kluczowe znaczenie: wody u wybrzeży Florydy są jednym z głównych szlaków przemytu narkotyków do USA.

  • Rozpuszczalność kokainy w wodzie: Kokaina jest rozpuszczalna w wodzie, co oznacza, że rekiny znajdujące się w pobliżu uszkodzonych opakowań mogą teoretycznie wejść w kontakt z narkotykiem.

  • Obserwacje terenowe u wybrzeży Florida Keys: Zespół badawczy obserwował rekiny u wybrzeży Florida Keys, rejestrując kilka przypadków nietypowego zachowania, takich jak chwiejnie pływający rekin młot i rekin piaskowy, który wydawał się być skupiony na niewidocznym obiekcie i krążył wokół niego.

  • Testy eksperymentalne: Zespół badawczy wrzucił do wody atrapy paczek z kokainą, a także sztuczne łabędzie, aby sprawdzić, które obiekty są preferowane. Co zaskakujące, wiele rekinów zignorowało łabędzie i popłynęło bezpośrednio w kierunku paczek. Niektóre z nich wgryzły się w nie.

  • Symulacja zrzutów narkotyków: Zespół symulował scenariusz z fałszywymi paczkami kokainy wrzucanymi do wody z samolotów. Kilka rekinów zaczęło podpływać bliżej, aby zbadać uderzenie.

⚠️ Nie wszyscy badacze rekinów są zgodni z tymi założeniami. Niektórzy, jak Gavin Naylor, uważają, że rekiny traktowałyby opakowania z kokainą bardziej jak drewno dryfujące lub niejadalne śmieci. Aby potwierdzić wstępną hipotezę, naukowcy podkreślają potrzebę przeprowadzenia dogłębnych badań, w których należałoby pobrać od rekinów i zbadać próbki krwi pod kątem śladów kokainy. Niemniej jednak Hird ma nadzieję, że jego praca pomoże podnieść świadomość na temat wpływu narkotyków na życie morskie.

🔍 Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej na ten temat, polecamy film dokumentalny Discovery Channel „Kokainowe rekiny”, który dotyczy badań Toma Hirda.

Kokaina wykryta w rekinach ostronosych po raz pierwszy w Brazylii

Podczas gdy na Florydzie są to póki co przypuszczenia, w Brazylii po raz pierwszy wykryto kokainę w wątrobach i mięśniach rekinów ostronosych. Gatunek ten spędza całe swoje życie w wodach przybrzeżnych, a zatem najprawdopodobniej miał kontakt z substancją poprzez dryfujące paczki kokainy.

W szczególności w wodach u wybrzeży Rio de Janeiro podejrzewa się, że kokaina z nielegalnych laboratoriów narkotykowych trafia do oceanu. Konsekwencje spożycia narkotyku przez rekiny są nadal niejasne. Nie jest również jasne, w jakim stopniu narkotyk wpływa na zachowanie zwierząt.

Badania trwają.

Zgłoś wątpliwości prawne