WakacyjniPiraci
Profile

Cenimy Twoją prywatność

Używamy plików cookie, aby poprawić komfort przeglądania, dostarczać spersonalizowane treści i analizować nasz ruch. Klikając „Akceptuj wszystko”, zgadzasz się na to i wyrażasz zgodę na udostępnianie tych informacji stronom trzecim oraz na przetwarzanie Twoich danych w USA. Aby uzyskać więcej informacji, przeczytaj tu: .

W każdej chwili możesz dostosować swoje preferencje. Jeśli odmówisz, będziemy używać tylko niezbędnych plików cookie i niestety nie będziesz otrzymywać żadnych spersonalizowanych treści. By odmówić .

Osadnik Gajówka, Poland

"Polskie Malediwy" ☀️ - Lazurowe Jezioro. 🏞 Brzmi niewinnie? 🏴‍☠️

Zabieramy Was nad przepiękne, aczkolwiek bardzo niebezpieczne wody, Piraci! Zakazany owoc czeka...

Gdzie i jak? Otóż to wyjątkowe miejsce znajduje się jedynie ok. 180 km od Warszawy, w centralnej części Polski. W środku kraju taka egzotyka? Właśnie tak!

Opublikował/a
Lady Mermaid Blue·12.07.2022
Udostępnij

Latem poczujecie się tutaj jak na egzotycznej wyspie: lazurowa woda, soczysta zieleń... Brzmi jak idealny plan na spędzenie wakacji, prawda?

Jest to niewątpliwie fotogeniczny punkt na mapie Polski z zachwycającymi pejzażami. Ale co się za tym kryje?

Niech prawda wyjdzie na jaw...

To miejsce to Osadnik Gajówka; jest sztucznym zbiornikiem pochodzenia produkcyjnego.

Jest to dawne wyrobisko Kopalni Węgla Brunatnego Adamów (do lat 70. XX wieku), później wykorzystywane jako składowisko żużli i popiołów Elektrowni Adamów.

Zostało wypełnione wodą i jak możecie zauważyć, obecnie jest bardzo ciekawą atrakcją turystyczną.

Osadnik Gajówka swój turkusowy kolor wody zawdzięcza węglanowi wapnia (transportowanemu tutaj wraz ze wspomnianymi odpadami paleniskowymi w formie pulpy).

Wiemy, jak trudno oprzeć się kąpieli w lato, i to jeszcze w tak przepięknych warunkach - krystalicznie czysta woda (wydawałoby się) i biały piasek. Jednak, jeżeli mieliście nadzieję zanurzyć się w lazurowym jeziorze, musicie ją porzucić. Ze względu na zasadowy skład wody, kąpiele są tutaj zabronione. Nie powinno się również zbliżać do brzegów zbiornika, gdyż są one bardzo niestabilne i grząskie. Zachowajcie ostrożność!

Czy w takim razie jest sens odwiedzić to miejsce? Naszym zdaniem, bez wątpienia! Krajobraz jest tu naprawdę niespotykany, zwłaszcza że mówimy o centralnej części Europy. Dla pasjonatów fotografii, zdecydowanie będzie to wspaniały wypad. Osadnik jest wyjątkowo fotogeniczny. Białe plaże wzdłuż brzegu, krystaliczne wody... Na zdjęcia jak znalazł.

Jak tam dotrzeć?

Osadnik Gajówka znajduje się w województwie wielkopolskim (gmina Przykona). Najbliższe większe miasto to Turek. W pobliżu jest Uzdrowisko w Uniejowie (jest to dobre miejsce na nocleg, z całkiem sporą bazą noclegową).

Powierzchnia zbiornika to około 100 ha, dojeżdża się tutaj drogą asfaltową.

Dla odwiedzających przygotowano nawet specjalny punkt widokowy. Jadąc samochodem od strony miejscowości Psary, z niewielkiego wzniesienia ujrzycie zbiornik po lewej stronie. Na miejscu jest darmowy parking (oddalony o około 50 metrów od Lazurowego Jeziora). Odwiedzającym udostępniono około 500 metrów „plaży”. Można również przespacerować się wokół cypla.

Jak wspominaliśmy, dobrą opcją na nocleg jest zatrzymanie się w miejscowości Turek lub Uniejów. Ewentualnie możecie zatrzymać się w Łodzi (ok. 70 km).

Jeśli szukasz sprawdzonych i niedrogich noclegów warto zajrzeć do którejś z poniższych wyszukiwarek:

Zgłoś wątpliwości prawne