passports

Te kraje mają najlepsze paszporty 🛂 na świecie! 🗺️

Kto ma najlepszy paszport na świecie? 🌏 W tym roku porównamy dwa rankingi - Henley Index oraz Passport Index, które mają nieco inną metodologię i przedstawiamy, które paszporty są najlepsze. 😮

Opublikował/a
Lady Mermaid Blue·17.01.2023
Udostępnij

Co roku Henley Passport Index publikuje listę krajów z najlepszymi paszportami na świecie. Indeks paszportów Henley to oryginalny ranking wszystkich paszportów na świecie (klasyfikuje 199 paszportów) według liczby krajów docelowych, do których ich posiadacze mogą uzyskać dostęp bez uprzedniej wizy.

Ranking opiera się na wyłącznych danych od IATA - (International Air Transport Association - Międzynarodowe Zrzeszenie Przewoźników Powietrznych), które prowadzi największą i najdokładniejszą na świecie bazę danych z informacjami o podróżach i jest aktualizowany w czasie rzeczywistym w miarę wprowadzania zmian w polityce wizowej przez Dział Badań Henley & Partners.

Lista Henley & Partner jest jednym z kilku indeksów stworzonych przez firmy finansowe, aby uszeregować światowe paszporty według dostępu, jaki zapewniają swoim obywatelom.

Passport Index to oryginalne interaktywne narzędzie do rankingu paszportów na świecie, stworzony i wspierany przez Arton Capital. Arton Capital's Passport Index bierze pod uwagę paszporty 193 krajów członkowskich ONZ i sześciu terytoriów - ROC Tajwan, Macau (SAR Chiny), Hong Kong (SAR Chiny), Kosowo, Terytorium Palestyńskie i Watykan. Terytoria przyłączone do innych krajów są wyłączone.

Jest również aktualizowany w czasie rzeczywistym przez cały rok, ale jego dane są zbierane poprzez ścisły monitoring portali poszczególnych rządów. Jest to narzędzie "dla ludzi, którzy podróżują, aby zapewnić dokładne, łatwo dostępne informacje dla ich potrzeb", powiedział CNN w grudniu założyciel Arton Capital, Armand Arton.

RANKING WEDŁUG HENLEY PASSPORT INDEX

Trzy azjatyckie paszporty oferują swoim posiadaczom większą swobodę podróżowania po świecie niż paszporty innych krajów - wynika z nowego kwartalnego raportu opublikowanego przez londyńską firmę doradczą Henley & Partners zajmującą się globalnym obywatelstwem i pobytem.

Obywatele Japonii mogą podróżować bez wiz lub na żądanie do 193 miejsc na całym świecie, wyprzedzając Singapur i Koreę Południową, których obywatele mogą swobodnie odwiedzić 192 miejsca.

Według najnowszego raportu Henley Passport Index, opartego na danych Międzynarodowego Zrzeszenia Przewoźników Powietrznych (IATA), liczba podróży na świecie wynosi obecnie około 75% poziomu sprzed pandemii.

Poniżej azjatyckiej pierwszej trójki, na czele tabeli znajduje się wiele krajów europejskich. Niemcy i Hiszpania mają po 190 połączeń, a Finlandia, Włochy i Luksemburg po 189.

Na piątym miejscu znajdują się Austria, Dania, Holandia i Szwecja, a na szóstym Francja, Irlandia, Portugalia i Wielka Brytania.

Nowa Zelandia i Stany Zjednoczone znalazły się na miejscu 7, obok Belgii, Norwegii, Szwajcarii i Czech.

Obywatele afgańscy ponownie znaleźli się na dole indeksu i mają dostęp do zaledwie 27 krajów bez konieczności uzyskania wcześniejszej wizy.

Najlepsze paszporty w 2023 roku, według Henley Passport Index

1. Japonia (bezwizowo do 193 krajów)

2. Singapur, Korea Południowa (bezwizowo do 192 krajów)

3. Niemcy, Hiszpania (bezwizowo do 190 krajów)

4. Finlandia, Włochy, Luksemburg (bezwizowo do 189 krajów)

5. Austria, Dania, Holandia, Szwecja (bezwizowo do 188 krajów)

6. Francja, Irlandia, Portugalia, Zjednoczone Królestwo (bezwizowo do 187 krajów)

7. Belgia, Nowa Zelandia, Norwegia, Szwajcaria, Stany Zjednoczone, Republika Czeska (bezwizowo do 186 krajów)

8. Australia, Kanada, Grecja, Malta (bezwizowo do 185 krajów)

9. Węgry, Polska (bezwizowo do 184 krajów)

10. Litwa, Słowacja (bezwizowo do 183 krajów)

Najgorsze paszporty do posiadania w 2023 roku, według Henley Passport Index

102. Korea Północna (bezwizowo do 40 krajów)

103. Nepal, terytorium palestyńskie (bezwizowo do 38 krajów)

104. Somalia ( (bezwizowo do 35 krajów)

105. Jemen (bezwizowo do 34 krajów)

106. Pakistan (bezwizowo do 32 krajów)

107. Syria (bezwizowo do 30 krajów)

108. Irak (bezwizowo do 29 krajów)

109. Afganistan (bezwizowo do 27 krajów)

RANKING WEDŁUG PASSPORT INDEX

Arton's Global Passport Power Rank 2023 umieszcza Zjednoczone Emiraty Arabskie na pierwszym miejscu, z wynikiem 181 punktów za ruch bezwizowy/visa-on-arrival.

Drugie miejsce zajmuje 11 krajów, z których większość znajduje się w Europie: Niemcy, Szwecja, Finlandia, Luksemburg, Hiszpania, Francja, Włochy, Holandia, Austria, Szwajcaria i Korea Południowa.

Stany Zjednoczone i Wielka Brytania są na trzecim miejscu, obok Danii, Belgii, Portugalii, Norwegii, Polski, Irlandii i Nowej Zelandii.