Irache

Znaleźliśmy kolejną darmową fontannę z winem! 🍷 Tym razem w Hiszpanii 🇪🇸

Ahoj, spragnieni Piraci!

Kilka dni temu opowiedzieliśmy Wam o fontannie z winem w Włoszech. A jako że na naszych czytelników zawsze możemy liczyć, Mrs Travelbright dała nam cynk, że w Hiszpanii też jest kranik. No to od razu sprawdziliśmy. No i jest.

Lady Mermaid Blue
Opublikował/a
Lady Mermaid Blue
13.05.2022
Udostępnij

Fontanna znajduje się na trasie Pielgrzyma do Santiago de Compostela.

Od dawien dawna mnisi klasztorni z Irache przyjmowali wędrujących pielgrzymów przy lampce wina. Wielu przybyłych było bardzo chorych, a wino służyło im jako środek leczniczy. Fontanna z winem z Bodegas Irache stara się o tym pamiętać. Pod koniec lat dziewięćdziesiątych fontanna została oficjalnie zainstalowana, tak by pielgrzymi sami mogli się częstować (możecie ich podglądać na żywo tutaj).

Fontanna ma dwa wyloty, jeden z wodą, a drugi z winem. Jest to jedyna fontanna wina, która istnieje na całej trasie Camino. Codziennie do fontanny wlewa się około 100 litrów młodego czerwonego wina, aby ugasić pragnienie pielgrzymów i uczynić ich wędrowanie lżejszym i przyjemniejszym.

Troszkę historii

Bodegas Irache to jedna z najstarszych winiarni w Nawarze. Została założona w 1891 r., choć już w X w. benedyktyni, którzy mieszkali w przyległym klasztorze, produkowali na tym samym terenie wina, które były cenione jako pokarm i lekarstwo dla pielgrzymów wędrujących Drogą Pielgrzyma do Santiago.

Wina z tej ziemi były podawane na bankietach rodziny królewskiej Nawarry, a mnisi mieszkający w klasztorze eksportowali je do Francji i Portugalii. Na przestrzeni lat wiele się wydarzyło i wyprodukowano wiele wina.

Wszyscy w Bodegas Irache ciężko pracują, aby to historyczne wino odrodziło się dzięki nowemu zarządowi, którego filozofia nie polega na zapomnieniu o chwalebnej przeszłości, ale na wytyczeniu nowej, obiecującej przyszłości.

Co roku przechodzi tędy prawie dwieście tysięcy pielgrzymów.

Oczywiście, wszyscy jesteście serdecznie zaproszeni na zwiedzanie winnicy, i degustację 3 win z danego roku. Historia winnicy Irache jest w pełni związana z historią Camino de Santiago. Tutejsze wino zostało wyprodukowane w klasztorze Irache, dawnym szpitalu dla pielgrzymów z XI wieku.

Życzymy Wam wszystkim un buen camino!

Zachęcamy Was do pielgrzymowania. Trasy, które możecie obrać i ich krajobrazy są niesamowite, a atmosfera podczas marszu jest wyjątkowa.

Jeśli jednak chcecie dolecieć od razu w okolice Irache, najłtawiej będzie Wam dostać się do Bilbao. Najtańsze loty znajdujemy z Warszawy, ale wybierzcie sobie terminy i lotniska, które najbardziej Wam pasują.

Nie wiecie, gdzie spać? Zatrzymajcie się w Kraju Basków, np. w Vitorii albo w samym Bilbao (jest co zwiedzać!).