mediavault_images/transsiberian_vhkkc6
Różne

10 najdłuższych i najbardziej spektakularnych podróży pociągiem na świecie

Pamiętacie wiersz "Lokomotywa" Juliana Tuwima? Zaczynał się słowami: "Stoi na stacji lokomotywa. Ciężka, ogromna i pot z niej spływa - Tłusta oliwa." Jako dzieci chętnie czytaliśmy o niej i również chętnie jeździliśmy pociągami - to akurat pozostało nam do dziś. Oglądanie świata z okna przejeżdżającego pociągu sprawia, że wydaje się być on jeszcze piękniejszym.

Mamy nadzieję, że wkrótce będziemy mogli swobodnie wsiąść do dowolnego pociągu i dać ponieść się tej niezwykłej maszynie. Przygotowaliśmy dla Was zbiór 10 niesamowitych i najdłuższych tras pociągów na świecie, które ciągną się przez największe kraje świata a czasem to są również przeprawy międzykontynentalne, które mogą trwać nawet tygodnie!

Gotowi do podróży? Czas skasować bilety!

Szczegóły

1. Kolej transsyberyjska: Moskwa - Władywostok

Zacznijmy od tej mitycznej podróży pociągiem przez Rosję i całą Syberię. Trasa od dziesięcioleci jest aktywna i regularnie funkcjonuje przez cały rok. Prawdopodobnie wielu zagranicznych pasażerów może pochwalić się opowieściami o gościnnych Rosjanach, którzy nie szczędzili podróżnym ich narodowego trunku.

2. The Canadian: Toronto - Vancouver

Podróż pociągiem z Toronto do Vancouver trwa około 84 godzin, jeśli odbywa się bez przystanków. Łączy w sobie dwa najbardziej kultowe miasta Kanady i przechodzi przez prawdziwie dziką i dziewiczą scenerię. Bilety na tę trasę są w bardzo przystępnych cenach - o wiele taniej niż loty między tymi miejscami.

3. Szanghaj - Lhasa

Położona na wybrzeżu chińska metropolia ma połączenie z sercem Himalajów: mistycznym tybetańskim miastem Lhasa. Z164 to pociąg z Szanghaju do Lhasy, natomiast Z166 to pociąg z Lhasy do Szanghaju, a przejazd tą trasą zajmuje zazwyczaj około 48 godzin, aby pokonać 4373 km podróży. Ze względu na wyjątkowe środowisko geologiczne maksymalna prędkość tej podróży jest niższa niż w innych częściach Chin, ojczyźnie kolei dużej prędkości.

4. California Zephyr: San Francisco - Chicago

Chicago-Omaha-Denver-Salt Lake City-Emeryville (San Francisco) w 51 godzin i 20 minut. Wyjazdy trzy razy w tygodniu. Doświadczeni podróżnicy twierdzą, że California Zephyr to jedna z najpiękniejszych podróży pociągiem w całej Ameryce Północnej. Przez serce Gór Skalistych i dalej na zachód przez ośnieżoną Sierra Nevadę. Zephyr jedzie z Chicago do San Francisco, przecinając równiny Nebraski do Denver, przez Góry Skaliste do Salt Lake City, a następnie przez Reno i Sacramento do Emeryville / San Francisco.

5. Indian Pacific: Sydney - Perth

Jak sama nazwa wskazuje, Indyjski Pacyfik łączy dwa oceany podczas jednej z najdłuższych i najpiękniejszych podróży koleją na świecie i wiedzie przez rozległy kontynent Australii. Od spektakularnych Gór Błękitnych po bezdrzewne równiny Nullarbor, gdzie pociąg pokonuje najdłuższy prosty odcinek świata (478 kilometrów). Podróż z Sydney do Perth obejmuje 4352 km i zajmuje trzy noce i trzy dni w dużym pociągu. Podczas przemierzania tego ogromnego kontynentu jest wiele do zobaczenia.

6. Vivek Express: Dibrugarh - Kanyakumari

Podróż pociągiem przez Indie to niewątpliwie niezwykłe doświadczenie. Szczególnie jeśli jako obcokrajowiec zetkniemy się z takim miejscem - często otworzymy szeroko oczy z niedowierzania. Możemy sobie tylko wyobrazić, jaka jest najdłuższa podróż pociągiem przez ten kraj! Od skrajnego południowego krańca kraju do podnóża Himalajów.

7. Pekin-Guangzhou - kolej dużych prędkości (Bullet train)

Przy długości około 2000 km trasa ta nie jest pretendentem do najdłuższej podróży, ale zdobywa nagrodę za najszybszy pociąg dalekobieżny. Ta usługa szybkiej kolei została uruchomiona w 2012 roku i skróciła podróż z 21 godzin do 8, osiągając prędkość 300 km na godzinę. W Bullet train mknie się przez kolejne stacje, ale jest też wiele przystanków, większość z nich w dużych miastach, takich jak Wuhan.

8. The Blue Train: Pretoria - Pretoria - Kapsztad

Obserwując dziką sawannę z okien słynnego Niebieskiego Pociągu Republiki Południowej Afryki, który przemierza kraj w niewiele więcej niż jeden dzień, zdajemy sobie sprawę, że jesteśmy bohaterem podróży pociągiem innej od pozostałych. Pociąg z Pretorii do Kapsztadu bardziej przypomina luksusowy hotel z obsługą lokaja, kubańskimi cygarami i wykwintną restauracją na szynach. Ale główną atrakcją są widoki na piękne pola uprawne kraju, lasy i winnice.

9. Eastern & Oriental Express: Singapur - Bangkok

Ta klasyczna podróż na pokładzie Belmond Eastern & Oriental Express wije się przez Azję Południowo-Wschodnią z Singapuru do Bangkoku i z powrotem, z przystankami nad rzeką Kwai oraz w malezyjskim mieście Kuala Kangsar. Można wybrać między trzy- lub czterodniowymi wycieczkami, które zwykle odbywają się w weekendy. Pokoje są prywatne i bogato zdobione, a jednocześnie kompaktowe, dzięki czemu podróżowanie jest świetną opcją dla podróżujących w pojedynkę.

10. Włochy z północy na południe: Triest - Trapani

Listę zamykamy jedną z najdłuższych możliwych tras we Włoszech. Przekroczenie ponad 1600 km, które dzielą Triest od Trapani, zajmuje prawie 24 godziny. Wycieczka mija cały but z północy na południe lub odwrotnie, a także przecina Cieśninę Mesyńską i całą Sycylię.

Tagi

Pociągi