Używamy plików cookie, aby poprawić komfort przeglądania, dostarczać spersonalizowane treści i analizować nasz ruch. Klikając „Akceptuj wszystko”, zgadzasz się na to i wyrażasz zgodę na udostępnianie tych informacji stronom trzecim oraz na przetwarzanie Twoich danych w USA. Aby uzyskać więcej informacji, przeczytaj tu: .
W każdej chwili możesz dostosować swoje preferencje. Jeśli odmówisz, będziemy używać tylko niezbędnych plików cookie i niestety nie będziesz otrzymywać żadnych spersonalizowanych treści. By odmówić .
Nadszedł ten czas! 🚲 Oto najlepsze trasy rowerowe w Polsce 🗺️
Polskę można odkrywać na wiele sposobów. Jednym z najpiękniejszych jest zdecydowanie poprzez trasy rowerowe, których w naszym kraju jest naprawdę wiele. Wybraliśmy dla Was 10 najpiękniejszych, listę jednak możecie samodzielnie powiększyć, gdyż jak już wpadniecie w rowerowy nałóg, ciężko będzie z nim zerwać!
Najlepsze szlaki rowerowe w Polsce 🚴♂️ (szczegółowe opisy i linki poniżej):
Nadmorski szlak, Hel-Ustka
Przełom Dunajca
Green Velo
Jurajski Rowerowy Szlak Orlich Gniazd
Białowieski Park Narodowy
Kaszubska Marszruta
Trasa rowerowa przez Pustynię Błędowską
Dolina Bugu
Szlak Stu Jezior
Śladami cerkwi - Beskid Niski: Gorlice–Dukla
Długość: 170 km
Jeśli chcecie zrobić cały Międzynarodowy Szlak Nadmorski, czeka Was 8 tys. km pedałowania dookoła basenu Morza Bałtyckiego. Jednak jeśli skupimy się na polskim wybrzeżu warto podążać śladami polskich latarni morskich i tak od Helu aż do Ustki miniecie ich całkiem sporo, m.in. w Jastarni, Sasinie oraz Ustce. Po drodze czeka wiele innych atrakcji jak fokarium na Helu, najdalej wysunięty punkt Polski na północ w Jastrzębiej Górze czy Słowiński Park Narodowy.
Długość: 34 km
To z pewnością jedna z piękniejszych tras, gdyż wiedzie przez malowniczy górski wąwóz i można zaliczyć ją do najpiękniejszych górskich tras w całej Europie. Z góry można podziwiać Dunajec oraz strome skalne ściany. Po drodze mijajmy granicę ze Słowacją i można odwiedzić także pobliskie wioski. Co na pewno trzeba zobaczyć to zabytkowy klasztor z 1344 r. w miejscowości Červený Kláštor.
Długość: prawie 2000 km
Do najdłuższa trasa rowerowa w Polsce, która ciągnie się przez pięć województw: warmińsko-mazurskie, podlaskie, lubelskie, świętokrzyskie i podkarpackie. Po drodze mija się 5 parków narodowych i 16 parków krajobrazowych, ponadto piękne zamki oraz niezwykłe starówki.
Długość: ok. 186 km
Niesamowity szlak prowadzący między wzgórzami, na szczytach których znajdują się piękne twierdze, zwane właśnie Orlimi Gniazdami. Ruiny to jednak nie jedyna atrakcja, gdyż po drodze czekają na rowerzystów przepiękne skały, jaskini i bujna przyroda.
Długość: 22 km
Na terenie parku powstało kilka szlaków. Jeden z nich zaczyna się Narewce. Koniecznie udajcie się do Kosego Mostu, gdyż znajduje się ta platforma widokowa, z której można podziwiać żubry! Wycieczkę można zakończyć we wsi Stare Masiewo, a kto chce może udaś się jeszcze na białoruską część Puszczy Białowieskiej.
Długość: 200 km
Jest to bardzo bezpieczna i dobrze wydzielona trasa rowerowa. Najważniejszym punktem są Bory Tucholskie, które zachwycą rowerzystów bujną przyrodą i krajobrazami. Trasy tutaj przeplatają się ze sobą i można dowolnie wybrać jej przebieg i długość.
Długość: 28 km
W Polsce mamy swoją własną pustynię, dlaczego więc nie pojechać na wycieczkę rowerową, by ją zobaczyć? Jest ona największa w Europie i charakteryzuje ją wyjątkowy klimat. Najpopularniejszy szlak rowerowy zaczyna się w miejscowości Chechło, po drodze obowiązkowy punkt - Czubatka, z której widać Pustynię Błędowską.
Długość: 90 km
To jedna z części szlaku Green Velo, która przebiega między miejscowościami Mielniki i Jabłeczna. Po drodze czekają ciekawe cerkwie, synagogi i kościoły. Można przeprawić się promem na drugą stronę Bugu i odwiedzić stadninę koni w Janowie Podlaskim.
Długość: 110 km
Jest to jedna z pierwszych tras rowerowych oraz jednocześnie jest połączona z międzynarodowym szlakiem prowadzącym z Calais do Petersburga. Po drodze czeka wiele jezior i przepięknych zabytków. Wiele osób zaczyna ją w Poznaniu, by potem zobaczyć piękne jeziora jak Jezioro Strzeszyńskie czy Jezioro Kierskie. Na trasie warto zatrzymać się w Zamku Górków, odwiedzić pierwszą w Wielkopolsce drukarnię oraz zobaczyć Sierakowski Park Krajobrazowy.
Długość: 83 km
Najtrudniejszy szlak zostawiliśmy na koniec naszego zestawienia. Szlak prowadzi przez Beskid Niski, czekają tutaj zatem górzyste tereny i wzniesienia nawet do 600 metrów. Jak nazwa wskazuje po drodze można zobaczyć wiele cerkwi, m.in. pw. św. Kosmy i Damiana czy pw. Narodzenia Bogurodzicy. Początek trasy mieści się w Gorlicach, a kończy w Dukli.
Jeśli szukacie dobrych stron ze szlakami rowerowymi polecamy projekt Sieć rowerowa. Jest to interaktywna mapa rowerowa Polski, gdzie można skorzystać z gotowych tras lub dodać swoje własne. Na rynku jest również wiele ciekawych aplikacji na smartfona, które przydają się podczas wypraw rowerowych. My polecamy aplikacje Strava, MAPS.ME czy Komoot, z których sami korzystamy!