North America, United States
Różne

Masz pociąg do pociągów? Oto 10 najpiękniejszych podróży, jakie można odbyć pociągiem!

Czy też jak Sheldon Cooper macie pociąg do pociągów i uwielbiacie, gdy wagony mkną po torach i niosą Was do celu? A jeszcze lepiej, jak wokół rozciągają się niesamowite krajobrazy, które można podziwiać z okna! Trzymajcie się zatem mocno swoich foteli, bo zabieramy Was w przejażdżkę najpiękniejszymi pociągami na świecie.

Szczegóły

1. Orient Express

Źródło zdjęć: https://www.luxury-trains.co.uk/venice-simplon-orient-express.htm

Przejażdżka Orient Expressem to przygoda życia! Można przejechać Europę w niezwykłych wnętrzach pociągu stylizowanego na oryginał z 1883 roku. W pociągu zadbano o każdy szczegół - do jego wykonania użyto części składów z lat 20. i 30. XX wieku. Można wybrać trasy odrestaurowanymi 100-letnimi wagonami pomiędzy następującymi miastami: Paryż, Londyn, Budapeszt, Wenecja, Praga, Bukareszt, Wiedeń aż do Stambułu! Do wyboru są przedziały Twin, Cabin Suite oraz Grand Suite, a podczas jazdy przydzielony jest gościom prywatny steward, który dba o ich komfort. Pociąg wyposażony jest w Bar Car, gdzie można odpocząć przy wykwintnych drinkach - obowiązkiem jest spróbowanie drinka "Guilty 12", opracowanego na podstawie słynnej książki "Morderstwo w Orient Expressie". Sprawdźcie sami, co jeszcze Was czeka w Orient Expressie tutaj.

2. Belmond Andean Explorer, Peru

Źródło zdjęć: https://www.belmond.com/trains/south-america/peru/belmond-andean-explorer/about

To pierwszy luksusowy pociąg w Ameryce Południowej, uruchomiony w 2017 r. Trasa ciągnie się od Cusco do Puno nad jeziorem Titicaca. Można przedłużyć sobie jednak tę podróż i dalej jadąc przez noc dotrzeć do Arequipa. Cała trasa jest naprawdę malownicza, pociąg jedzie miejscami na wysokości 4800 m.n.p.m przez płaskowyż Altiplano, by dotrzeć do jeziora Titicaca z jego malowniczymi pływającymi wyspami. Po drodze także mija się jaskinie Sumbay oraz kanion Colca, w którym można wypatrzeć kondory. Sam pociąg nie jest duży, pomieści na swoim pokładzie 48 pasażerów. Niezwykle stylowo urządzony, tkaniny i akcesoria pochodzą z peruwiańskich manufaktur. Na gości czeka na pokładzie także SPA oraz inna fajna atrakcja - otwarty wagon na końcu pociągu. Będąc w Peru nie przegapcie takiej wycieczki!

3. Rocky Mountaineer, Kanada

Źródło zdjęć: https://www.rockymountaineer.com/goldleaf

Jest wiele sposobów na podziwianie niesamowitych widoków Canadian Rockies, jednak zdecydowanie oglądanie ich z poziomu przezroczystego pociągu jest jednym z najbardziej ekscytujących. Wygodna przejażdżka, relatywnie krótki czas jazdy, bar na pokładzie, a dookoła Was zapierające dech krajobrazy. Pociąg przejeżdża wśród gór, lasów oraz dzikiej przyrody, a pasażerowie wygodnie mogą obserwować to wszystko ze swojego fotela. Pociąg oprócz przezroczystych wagonów ma dodatkowo platformę widokową na zewnątrz, z której grzechem byłoby nie skorzystać! Sprawdźcie sami i zarezerwujcie przejażdżkę, jak tylko kiedyś będziecie w Kanadzie!

4. Blue Train, RPA

Źródło zdjęć: http://www.bluetrain.co.za/

Piękne hasło widnieje na stronie tego pociągu: To okno do serca Afryki. Niebieski pociąg pokonuje trasę 1600 km na trasie między Pretorią i Kapsztadem. Jedną z największych atrakcji podróży tym pociągiem jest przejazd przez Park Krugera, gdzie można poczuć się jak na safari obserwując dzikie zwierzęta. Jeśli chcemy można tu również wysiąść i zostać na noc w jednym z hoteli w tym rejonie. Sam Blue Train to luksusowy 5* hotel na kółkach. Można wybrać podróż w kierunku północnym lub południowym. Pierwszy z pociągów oferuje 37 kabin dla 74 gości, drugi 29 kabin dla 58 gości. Także i w ty pociągu z jego ostatniego wagonu można wspaniale obserwować, jak zmieniają się krajobrazy na zewnątrz. W każdym z wagonów zamontowano także monitory, na których widać, co dzieje się s przodu pociągu.

5. The Jacobite (Hogwart Expres) , Szkocja

Źródło zdjęć: https://westcoastrailways.co.uk/jacobite/steam-train-trip

Tym pociągiem możecie przejechać się jak Wasi ulubieni bohaterowie z książek o Harrym Potterze po pięknej Szkocji, którą będziecie mogli podziwiać z okien parowego Hogwart Express. Wsiadając w ten pociąg, któremu nie brakuje magii, będziecie mieli okazję przejechać też znanym Wam z filmu przęsłowym wiaduktem z niesamowitą panoramą - Glenfinnan Viaduct! Cała podróż odbywa się wśród przepięknych krajobrazów: rozpoczynając w pobliżu najwyższej góry w Wielkiej Brytanii, Ben Nevis, pociąg odwiedza najbardziej wysuniętą na zachód główną stację kolejową Wielkiej Brytanii, Arisaig; przepływa blisko najgłębszego słodkowodnego jeziora w Wielkiej Brytanii, Loch Morar i najkrótszej rzeki w Wielkiej Brytanii, rzeki Morar, w końcu docierając do najgłębszego jeziora morskiego w Europie, Loch Nevis! Pociąg zatrzymuje się na trasie do Mallaig w wiosce Glenfinnan. Za Glenfinnan są piękne wioski Lochailort, Arisaig, Morar i Mallaig. Możesz wysiąść w Arisaig na prośbę strażnika. Stąd w pogodny letni dzień można zobaczyć „Małe wyspy” Rum, Eigg, Muck, Canna i południowy kraniec Skye. Pociąg jedzie dalej, mijając Morar i srebrzyste plaże używane w filmach „Highlander” i „Local Hero”. Bilety na taką podróż zaczynają się od £36 i można zarezerwować je tutaj.

6. Belmond Grand Hibernian, Irlandia

Źródło zdjęć: https://www.belmond.com/trains/europe/ireland/belmond-grand-hibernian/

Do operatora, który zarządza tym pociągiem należy także Orient Express. Spodziewajcie się zatem prawdziwych luksusów, których także i tutaj nie zabraknie. Do wyboru jest kilka tras i nawiązuje one do historii transportu kolejowego w Irlandii. Dwudniowa wycieczka „Taste of Ireland” obejmuje podróż z Dublina do Belfastu, Belfastu do Waterford i z powrotem do Dublina, natomiast „Legends and Loughs” odbywa się na trasie Dublina-Cork-Killarney-Galway-Westport i z powrotem przez cztery noce. Od 2016 r. jest dostępna sześciodniowa trasa łącząca obie wcześniej wymienione. Jedną ze sporych atrakcji jest sam wygląd pociągu inspirowany stylem XVIII- i XIX-wiecznego Dublina oraz elementy nawiązujące do folkloru i tradycji dawnej Irlandii. Pasażerowie mogą zasiąść w jednym z pięciu wagonów sypialnych, dwóch wagonów restauracyjnych oraz w wagonie obserwacyjnym, który przypomina tradycyjny dubliński salon. Wystarczy tylko zamówić whisky, zasiąść wygodnie w fotelu i oddać się błogiej podróży. Więcej o podróży tym pociągiem dowiecie się ze strony firmy Belmond.

7. Tren alas Nubes (Pociąg do chmur), Argentyna

Źródło zdjęć: https://trenalasnubes.com.ar/inicio-en/

Pociąg do chmur to jeden z najlepszych sposobów, aby zobaczyć z dużej wysokości niesamowite krajobrazy miasta Salta i okolic w północnej Argentynie. Największą zaletą tego regionu są niesamowite formacje skalne. Region znany jest w pofałdowanych wzgórz o niezwykłych fakturach i kolorach. Atrakcja nie bez powodu została nazwana pociągiem do chmur, gdyż po drodze oprócz miasta Salta znajdującego się na wysokości 1200 m.n.p.m pokonuje się obszary położone na 2500 m.n.p.m docierając do San Antonio de los Cobres leżące na 3775 m.n.p.m aż do najwyższego punktu na 4 220 m.n.p.m. Jadąc pociągiem można podziwiać te okolice z góry i ma się do tego mnóstwo czasu, gdyż prędkość pociągu to zaledwie 35 km/h. Można zdecydować się na całodzienną wycieczkę podczas których jest uwzględnione również wiele przystanków albo udać się na trzygodzinną podróż z San Antonio de los Cobres do punktu końcowego na Viaducto La Polvorilla i z powrotem. Więcej o tej podróży i rezerwacji biletów znajdziemy na stronie trasy.

8. The Presidential, Portugalia

Źródło zdjęć: https://www.thepresidentialtrain.com/en/comboio

Klejnot w koronie portugalskiej kolei, Pociąg Prezydencki, gościł królów, prezydentów, głowy państw i papieży od ponad wieku. Zbudowany w 1890 roku, służył dworowi króla D. Luisa I jako portugalski pociąg królewski, przewożąc dostojników, takich jak królowa Elżbieta II i papież Paweł VI. Przemianowany na przełomie XIX i XX wieku pociąg prezydencki z dumą przewoził głowy państw Portugalii do 1970 r., kiedy to oficjalnie przeszedł na emeryturę. W skład pociągu prezydenckiego wchodziło pięć luksusowych wagonów: Sala Głowy Państwa, Izba Ministrów, wagon Komunikacji i Bezpieczeństwa, sala restauracyjna i wagon dziennikarzy. Był też wagon, który służył do przechowywania towarów, bagażu i poczty. Pociąg odrestaurowano w 2010 roku. Meble i urok, które uczyniły go kultowym, pozostają nienaruszone i od tego czasu są prezentowane w Narodowym Muzeum Kolejnictwa jako najbardziej emblematyczny element naszej historii kolei. Uratowany z przeszłości pociąg prezydencki wrócił jednak na właściwe tory i oferuje obecnie podróżującym wspaniałe doświadczenia. Do wyboru są wycieczka jedno, dwu oraz trzydniowa podróż wzdłuż malowniczej doliny rzeki Douro, podczas której nie zabraknie nikomu świetnej kuchni od szefów kuchni odznaczonych gwiazdkami Michelina, a także lokalnego wina i porto. Jeśli jesteście zainteresowani i nie szczędzicie grosza na takie wycieczki, bilety można zarezerwować na stronie pociągu tutaj.

9. Golden Eagle Trans – Siberian Express

Źródło zdjęć: https://www.goldeneagleluxurytrains.com/

Jeśli marzy się Wam podróż koleją transsyberyjską to całym sercem jesteśmy z Wami. Co byście powiedzieli odbyć tę samą trasę ale w luksusowym pociągu? Golden Eagle Trans zabierze Was przez 9 stref czasowych w podróż, której nie zapomnicie do końca życia. Luksusowy pociąg został oddany do użytku w 2017 r. i podróżuje nie tylko po Rosji, ale też Mongolii, Chinach, Kazachstanie i Uzbekistanie i nie tylko. Do wyboru są różne wycieczki, niektóre trwają nawet dwa tygodnie i przekraczają osiem stref czasowych, m.in. słynna trasa Moskwa - Władywostok, trasa Jedwabnego szlaku z Moskwy do Pekinu lub Almat czy podróż koleją zimą! Nie trzeba jednak się obawiać mrozów, gdyż wagony mają podgrzewane podłogi. Na podróżnych czeka 21 wagonów, w tym 12 sypialnianych i pociąg podzielony jest na dwie klasy - złotą i srebrną. W zależności od terminów i długości trasy ceny zaczynają się od 1500$ za podróż. Zainteresowanych zapraszamy na stronę Golden Eagle Trans.

10. Maharajas Express, Indie

Źródło: https://www.the-maharajas.com/

Maharajas Express zadebiutował w 2010 roku jako rekonstrukcja wykwintnych powozów używanych do transportu rządzących maharadży z minionej epoki. Przewożący zaledwie 88 pasażerów pociąg jedzie z Delhi i Bombaju, a podróże trwają od trzech do siedmiu nocy. Trasy prowadzą do najciekawszych miejsc w Indiach: Agry (w którym zobaczycie Taj Mahal), Jaipur, Udaipur i Ranthambore (gdzie życją tygrysy bengalskie na wolności), kolorowy Radżastan czy Varanasi, gdzie można zobaczyć królewskie dziedzictwo i esencję spirytualizmu. Ten luksusowy pociąg ma do wyboru cztery rodzaje kabin, a nazwa każdego z saloników pochodzi od legendarnych klejnotów maharadży takich jak Heera (diament), Panna (szmaragd), Moti (perła), Manik (rubin), Neelam (niebieski szafir). Zainteresowanych podróżą tym pociągiem zapraszamy na stronę kolei.

Tagi

Pociągi