WakacyjniPiraci
Profile

Cenimy Twoją prywatność

Używamy plików cookie, aby poprawić komfort przeglądania, dostarczać spersonalizowane treści i analizować nasz ruch. Klikając „Akceptuj wszystko”, zgadzasz się na to i wyrażasz zgodę na udostępnianie tych informacji stronom trzecim oraz na przetwarzanie Twoich danych w USA. Aby uzyskać więcej informacji, przeczytaj tu: .

W każdej chwili możesz dostosować swoje preferencje. Jeśli odmówisz, będziemy używać tylko niezbędnych plików cookie i niestety nie będziesz otrzymywać żadnych spersonalizowanych treści. By odmówić .

Architecture, Building, Cliff
Ta oferta ma już kilka dni i dostępność oraz ceny mogły się już zmienić.
Różne

Niesamowite miasta i świątynie na skałach

Te miejsca musisz zobaczyć - lista najbardziej niezwykłych

Opublikował/a
Agata·25.07.2022
Zapisz
Udostępnij

Miejsca jak te wyróżniają się spośród innych - leżą w niecodziennym ukształtowaniu terenu i pewnie niejedna osoba zada sobie pytanie, jak w ogóle było możliwe wybudować tutaj cokolwiek. Zobaczcie najciekawsze miejsca położone na skałach!

Szczegóły

1. Riomaggiore, Cinque Terre, Włochy

Riomaggiore to jedna z pięciu wiosek Cinque Terre. Stamtąd oczywiście można kontynuować pieszą wycieczkę i udać się do pozostałych, równie pięknych! Miasteczko prezentuje się niezwykle o każdej porze, ale z pewnością warto zostać tam o zachodzie słońca. Wokół roztacza się błękitna woda, do której aż chce się wskoczyć na kąpiel.

2. Rocamadour, Francja

To miasteczko zbudowane jest na skale przy rzecze Alzou. Jego położenie na skale robi niesamowite wrażenie. Nazwa miasteczka pochodzi od imienia pustelnika Amadour zamieszkującym skałę, na której później zbudowano sanktuarium.

3. Ronda, Hiszpania

Ronda jest jednym z najstarszych miast Hiszpanii. Położona na skałach w dolinie rzecznej zapiera dech swoim widokiem. Koniecznie trzeba przejść przez most Puente Nuevo, który łączy starą i nową część miasta i spojrzeć na kanion El Tajo z góry.

4. Meteora, Grecja

Meteora to formacja skalna w środkowej Grecji oraz jeden z najważniejszych klasztorów wschodniego Kościoła prawosławnego. Gigantyczne skały wznoszą się na wysokość do 400 m., a historyczne klasztory zostały wpisane na listę UNESCO. Teraz każdy może dostać się do nich ścieżkami prowadzącymi na szczyt, wcześniej jednak mnisi mieszkający tam posługiwali się koszami na linach wciąganych kołowrotem.

5. Haid Al-Jazil, Jemen

Ta wioska położona jest w centrum Jemenu. Położona na klifie wśród pustyni wygląda niczym miejsce z powieści fantasy. Wiele budynków wręcz wisi na skałach na wysokości od 100 do 200 m nad doliną.

6. Santorini, Grecja

Santorini to jedno z najbardziej rozpoznawalnych miejsc w Grecji dzięki swoim białym domom z niebieskimi dachami. Wokół roztacza się równie błękitne morze oraz skały, na których wioski Santorynu są położone. Odwiedźcie koniecznie wioskę Oia i rozkoszujcie się tam zachodzącym słońcem oblewającym swoim światłem budynki.

7. Azenhas do Mar, Sintra, Portugalia

To miasteczko położone w gminie Sintra. Nie odbiega wcale urokowi włoskich miasteczek z Cinque Terre i tak samo oczaruje odwiedzających swoimi kolorami. Odwiedźcie również samą Sintrą z jej bajkowym zamkiem.

8. Bonifacio, Francja

Jadąc na Korsykę warto udać się w jej południową część, gdzie znajdziecie właśnie Bonifacio. Miasto i jego fortyfikacje leżą na ok. 70m klifie. Bliskość morza wspaniale podkreśla piękno klifów i samego miasta.

9. Acapulco, Meksyk

Acapulco stało się popularne w latach 50, kiedy zaczęły do niego przyjeżdżać gwiazdy Hollywood i milionerzy z całego świata. Spektakularnym widokiem jest oglądanie skoków do wody z klifów wykonywanych przez profesjonalistów.

10. Setenil de las Bodegas, Hiszpania

Mieszkańcy założyli to miasto dosłownie w klifie. Maurowie, o których mowa, próbowali w ten sposób ochronić się przed hiszpańskimi atakami. Hiszpanii w końcu i tak je przejęli i zaczęli rozbudowywać. Dzisiaj odwiedzający mogą przechadzać się wśród klifów i na pewno nie spadnie nikomu żaden głaz na głowę ;)

11. Datong, Chiny

Wisząca Świątynia Xuankong leży ok. 80 km od miasta Datong na wysokości ok. 50 - 60m na zboczu góry Heng Shan, jednej w pięciu wielkich gór taoizmu. Świątynia została wyryta w skałach i jaskiniach i posiada ponad 40 pawilonów. Utrzymuje się na drewnianych fasadach, dobudowanych do nich. W środku znajdziecie Pawilon Trzech Religii, łączącym trzy najważniejsze chińskie religie: buddyzm, konfucjanizm i taoizm.

12. Veliko Tarnovo, Bułgaria

Niegdyś stolica Drugiego państwa bułgarskiego, do dziś zadziwia przepięknymi widokami i historyczną architekturą. Veliko Tarnovo to jedno z najstarszych miast w Bułgarii, posiada monumentalne fortyfikacje i cytadelę. Nie byłoby go jednak w naszym zestawieniu, gdyby nie położenie na skałach nad rzeką Yantrą. To dobre miasto, żeby zatrzymać się podróżując na odcinku Bukareszt - Stambuł.

13. La Paz, Boliwia

La Paz leży w kanionie utworzonym przez rzekę Choqueyapu, a otaczają go wysokie góry Altiplano. Szczyty gór widocznie są z wielu części miasta i są zawsze pokryte śniegiem. Co ciekawe, La Paz jest najwyżej usytuowaną stolicą na świecie (Sucre jest oficjalną stolicą Boliwii, w La Paz mieści się siedziba rządu).

14. Castellfollit De La Roca, Hiszpania

Na wysokości ponad 50 metrów wznosi się to małe miasteczko w otoczeniu rzeki Fluvià. Przechadzając się jego uliczkami dotrzecie do kościoła Świętego Salvadora, który jest dokładnie na końcu klifu i z którego roztacza się niezapomniany widok.

15. Konstantyna, Algieria

Nazywane jest "Miastem mostów" - ze względu na ich dużą liczbę i przepiękne krajobrazy, które roztaczają się z nich. Mosty łączą miasto usytuowane na wysoko położonych skałach, a kanion u stóp odwiedzających robi niesamowite wrażenie.

Tagi

Nietypowe
Zgłoś wątpliwości prawne