Używamy plików cookie, aby poprawić komfort przeglądania, dostarczać spersonalizowane treści i analizować nasz ruch. Klikając „Akceptuj wszystko”, zgadzasz się na to i wyrażasz zgodę na udostępnianie tych informacji stronom trzecim oraz na przetwarzanie Twoich danych w USA. Aby uzyskać więcej informacji, przeczytaj tu: .
W każdej chwili możesz dostosować swoje preferencje. Jeśli odmówisz, będziemy używać tylko niezbędnych plików cookie i niestety nie będziesz otrzymywać żadnych spersonalizowanych treści. By odmówić .
Bożonarodzeniowe tradycje z 20 krajów
Boże Narodzenie to dla wielu najpiękniejszy czas w roku (nie licząc oczywiście urlopu! 😅) Jest to pora niezwykle magiczna, z oświetlonymi ulicami i domami, choinką i mnóstwem zapachów. Znamy dobrze nasze tradycje z uszkami, barszczem, zupą grzybową, kutią, dzieleniem się opłatkiem, ale czy znacie tradycje innych krajów? Zabieramy Was zatem w świąteczną podróż przez 20 krajów, podczas której odkryjemy nieco inne sposoby obchodzenia Bożego Narodzenia.
W Meksyku święta trwają trzy tygodnie! Od 16 grudnia Meksykanie świętują Las Posadas przez dziewięć dni, co symbolizuje podróż do Betlejem. Często jest ona odtwarzana przez dzieci podczas procesji ze świecami. Podczas Las Posadas często odbywają się przyjęcia z Piñatą, a także szopki. Wreszcie, 5 stycznia, w święto Trzech Króli, dzieci otrzymują prezenty!
W Irlandii guinness i mince pie (rodzaj ciastka) są zostawiane u podnóża choinki dla Świętego Mikołaja. Tradycyjnie Irlandczycy zapalają świecę w oknie, aby zasygnalizować, że są gotowi na przyjęcie Maryi i Józefa. „12 pubów świątecznych” to inna tradycja, w której pije się 12 pint, każdy z innego pubu. Wreszcie, w Dublinie, bardziej żądni przygód udają się popływać w lodowatym morzu 25 grudnia.
Uroczystości w Salwadorze to prawdziwa eksplozja światła: główną atrakcją są fajerwerki. Rodziny kupują i zapalają własne fajerwerki 24 i 25 grudnia. Jest też zwyczajem nosić przynajmniej jeden nowy element garderoby w Sylwestra, a następnego dnia popływać i odpocząć na plaży.
Wycinanie drzew jest nielegalne, więc żadne drzewo nie jest dekorowane w Gwatemali: zamiast tego Gwatemalczycy odtwarzają drzewo, używając gałęzi z lokalnych drzew. Inną starożytną tradycją jest „spalenie diabła” - 7 grudnia w celu oczyszczenia domów i wypędzenia złych duchów. Podobizny diabła są palone publicznie w wielu ogniskach w mieście: oznacza to, że rozpoczął się sezon świąteczny.
W krajach skandynawskich tradycje pogańskie mieszają się z chrześcijańskimi. Aby uchronić się przed złymi duchami i wiedźmami, zwyczajowo chowa się miotły przed domem - żeby uniknąć jeżdżących na nich wiedźm. Miskę owsianki zostaw też Nisse, bożonarodzeniowym elfom, bo inaczej padniesz ofiarą ich sztuczek.
Na Ukrainie ozdoby świąteczne inspirowane są starożytną opowieścią. Według legendy, wdowa, której nie było stać na ozdoby do swojego drzewka, znalazła je w bożonarodzeniowy poranek pokryty pajęczynami, świecąc w słońcu, ku uciesze jej dzieci. Potem wdowa i jej dzieci nigdy niczego nie pragnęły. Od tego czasu pajęczyny stały się symbolem szczęścia i często dekoruje się choinki ozdobami z pajęczyny.
Udajemy się teraz na Grenlandię, aby odkryć zaskakującą specjalność Eskimosów: kiviak. Przygotowanie dania należy rozpocząć na kilka miesięcy przed świętami. Składa się z do 500 alek, małych lokalnych ptaków, sfermentowanych w foczej skórze i zakopanych pod stosem kamieni przez kilka miesięcy. Po zjedzeniu posiłku odbywają się różne gry, w tym jedna, w której przedmiot jest podawany pod stołem, aby odgadnąć, co to jest.
W Kolumbii miasta są ozdobione magicznym akcentem podczas świąt, a Boże Narodzenie obchodzone jest... 8 grudnia. Odbywa się to poprzez El Dia de las Velitas, ku czci Najświętszej Maryi Panny. Wieczorem, gdy tylko zachodzi słońce, miasta są ozdobione małymi świeczkami w parkach, na skwerach, na chodnikach, w domach itp. Potem następuje tradycyjna muzyka i spotkania z sąsiadami, rodziną i przyjaciółmi.
Na Islandii, podobno trzynaście wesołych trolli, Yule Lads, wędruje po ulicach i odwiedza dzieci na zmianę 13 nocy przed Bożym Narodzeniem i 13 nocy później. Czy dzieci były grzeczne czy nie w ich wiszącej za oknem skarpecie może wylądować świąteczny prezent lub zgniły ziemniak. Każdy z trolli ma swoje imię i kostium takie jak Kołatka, Dandy z Wąwozu, Złodziej Kiełbasy i Hak na Mięso. Każdy z nich ma szaloną misję, taką jak kradzież garnków i patelni, zjadanie resztek jedzenia lub świątecznych ciast, trzaskanie nocą drzwiami, by przestraszyć mieszkańców, czy podążanie za dziećmi, by ukraść świeczki.
W Rosji Boże Narodzenie nie obchodzone jest 24 grudnia, ale w nocy z 6 na 7 stycznia, ponieważ jest to data prawosławnego Bożego Narodzenia w kalendarzu gregoriańskim. Natomiast 31 grudnia Ojciec Mróz (ich Święty Mikołaj) i jego wnuczka Snigertchka wręczają dzieciom prezenty, jest to więc rodzinny Nowy Rok. Uroczystości bożonarodzeniowe i choinki były zabronione do 1991 roku. Rosjanie przyjęli więc zwyczaj obchodzenia Nowego Roku, a nie Bożego Narodzenia. Posiłek, z typowym daniem kutya (budyń z pszenicy, maku i winogron) oficjalnie rozpoczyna się wraz z pojawieniem się na niebie pierwszej gwiazdki. Tradycją jest oddawanie czci pamięci zmarłych, zostawiając na noc bochenek chleba na stole.
W Kanadzie dzieci piszą do Świętego Mikołaja pod jego adresem na kanadyjskim biegunie północnym. Każdego roku odbywa się Toronto Cavalcade of Lights, tradycja, która trwa już prawie 50 lat. Wydarzenie to odbywa się wokół placu Nathan Philips Square, który z tej okazji jest ozdobiony tysiącem świateł. To prawdziwa bajka, która kończy się jednym z najpiękniejszych pokazów sztucznych ogni na świecie. W Wigilię, mleko i ciastka są wystawione na wizytę Świętego Mikołaja. Prezenty są często otwierane w Wigilię.
Podobnie jak w Norwegii, czarownice są obecne we włoskich świętach Bożego Narodzenia: kraj ten ma wiele wierzeń, które różnią się w zależności od regionu. 25 grudnia prezenty mogą rozdawać Święty Mikołaj, Bobo Natale lub Gesu Bambino. Włoskie Boże Narodzenie zaczyna się 8 grudnia i kończy w Święto Trzech Króli, 6 stycznia, dzień po tym, jak Befana (wiedźma lecąca na miotle po niebie) rozdaje słodycze dobrym dzieciom. Innym zwyczajem jest Nowenna: przez 9 dni przed Bożym Narodzeniem dzieci chodzą od drzwi do drzwi przebrane za pasterzy, aby śpiewać i zbierać słodycze.
Czy wiecie, że praktyka Secret Santa rozpoczęła się w Anglii? Tu też zaczęła się tradycja wysyłania sobie nawzajem kartek świątecznych. Inną tradycją, którą tu stworzono, jest tradycja świątecznego krakersa huble'a - z którego z pewnością można być dumnym... w zależności od tego, jak dobry jest żart w środku.
To kraj najbardziej znany na świecie jako dom Świętego Mikołaja w Rovaniemi! Nie mogliśmy więc nie wspomnieć o tym na tej liście tradycji bożonarodzeniowych. Słynna na całym świecie wioska Świętego Mikołaja to prawdziwa bajka dla dzieci (ale nie tylko!). Znajdują się w nim małe oświetlone pawilony, liczne atrakcje i warsztaty, małe specjalistyczne sklepy i oczywiście wiejska poczta, do której docierają listy od dzieci z całego świata. W Finlandii Pikkujoulut, czyli „małe Święta Bożego Narodzenia”, obchodzone są również przez cały grudzień, a ich kulminacją jest świąteczna sauna 24 i 25 grudnia.
Boże Narodzenie w Grecji jest mniej ważne niż Wielkanoc, ale to nie przeszkadza w posiadaniu własnych tradycji. Powszechną tradycją jest to, że dzieci dzwonią do drzwi i śpiewają kalanda (tradycyjne piosenki) w zamian za niewielki datek. Grecy otrzymują swoje prezenty dopiero 1 stycznia, przyniesione przez św. Bazylego. Inną szczególną cechą jest to, że zwyczajowo ozdabia się łodzie i oświetla je zamiast drzew, jako ukłon w stronę greckiego dziedzictwa.
Mówi się, że Niemcy mają najlepsze jarmarki bożonarodzeniowe. Niemcy są także jednym z największych fanów kalendarzy adwentowych, które są bardzo popularne w niemieckich domach. Nieco inaczej jest na południowym wschodzie kraju, gdzie dzieci proszą o prezenty od Christkind, małej dziewczynki, która jest pokazywana na paradach. Tradycją kulinarną kraju jest tradycyjny deser, Stollen. Wreszcie dzieci otrzymują prezenty w dniu św. Mikołaja, 6 grudnia.
Świętowanie rozpoczyna się 13 grudnia, w dzień św. Łucji, patronki światła. Szwedzi paradują ulicami, ubrani na biało i ze świecami w dłoni, a na śniadanie jedzą Lussekatter, bułeczki z szafranem i winogronami. Podobnie jak w południowo-wschodnich Niemczech, św. Łucję symbolizuje młoda dziewczyna. Obiad sylwestrowy to prawdziwa uczta. Stara tradycja polega na tym, aby każdemu prezentowi towarzyszył mały sonet lub rymowany werset. Święta trwają długo w krajach skandynawskich, bo Boże Narodzenie kończy się 20 dni później, 13 stycznia.
Boże Narodzenie to bardzo niedawne święto w Japonii, więc tradycje, które ukształtowały się od czasu jego wprowadzenia, bardzo różnią się od tych, o których wspominaliśmy do tej pory. Na przykład, jest to normalne, że Japończycy nie obchodzą Wigilii jako rodzina, ale jako para, aby świętować swoją miłość i deklarować miłość do siebie nawzajem. Ale prawdziwą osobliwością japońskich świąt jest zwyczaj jedzenia smażonego kurczaka! Tradycja ta rozpoczęła się w wyniku kampanii marketingowej KFC w 1974 roku i jest obecnie popularnym miejscem spędzania Świąt Bożego Narodzenia.
Oprócz Święta Dziękczynienia Boże Narodzenie zajmuje w Stanach Zjednoczonych bardzo ważne miejsce. Amerykanie ozdabiają domy, ulice i skrzynki pocztowe małymi biało-czerwonymi laseczkami z cukierków. Oryginalną tradycją jest chowanie w drzewku dekoracji w kształcie marynaty, która przyniesie szczęście każdemu, kto ją znajdzie. Często nad kominem wiesza się pończochy i skarpety, które Mikołaj wypełnia słodyczami i drobnymi upominkami. Typowym napojem świątecznym w Stanach Zjednoczonych jest Egg Nog, zrobiony z jajka, rumu, cynamonu i gałki muszkatołowej.
W Hiszpanii prezenty otwierane są 6 stycznia, co odpowiada dniom, w których Trzej Mędrcy przynieśli swoje prezenty małemu Jezusowi. Aby uczcić to święto, Hiszpanie organizują coroczną hiszpańską loterię 22 grudnia od 1812 roku, z możliwością wygrania kilku milionów euro! Na froncie kulinarnym stoi turron, rodzaj nugatu, który jest najpopularniejszym przysmakiem w okresie świątecznym. A 28 grudnia Hiszpanie świętują dzień „Świętych Niewinnych”, płatając sobie nawzajem figle: w połowie drogi między Prima Aprilis a Bożym Narodzeniem!