Impressions and Other Assets/Kolmanskop_Namibia_AdobeStock_124832621_ffhilf
Różne

Opuszczone miejsca

Straszne czy piękne?

Opublikował/a
Agata
12.05.2022
Udostępnij

Opuszczone miejsca czasem wieją grozą, ale coraz częściej znajdują się ich wielbiciele, którzy odkrywają w nich wiele uroku i tajemniczości. Chcecie wybrać się z na wycieczkę po takich miejscach? Oto naszym zdaniem najciekawsze.

Szczegóły

1. Czarnobyl, Ukraina

26 kwietnia 1986 roku wydarzyła się jedna z największych katastrof jądrowych w historii, nastąpił wybuch reaktora przy Czarnobylskiej Elektrowni Jądrowej w Prypeci. Dziś to opuszczone miejsce odwiedzają fani ekstremalnych przygód oraz fotografowie. Wraz z przewodnikiem można odwiedzić od wewnątrz elektrownię, pomieszczenia kontrolne, podziemne centrum kontrolne czy nowy sarkofag. Każdy może otrzymać do tego licznik Geigera, by sprawdzić promieniowanie jądrowe.

2. Nara Dreamland, Japonia

Nara to zainspirowany Disneylandem park rozrywki, otwarty w 1961 r. i zamknięty w 2006 r. Po tym jak otworzono prawdziwy Disneyland w Tokio zaczął się jego upadek. Od 2004 r. zamykano w nim sklepy, a wiele atrakcji zaczęło rdzewieć. W 2016 r. wystawiono park kolejny raz na aukcję i jego nowy właściciel rozpoczął wyburzanie parku.

3. Kolmanskop, Namibia

Niegdyś, na początku XX wieku, przybywali tu poszukiwacze diamentów, jednak od kiedy znajduje się ich więcej na południu od tego miejsca, wszyscy przenieśli się właśnie tam, a Kolmanskop zaczęło pustoszeć. Do budynków wdarła się pustynia i obecnie miasto odwiedzają fotografowie i turyści w poszukiwaniu interesujących widoków.

4. Spreepark, Berlin

W czasach NRD ten park rozrywki cieszył się ogromną popularnością i przyjmował miliony gości. Po zjednoczeniu Niemiec przebudowany i dostosowany do zachodnich warunków. Od 1999 r. borykał się jednak z problemami finansowymi i spadła liczba odwiedzających. Po ogłoszeniu upadłości i zamknięciu w 2002 r. park otoczyła aura tajemniczości. Właściciel uwikłany był w nieudane inwestycje oraz historię z przemytem narkotyków. W 2014 r. miasto Berlin wykupiło długi parku i stało się jego właścicielem. Obecnie trwają prace projektowe na ponowne zagospodarowanie parku. Spreepark można odwiedzić z przewodnikiem podczas terminów dostępnych dla odwiedzających. Bilety można zakupić tutaj.

5. Burj Al Babas, Turcja

Miało to być luksusowe miasto zamków niczym z bajki Disneya, okazało się najgorszą inwestycją. Kryzys gospodarczy uniemożliwił zakończenie projektu i jego straty wylicza się na 205 milionów dolarów. Wiele osób nazywa osiedle także "koszmarem architekta", gdyż wszystkie domy-zamki są identyczne i nikt nie chciałby tu zamieszkać. 350 domów ponoć zostało zarezerwowanych dla kupców z krajów arabskich, jednak ze względu na niedokończoną budowę większość się wycofała.

6. Detroit, USA

Niegdyś kwitnął tu przemysł motoryzacyjny z takimi firmami jak Ford, General Motors czy Pontiac. Jednak od czasów jego świetności w latach 50. miasto opuściło ponad 63% jego populacji, szczególnie w czasach globalnej recesji po roku 2000. Pracownicy fabryk wyjechali pozostawiając swoje posiadłości, które razem z fabrykami opustoszały. Dzisiaj Detroit zmaga się z wysokim bezrobociem i problemami socjalnymi. Do wielu dzielnic lepiej się nie zapuszczać - tam wszystko przypomina miasto duchów.

7. Schronienie jądrowe Floty Pacyfiku, Pawłowsk, Rosja

(Źródło: https://www.abandonedspaces.com/uncategorized/submarine-base.html)

Pozostałość po Zimnej Wojnie, wybudowane w 1960 r. i opuszczone w latach 80. Służyć miało jako nuklearny bunkier dla floty radzieckiej. Przez dwa główne tunele można dostać się do głównego ośrodka, skąd odchodziły również mniejsze tunele dla personelu. Do dziś jest to opuszczone miejsce i z pewnością przyciąga wielu wielbicielu historii.

8. Tunele metra w Kijowie, Ukraina

Niektóre części kijowskiego metra są nieużywane i często również bywają zalewane podczas deszczów. Tunele są tak mroczne, że inspirowały również reżyserów filmowych, w tym Jamesa Camerona - kręcono w nich "Obcego"! Odkrywanie tunelów samodzielnie jest surowo zabronione i niebezpieczne z powodu wysokiego napięcia.

9. Szpital Beelitz-Heilstätten, Beelitz, Niemcy

Szpital Beelizt leży niedaleko Berlina i służył niegdyś jako miejsce do leczenia gruźlicy. Podczas I i II wojny światowej był to szpital wojskowy, naziści używali go również do eksperymentów medycznych. Później przejęty przez Rosjan był ich największych ośrodkiem medycznym poza granicami kraju aż do 1994 r. Obecnie zaledwie kilka budynków jest w użytku do prac badawczych, jednak większość jest opuszczona.

10. Forty Maunsella, Anglia

Wieże te zostały zbudowane podczas II wojny światowej i wykorzystywane były przez królewską marynarkę do obrony przed potencjalnymi atakami Niemców. Nazwę wzięły od ich projektanta, Guya Maunsella i czynne były do końca lat 50. Po ich opuszczeniu przez wojska stały się siedzibami pirackich rozgłośni radiowych oraz nieuznawanego księstwa Sealand.

11. Młyn w Vallone dei Mulini, Sorrento, Włochy

Niektóre źródła podają, że młyn został wybudowany w X, inne w XIII wieku . Zamknięty w 1866 r., a w zasadzie przeniesione w okolice Piazzo Tasso. Dolina opustoszała w 1940 r., i od tamtej pory pozostawiona samej sobie zaczęła porastać zielenią. Wieczorami może wyglądać strasznie, ale wiosną i latem pokryta zielenią wygląda naprawdę magicznie.

12. Domy UFO w Sanzhi, Tajwan

Te kosmiczne domki miały służyć jako hotele dla turystów. Niestety brak inwestorów spowodował, że nigdy nie zostały oddane do użytku i od 1980 r. stały opuszczone. Stały się ciekawą atrakcją turystyczną, jednak wyburzono je w 2010 r.

13. Varosha Beach Resort, Famagusta, Cypr Północny

Niegdyś Famagusta było znanym miejscem wypoczynkowe, do którego przyjeżdżało wiele światowych gwiazd. Piękne plaże, luksusowe hotele, zakupy i wyśmienita kuchnia. Jednak po tureckiej inwazji na Cypr w 1974 r. mieszkańcy wyjechali i od tamtej pory hotel Varosha stoi opuszczony. Wciąż można zobaczyć nakryte stoły do posiłków, opuszczone pobliskie sklepy czy stare samochody. Famagusta przeżywa jednak ostatnio wzrost napływających turystów.

14. Elektrownia atomowa I.M , Charleroi, Belgia

Wybudowana w 1921 r. elektrownia w Charleroi była największą tego rodzaju w Belgii. Ilość energii, jaką produkowała była ogromna, jednak ilość zanieczyszczeń również, co doprowadziło do protestów Greenpeace i w końcu jej zamknięcia w 2007 r. Dziś jest strzeżona, ale można się do niej wybrać, by podziwiać niesamowite dystopiczne widoki.

15. Cmentarz pociągów, Uyuni, Boliwia

Uyuni znamy przede wszystkim z niesamowitych solnisk, jednak kryje jeszcze coś innego, to mianowicie cmentarzysko pociągów, na którym znajdziemy stare, opuszczone pociągi. Sieć kolejowa była tu rozwijana w XIX wieku do transportu minerałów nad Pacyfik, jednak minerały się skończyły w 1940 r., ciągle panowały napięcia z lokalną ludnością oraz pojawiało się wiele problemów technicznych przez co cały projekt opuszczono na pastwę słonych wiatrów.

16. Buzludzha, Bułgaria

Kiedyś budynek służył w czasach Zimnej Wojny jako siedziba bułgarskiej partii komunistycznej. Zamknięty w 1989 r. zaczął niszczeć, również wielokrotnie został zniszczony przez wandali. Nie można do niego wchodzić ze względu na niebezpieczeństwo zawaleniem. Słyszy się ostatnio o planach jego renowacji, śpieszcie się więc, jeśli chcecie go zobaczyć w jego opuszczonej formie.

Inne opcje

Moglibyśmy jeszcze znacznie poszerzyć tę listę, gdyż fascynują nas opuszczone miejsca. Chętnie przeczytamy, jakie miejsca Wy byście chętnie do niej dodali!

Tagi

Nietypowe