Mask, airport

Koniec z maseczkami w samolotach w Unii Europejskiej!

Koniec obowiązku noszenia maseczek na europejskich lotniskach i w samolotach. Unijna Agencja ds. Bezpieczeństwa Lotniczego wraz z Europejskim Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób wydały komunikat, według którego zakrywanie ust i nosa podczas podróży lotniczych nie będzie już obowiązkowe. Nowe przepisy wejdą w życie w poniedziałek 16 maja 2022.


Jackie Sparrow
Opublikował/a
Jackie Sparrow
11.05.2022
Udostępnij

Obowiązek noszenia na lotniskach i podczas lotów maseczek na usta i nos zostanie zniesiony w Unii Europejskiej od 16 maja. Zostało to ogłoszone przez władze UE ds. bezpieczeństwa ruchu lotniczego EASA i ds. ochrony zdrowia ECDC. Zmiana jest zgodna ze zmienionymi wymaganiami władz krajowych w zakresie transportu publicznego w całej Europie, powiedział szef EASA Patrick Ky.

W opublikowanym komunikacie unijne agencje podkreślają, że poluzowanie przepisów ma związek z coraz lepszą sytuacją pandemiczną w Europie. Zwrócono uwagę, że liczba nowych przypadków spada. Jednocześnie poziom wyszczepienia w UE osiągnął wysoki poziom. Wiele osób nabyło też naturalną odporność po przebyciu COVID-19.

W komunikacie jednocześnie podkreślono, że maseczka ochronna pozostaje jednym z najlepszych zabezpieczeń przed rozprzestrzenianiem się COVID-19. Dlatego - jak wskazał szef unijnej Agencji ds. Bezpieczeństwa Lotniczego - należy uszanować wybór tych, którzy wciąż będą woleli podróżować w maseczkach.

- Dla pasażerów i załóg lotniczych to duży krok naprzód w normalizacji podróży. Pasażerowie powinni jednak zachowywać się odpowiedzialnie i szanować wybory innych, a pasażer, który kaszle i kicha, powinien zdecydowanie rozważyć założenie maski, aby uspokoić osoby siedzące w pobliżu - powiedział Patrick Ky.

Po 16 maja przepisy dotyczące zakrywania nosa i ust mogą się różnić w zależności od linii lotniczych. Pomimo zniesienia obowiązku maseczek, przepisy krajowe nadal mają pierwszeństwo.

Źródło: WP.pl

Partner Link none