WakacyjniPiraci
Profile

Cenimy Twoją prywatność

Używamy plików cookie, aby poprawić komfort przeglądania, dostarczać spersonalizowane treści i analizować nasz ruch. Klikając „Akceptuj wszystko”, zgadzasz się na to i wyrażasz zgodę na udostępnianie tych informacji stronom trzecim oraz na przetwarzanie Twoich danych w USA. Aby uzyskać więcej informacji, przeczytaj tu: .

W każdej chwili możesz dostosować swoje preferencje. Jeśli odmówisz, będziemy używać tylko niezbędnych plików cookie i niestety nie będziesz otrzymywać żadnych spersonalizowanych treści. By odmówić .

Vote election

🗳️ Jak głosować za granicą lub w innym okręgu wyborczym w Polsce?? 🙋‍♀️

15 października idziemy do urn na wybory parlamentarne. Może się jednak okazać, że właśnie wtedy postanowiliście zorganizować sobie wakacje i nie będzie Was w kraju (lub będziecie, ale poza swoim okręgiem wyborczym). Co wtedy? Głosu głupio nie oddać (wiadomo), to w takim razie co?

Tu kilka wskazówek, żebyście mogli spełnić obywatelski obowiązek. ⬇️


Opublikował/a
Lady Mermaid Blue·3.10.2023
Udostępnij

Jak się do tego zabrać?

Wybory do Sejmu i Senatu Rzeczypospolitej Polskiej odbędą się już za moment. Głosować można, jak zawsze, nie tylko na terenie Polski, ale także będąc za granicą, dlatego nie musicie się stresować wyjazdami w tym terminie. Należy jednak spełnić kilka warunków.

Regulacje dotyczące głosowania za granicą zawiera "Informacja o warunkach udziału obywateli polskich w głosowaniu w obwodach głosowania utworzonych za granicą i na polskich statkach morskich w wyborach do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej i do Senatu Rzeczypospolitej Polskiej zarządzonych na dzień 15 października 2023 r." (Strona internetowa: wybory.gov.pl).

Za granicami Polski, w głosowaniu mogą wziąć udział wszyscy polscy obywatele, posiadający czynne prawa wyborcze.

W zagranicznych obwodach będzie można głosować od godziny 7 do 21 czasu lokalnego obwodów. Wyjątkiem są miejsca, w których, zgodnie z powyższą zasadą, głosowanie miałoby być zakończone dzień po zakończeniu głosowania w Polsce - tam wybory zostaną przeprowadzone dzień wcześniej, czyli 14 października.

Jednak by móc oddać głos, musicie okazać w siedzibie obwodowej komisji wyborczej ważny paszport (w krajach Unii Europejskiej oraz państwach, na teren których można wjechać za okazaniem jedynie polskiego dowodu osobistego, dowód jest wystarczający) oraz dopisać się do spisu wyborców lub uzyskać zaświadczenie o prawie do głosowania.

Głosowanie w obwodzie głosowania na podstawie wniosku o ujęcie w spisie wyborców.

Wyborca w celu wzięcia udziału w głosowaniu powinien złożyć właściwemu konsulowi wniosek o ujęcie w spisie wyborców w obwodzie głosowania utworzonym za granicą.

Wniosek należy złożyć najpóźniej w 3. dniu przed dniem wyborów, tj. do dnia 12 października 2023 r. w postaci papierowej z własnoręcznym podpisem lub przy użyciu usługi elektronicznej udostępnionej przez ministra właściwego do spraw zagranicznych (e-wybory) albo na adres poczty elektronicznej konsula jako odwzorowanie cyfrowe wniosku opatrzonego własnoręcznym podpisem (skan); na statkacj morskich - u ich kapitanów. (Jeżli głosujecie w Polsce, w innym okręgu wyborczym niż Wasz, składacie wniosek w dowolnie wybranym urzędzie gminy).

W zgłoszeniu podaje się:

− nazwisko i imię (imiona),

− numer PESEL,

− numer ważnego polskiego paszportu (na obszarze państw członkowskich Unii Europejskiej oraz państw, na terytorium których można wjechać na podstawie polskiego dowodu osobistego, w miejsce numeru paszportu można podać numer ważnego polskiego dowodu osobistego),

− adres pobytu wyborcy za granicą,

− dane kontaktowe (adres e-mail lub numeru telefonu komórkowego).

Wykaz obwodów głosowania za granicą jest dostępny we wszystkich polskich placówkach dyplomatycznych i konsularnych oraz delegaturach Krajowego Biura Wyborczego oraz na stronie internetowej Państwowej Komisji Wyborczej: https://pkw.gov.pl oraz https://wybory.gov.pl.

  • Wzór wniosku o zmianę miejsca głosowania możecie pobrać tutaj.

  • Tutaj możecie internetowo dopisać się do listy wyborców przebywających za granicą, wybierając swoją komisję.

  • Spis wszystkich 402 obwodów głosowania za granicą możecie pobrać tu.

  • Pamiętajcie, że głosujecie tam, gdzie jesteście zameldowani. Jeżeli nie jest to ten sam adres, pod którym mieszkacie, należy się przepisać (żeby nie okazało się w dniu głosowania, że jesteście na liście w innej komisji, na przykład w rodzinnym mieście, w którym już nie mieszkacie). Pod tym linkiem możecie sprawdzić gdzie jesteście przypisani.

Zgłoś wątpliwości prawne