Używamy plików cookie, aby poprawić komfort przeglądania, dostarczać spersonalizowane treści i analizować nasz ruch. Klikając „Akceptuj wszystko”, zgadzasz się na to i wyrażasz zgodę na udostępnianie tych informacji stronom trzecim oraz na przetwarzanie Twoich danych w USA. Aby uzyskać więcej informacji, przeczytaj tu: .
W każdej chwili możesz dostosować swoje preferencje. Jeśli odmówisz, będziemy używać tylko niezbędnych plików cookie i niestety nie będziesz otrzymywać żadnych spersonalizowanych treści. By odmówić .
Finlandia zajmuje pierwsze miejsce w rankingach szczęścia siódmy rok z rzędu. Według Światowego Raportu o Szczęściu 2024, sponsorowanego przez Sieci Rozwiązań Zrównoważonego Rozwoju ONZ - ten północnoeuropejski kraj jest najszczęśliwszym na świecie, a za nim plasują się Dania, Islandia i Szwecja. Sprawdźcie poniżej, które miejsca zajęła w tym roku Polska.
Chcecie wiedzieć, które kraje znalazły się w pierwszej 10? Czytajcie dalej!
Badanie obejmuje 143 kraje i opiera się na sondażu Gallup World Poll. Analizie podlega 6 zmiennych: PKB na mieszkańca, wsparcie społeczne, oczekiwana długość życia w zdrowiu, wolność, hojność i korupcja.
Respondenci oceniają te zmienne w skali od 0 do 10 (wg Skali Cantrila), skupiającą się przede wszystkim na zadowoleniu z życia. Następnie eksperci analizują odpowiedzi, aby sklasyfikować kraje według ich poziomu szczęścia.
Finlandia uzyskała bardzo dobre wyniki we wszystkich zmiennych, natomiast klasyfikację zamyka Afganistan. Przed nim plasują się kolejno Liban, Lesotho, Sierra Leone i Demokratyczna Republika Konga.
Ta lista może Wam posłużyć jako wskazówka przy wyborze kolejnego celu podróży. Sprawdzicie sami Piraci?
Finlandia
Dania
Islandia
Szwecja
Izrael
Holandia
Norwegia
Luksemburg
Szwajcaria
Australia
Polska znalazła się w tym roku na 35 miejscu.
Lista ta opiera się na średniej ocen z ostatnich 3 lat, czyli w tym przypadku średniej z lat 2021-2023. Z poprzednich wyników wynika, że sposób, w jaki ludzie cenią swoje życie oraz wyniki w rankingach rok po roku wydają się być dość spójne.
Z badania Gallup World Poll wynika ponadto, że jeśli w danym roku wystąpią katastrofy, ich wpływ na ranking zależy od tego, kiedy przeprowadzono badanie. Wpływ katastrofy zostanie nieco "złagodzony" przez średnią z poprzednich 3 lat. Na przykład badanie w Palestynie przeprowadzono na początku 2023, podczas gdy w Izraelu dopiero w październiku 2023 (ale wciąż przed szerokim rozwinięciem się zasięgu późniejszej wojny). Ma to wpływ na wynik, ale jest również nieco osłabiony ze względu na uśrednianie z 3 lat.
Pełną treść raportu można zobaczyć tutaj.