Używamy plików cookie, aby poprawić komfort przeglądania, dostarczać spersonalizowane treści i analizować nasz ruch. Klikając „Akceptuj wszystko”, zgadzasz się na to i wyrażasz zgodę na udostępnianie tych informacji stronom trzecim oraz na przetwarzanie Twoich danych w USA. Aby uzyskać więcej informacji, przeczytaj tu: .
W każdej chwili możesz dostosować swoje preferencje. Jeśli odmówisz, będziemy używać tylko niezbędnych plików cookie i niestety nie będziesz otrzymywać żadnych spersonalizowanych treści. By odmówić .
To, czy na Maderę warto lecieć jest pytaniem retorycznym. Przepiękna portugalska wyspa na Atlantyku kusi i rozkochuje w sobie pejzażami nie z tego świata. Jeżeli jeszcze Was tam nie było, to czas ku temu najwyższy. Wiemy, byliśmy. I w nasze lato i w naszą zimę, bez różnicy... gdyż tam jest wieczna wiosna.
Wyspa jest znana przede wszystkim z niesamowitej różnorodności swojej fauny i flory i szalonych tras spacerowych, zarówno dla tych mniej jak i bardziej w piechurowaniu wprawionych.
A jeżeli dodatkowo szukacie wyjątkowych ujęć fotograficznych, Madera Was nie zawiedzie.
Poniżej opowiemy Wam o kilku miejscach, które nas zachwyciły.
Santana to miasteczko w północno-wschodniej części wyspy, słynące z trójkątnych, pokrytych strzechą kolorowych domków, które nie bez powoduy stały się symbolem wyspy.
W samej gminie Santany znajduje się również inna wielka atrakcja - park leśmy Queimadas. Tu macie do wyboru wiele szlaków spacerowych; będziecie mogli zachwycić się wyjątkową biosferą i podziwiać lasy laurowe.
Levada do Caldeirão Verde jest drugą najczęściej odwiedzaną levadą na wyspie Madera i jedną z najbardziej spektakularnych. Jest ona dość płaska i nie sprawia większych trudności. Lewada to prawdziwe dzieło sztuki, które powstało w XVIII wieku i biegnie przez strome i urwiste góry, najwyższe na wyspie Madera.
Uwaga, nie zapomnijcie wziąć ze sobą odpowiedniego stroju przeciwdeszczowego - na wielu trasach będziecie przechodzić pod małymi wodospadami! Teren podmokły, więc polecamy również odpowiednie obuwie! I latarki, na trasie jest kilka tuneli!
Ten szlak prowadzi przez długi i cienki półwysep São Lourenço, położony na wschodnim krańcu Madery. Szlak, choć pofałdowany, jest w dobrym stanie i pozwala obserwować najpiękniejsze krajobrazy klifowe wyspy.
Półwysep został uznany za częściowy rezerwat przyrody, a wysepka Desembarcadouro za integralny rezerwat przyrody. Cały obszar lądowy oraz obszar morski przylegający do północnego wybrzeża, do głębokości 50 m, stanowią część europejskiej sieci Natura 2000.
Półsuchy klimat i ekspozycja na północne wiatry powodują rozwój roślinności płożącej i brak drzew, co odróżnia ten obszar od reszty wyspy i stanowi prawdziwe dziedzictwo przyrodnicze.
W tej części, przy odrobinie szczęścia, będziecie mogli zaobserwować najrzadszą fokę na świecie, znaną na Maderze jako "Lobo-marinho".
2,8-kilometrowa, trwająca ok. 1,30 godziny wędrówka zabierze Was na najwyższy szczyt Madery, Pico Ruivo (1862 m).
Po drodze znajdziecie kilka schronisk, ponieważ panuje tu gwałtowne zróżnicowanie klimatyczne, a teren jest często zatopiony w morzu chmur (wciąż, wrażenie niesamowite!). Jednak w dni o dobrej widoczności na wschodzie można zobaczyć formację skalną Penha d'Águia, Serra das Funduras i Ponta de S. Lourenço. Widoki z Pico Ruivo to jedne z tych, które najbardziej zostają w pamięci.
Miradouro do Guindaste, nadmorski punkt widokowy, położony w północno-wschodniej części wyspy, oferuje jedne z najbardziej spektakularnych widoków na surowe klify wyspy.
Mały cypel wystaje ponad ocean, o który rozbijają się fale. Przy wschodzie słońca w tym miejscu można zrobić jedne z najbardziej niesamowitych zdjęć. Zarówno zawodowi fotografowie, jak i amatorzy przyjeżdżają w to miejsce ze statywami w nadziei na ładne ujęcie.
Calheta to region wyróżniający się swoimi plażami. Podzielony jest na małe zatoczki na wybrzeżu, Calheta, Estreito da Calheta, Arco da Calheta, Prazeres, Jardim do Mar, Paúl do Mar, Fajã da Ovelha i Ponta do Pargo. Tu będziecie się cieszyć słonecznymi i morskimi kąpielami.
Dodatkowo, gmina ta znana jest z produkcji białego rumu (aguardente o nazwie Poncha). Jeśli chcecie zobaczyć z bliska proces destylacji rumu, możecie odwiedzić i spróbować aguardiente w destylarni Engenho da Calheta.
Kolejna wyspiarska perełka! Baseny w Porto Moniz są utworzone z lawy wulkanicznej i w naturalny sposób wypełniane krystalicznie czystą wodą morską. Powstawały przez tysiące lat w wyniku stygnięcia lawy. Krajobraz wokół basenów jest wyjątkowy ze względu na panoramiczny widok, jaki rozpościera się na wybrzeże morskie i skały.
Pływanie po wyrzeźbionych kanałach, nurkowanie i delektowanie się formacjami skalnymi i małymi lagunami... jest jedną z aktywności, których po prostu musicie tu doświadczyć.
Porto Moniz samo w sobie jest uroczym miasteczkiem położonym na północno-zachodnim krańcu Madery.
Stolica Madery, choć nie jest zbyt dużym miastem, ma całkiem sporo miejsc do odkrycia.
Przejdźcie przez lokalny Targ żywności - Mercado dos Lavradores - ze straganami pełnymi tropikalnych owoców i egzotycznych kwiatów, typowych dla tej wyspy; zachwyćcie się starówką z klimatycznymi barami i restauracjami; podziwiajcie Portas Abertas - zdobne drzwi praktycznie w całym mieście, udekorowane i pomalowane dzięki projektowi z 2010 r. który miał za zadanie ożywić miasto; nie możecie nie poznać Fortu Santiago, wznoszącego się nad zatoką Funchal, który został zbudowany na początku XVII wieku jako bastion obronny przed ciągłymi atakami piratów; jeśli chcecie zobaczyć Funchal i piękne ujęcia panoramiczne wyspy z góry, skorzystajcie z kolejki linowej; z kolei odskocznię od zgiełku miasta zapewnią Wam ogrody Jardines do Monte Palace.
Na koniec wspomnieć chcemy o Carreiros do Monte. Aby zjechać z Monte (na która możecie dostać się wspomnianą kolejką linową), można dać się wciągnąć na stok w wiklinowym koszyku. Tak, właśnie tak! Jest to rodzaj wiklinowo-drewnianych wozów koszowych, z dwoma lub trzema siedzeniami, które przesuwają się dzięki nierównościom ulic. Są one umiejętnie prowadzone przez dwóch "carreiros", ubranych na biało w słomkowych kapeluszach.
Nie ma czasu do stracenia! Po prostu lećcie i korzystajcie. Więcej informacji o wyspie znajdziecie tutaj: