Różne
Do Chorwacji w sezonie z testem antygenowym
Udostępnij
Croatia, Europe

Zaszczepieni i ozdrowieńcy bez restrykcji

Dlaczego warto

  • Tańszy test antygenowy pozwoli na wjazd
  • Swobodny wjazd dla ozdrowieńców i zaszczepionych

Gdzie

  • Chorwacja

Szczegóły

Chorwacja ma z początkiem sezonu turystycznego poluzować restrykcje wjazdowe dla turystów. Aby wjechać bez konieczności odbycia kwarantanny ma wystarczyć negatywny wynik testu antygenowego, a nie tylko (jak dotychczas) droższego testu PCR. Swobodny wjazd mają mieć osoby zaszczepione i ozdrowieńcy posiadający odpowiednią dokumentację. Oficjalne decyzje mają zapaść jeszcze zanim Unia Europejska przyjmie projekt dotyczący tzw. paszportu szczepień.

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Ministerstwo Sportu i Turystyki poinformowały, że od początku sezonu (czyli już wkrótce) Chorwacja zamierza akceptować przy wjeździe turystycznym również negatywne wyniki testów antygenowych. Testy antygenowe są znacznie tańsze (ceny zaczynają się od 100 zł) niż testy PCR.

Gazeta Poslovni Dnevnik informuje, że zmiana może wejść w życie nawet od początku kwietnia, jednak bardziej prawdopodobne wydaje się, termin ten będzie bliższy sezonowi wakacyjnemu, czyli maj/czerwiec.

OFERTY DO CHORWACJI:

Chorwacja nie poinformowała jeszcze, ilu turystów zamierza przyciągnąć w tym sezonie. Rozpoczęła się natomiast kampania Safe stay in Croatia, do której dołączyło na razie ponad 10 000 firm turystycznych. W ramach programu przedstawiono wytyczne dotyczące bezpiecznego wypoczynku. Kampania ma wspomagać prowadzenie działalności wg zasad rygoru sanitarnego i specjalnego protokołu, który ma zapewniać bezpieczeństwo podczas spędzania wakacji w Chorwacji. Chorwacki rząd obiecał rozbudować sieć punktów szybkiego testowania w dużych kurortach, by turyści mieli dostęp do testów antygenowych i PCR.

Obecne obostrzenia obowiązują do końca marca, nie wiadomo czy zostaną przedłużone i w jakiej formie. Na razie wjeżdżający do Chorwacji mają obowiązek okazania nie starszego niż 48 godzin negatywnego wyniku testu PCR na Covid-19. W przypadku braku testu straż graniczna nakłada obowiązek jego wykonania po wjeździe, przy jednoczesnym nakazie pozostawania na kwarantannie przez 10 dni lub do czasu otrzymania negatywnego wyniku testu.

Źródła: Rzeczpospolita, Poslovni Dnevnik

Tagi

KoronawirusLato