Alps, Austria, Building
Różne

Narty w Austrii - nowe zimowe obostrzenia

Zasady na tegoroczny sezon narciarski i jarmarki

za 0 zł

Jackie_Sparrow
Opublikował/a
Jackie_Sparrow
28.10.2021
Udostępnij

Kiedy

listopad 2021 - marzec 2023

Szczegóły

Austriacki rząd ma nadzieję, że w tegorocznym sezonie sytuacja związana z pandemią Covid-19 nie uniemożliwi korzystania ze stoków narciarskich i wizyt na jarmarkach świątecznych. W związku z tym wjazd do Austrii ma pozostać możliwy dla obcokrajowców, którzy okażą dokument poświadczający przyjęcie szczepienia, ozdrowienie lub aktualny negatywny wynik testu na koronawirusa.

Zasada 3G

Aby wjechać do kraju i funkcjonować w Austrii obowiązuje reguła 3G (skrót od niemieckich słów: Getestet, Geimpft, Genesen - przetestowany, zaszczepiony, ozdrowieniec) czyli należy mieć dokument potwierdzający przyjęcie szczepionki lub przechorowanie koronawirusa bądź aktualny negatywny wynik testu.

Przed przekroczeniem austriackiej granicy przez osoby nie spełniające zasady 3G należy wypełnić formularz Pre-Travel-Clearance znajdujący się TUTAJ. Rejestracji należy dokonać nie wcześniej niż 72 godz przed wjazdem do Austrii. Taka osoba musi poddać się testowi PCR lub antygenowemu w ciągu 24 godz od wjazdu do Austrii.

Dowód szczepienia (ważny obecnie przez 360 dni od ostatniego szczepienia) czy ozdrowienia (ważny przez 180 dni) może mieć formę unijnego paszportu covidowego lub innego dokumentu (po niemiecku albo angielsku).

Również aby zameldować się w hotelu konieczne jest okazanie jednego z dokumentów 3G.

Zasada 3G dotyczy osób powyżej 12 roku życia. Młodsze dzieci nie muszą okazywać dokumentów związanych z Covid-19.

U ozdrowieńców dokument potwierdzający przechorowanie Covid-19 ważny jest przez 6 miesięcy od wyzdrowienia. Dokument potwierdzający posiadanie przeciwciał obowiązuje przez 90 dni od dnia badania.

Skrócone zasady obowiązujące na austriackich terenach narciarskich:

 • 🎿 brak limitu osób w kolejach linowych

 • 🎿 obowiązkowe zasłanianie ust i nosa maską FFP2/KN95 na wyciągach, w kolejkach linowych, podczas oczekiwania do kas i na wejście do kolejki linowej (nawet na zewnątrz), w sklepach z artykułami codziennego użytku, w środkach transportu publicznego

 • 🎿 zachowanie odległości od innych osób nie jest obowiązkowe, ale zalecane (min. 1 metr)

 • 🎿 après-ski: zasada 3G (jeśli posiadasz test - musi to być test PCD)

Testy na koronawirusa w Austrii

W Austrii istnieje wiele punktów, gdzie możecie zrobić test na koronawirusa bezpłatnie. Punkty działają też w ośrodkach narciarskich. Ważność testów to obecnie: PCR - 72 godziny, antygenowy - 24 godziny.

Aktualne obostrzenia w Austrii

 • 3G w gastronomii, hotelach, pensjonatach i w kolejkach linowych. Na razie przy korzystaniu z kolejek linowych certyfikaty nie są zbyt dokładnie sprawdzane, ale z biegiem czasu kontrole mogą zostać zintensyfikowane

 • 3G będzie warunkiem wstępu na jarmarki bożonarodzeniowe

 • w środkach transportu publicznego włączając w to kolejki linowe i w w sklepach obowiązuje nakaz zasłaniania ust i nosa maską FFP2 / KN95

 • après-ski - obowiązują tu identyczne same zasady, co w nocnej gastronomii – zasada 3G, ale z testów obowiązuje wyłącznie test PCR. Testy antygenowe i na przeciwciała nie będą wystarczające

Gdyby sytuacja związana z koronawirusem uległa w Austrii pogorszeniu (wzrost obłożenia łóżek na oddziałach intensywnej terapii) - zostanie wprowadzony wyższy stopień obostrzeń (2 etap). Zaostrzone zostaną m.in. przepisy dot. après-ski i nocnej gastronomii - wtedy będą mogli z nich korzystać tylko zaszczepieni i ozdrowieńcy (reguła 2G). Posiadanie negatywnego wyniku testu nie będzie już wystarczające.

W razie wprowadzenia najwyższego stopnia obostrzeń (3 etap) - we wszystkich miejscach i sytuacjach, gdzie obowiązywała zasada 3G zostanie ona zmieniona na zasadę "2,5G" - uznawane będą tylko zaświadczenia o szczepieniu, ozdrowieniu oraz negatywny wynik testu PCR. Testy antygenowe i na przeciwciała nie będą wystarczające.

Źródło: TheLocal.at, austria.info, strona rządowa

NOCLEGI

Jeśli szukasz sprawdzonych i niedrogich noclegów warto zajrzeć do którejś z poniższych wyszukiwarek:

WYCIECZKI I ZWIEDZANIE

Wycieczki, atrakcje i bilety na rozmaite wydarzenia w najlepszych cenach znajdziecie i kupicie w najlepszych cenach znajdziecie i kupicie TUTAJ:

WYCIECZKI I ZWIEDZANIE

-

Zdjęcia

 • Austria, Austrian Alps, Clothing
 • Austria, Austrian Alps, Cloud
 • Adventure, Austria, Austrian Alps
 • Achensee, Austria, Austrian Alps
 • Amusement Park, Architecture, Austria
 • Architecture, Austria, Building
 • Austria, Europe, Inner city

Tagi

KoronawirusNartyListopadGrudzieńStyczeńLutyJarmarki BożonarodzenioweMarzec