Używamy plików cookie, aby poprawić komfort przeglądania, dostarczać spersonalizowane treści i analizować nasz ruch. Klikając „Akceptuj wszystko”, zgadzasz się na to i wyrażasz zgodę na udostępnianie tych informacji stronom trzecim oraz na przetwarzanie Twoich danych w USA. Aby uzyskać więcej informacji, przeczytaj tu: .
W każdej chwili możesz dostosować swoje preferencje. Jeśli odmówisz, będziemy używać tylko niezbędnych plików cookie i niestety nie będziesz otrzymywać żadnych spersonalizowanych treści. By odmówić .
Poczujcie się jak wśród toskańskich wzgórz 🪻
Odkryjcie tę sielską krainę z polami lawendy! 🪻
📩
Podobają Ci się takie inspiracje? Zapisz się do naszego newslettera tutaj i otrzymuj ich więcej!
Wiedzieliście w ogóle o istnieniu "polskiej Toskanii"? Jej istnienie to świętokrzyski sekret - miejsce jest niezwykle urocze, fotogeniczne ze swoimi łagodnymi pagórkami pokrytymi zielonymi pastwiskami, a późnym latem złotym zbożem. Historia regionu sięga tysięcy lat, a subtelny krajobraz przywodzi automatycznie na myśl wzgórza i winnice włoskiej Toskanii. Znajdziecie tam nawet pola lawendy!
Ponidzie to region leżący w województwie świętokrzyskim w Niecce Nidziańskiej nad środkową i dolną Nidą. Rozciąga się od Chęcin do Nowego Korczyna. Znajdują się tam 3 parki krajobrazowe: Nadnidziański, Szaniecki i Kozubowski.
W rezerwatach przyrody Przęślin, Skorocice, Krzyżanowice, Skotniki Górne, Winiary Zagojskie, Góry Wschodnie, Grabowiec i Skowronno znajdziecie relikty roślinności stepowej, podmokłe łąki, torfowiska i stawy rybne. To oczywiście daje doskonałe warunki dla bujnej natury. Latem na polach niedaleko Winiar Dolnych kwitnie od lat uprawiana tu lawenda.
Atrakcji turystycznych nie brak w regionie, ale chyba najciekawszą i najbardziej familijną z nich jest kolejka wąskotorowa Ciuchcia Express Ponidzie łącząca Pińczów z Jędrzejowem. Najważniejsze miasta regionu to Pińczów, Jędrzejów i Busko-Zdrój.
W Pałacu Wielopolskich w Chrobrzu znajdziecie liczące 7 500 lat eksponaty archeologiczne z Pełczysk. Osada celtycka w rejonie Pełczysk była przez ostatnie 300 lat przed naszą erą najbogatszym celtyckim siedliskiem w całej Małopolsce.
W Starym Korczynie urodził się w 1226 roku Bolesław V Wstydliwy, książę krakowski i sandomierski, ostatni przedstawiciel małopolskiej linii Piastów. W 1257 roku podczas zjazdu w Koperni niedaleko Pińczowa Bolesław Wstydliwy wydał akt lokacyjny dla miasta Krakowa.
W XVI wieku Ponidzie było terenem działalności największej ilości zborów arian - Braci Polskich w Polsce.
Z Ponidziem związani byli działacze społeczni walczący z wyzyskiem feudalnym, głoszący równość społeczną i pacyfizm, rozwijający kulturę narodową i edukację. Przez lata mieszkał tu Jan Chryzostom Pasek.
Z Ponidziem związana jest twórczość powieściopisarza, publicysty i pedagoga Adolfa Dygasińskiego oraz barda Wojtka Belona. Piosenka „Nuta z Ponidzia” Belona w wykonaniu Wolnej Grupy Bukowina uznawana jest za nieformalny hymn regionu.