Różne
Polska zniosła kwarantannę dla wracających z Turcji!
Udostępnij
View from above on Galata Bridge Istanbul

Również dla niezaszczepionych!

Polacy wracający z wakacji w Turcji nie muszą już odbywać 10-dniowej kwarantanny. Tak poinformowało w weekend nasze Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

Gdzie

  • Turcja

Szczegóły

Polacy wracający z wakacji w Turcji nie muszą już odbywać 10-dniowej kwarantanny. Tak poinformowało w weekend nasze Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

Pojawiła się też druga nowość - również od weekendu niezaszczepieni pasażerowie przylatujący do Polski muszą wypełnić kartę lokalizacji pasażera. Karta lokalizacyjna ma postać elektroniczną (np. w smartfonie) lub papierową. Karty w tej drugiej wersji będzie rozdawać personel pokładowy w samolotach. Karta lokalizacyjna jest jednym z warunków przekroczenia polskiej granicy.

Szczegółowe zasady

Rząd poszerzył katalog osób zwolnionych z 10-dniowej kwarantanny. Dotychczas rozporządzenie zwalniało z kwarantanny wjeżdżających do Polski z państw należących do strefy Schengen i Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Obecnie dodano kolejny element - zwalniane z kwarantanny będą też osoby, które przylatują z kraju, z którym RP ustaliła szczególne zasady wjazdu w okresie pandemii. Chodzi przykładowo o Turcję, z którą, jako częsty cel podróży Polaków. Turcja to pierwszy z krajów, z którymi zawarte zostało odpowiednie porozumienie. Mamy nadzieję na więcej.

“Osoby, które nie mają certyfikatu, nie są w pełni zaszczepione, będą testowane w Turcji i wszyscy, którzy uzyskają negatywny wynik testu na Covid-19, będą mogli przyjechać do Polski bez 10-dniowej kwarantanny. Pozostałe osoby zostaną w Turcji i odbędą izolację” - powiedział wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski.

Wiceszef MSZ dodał, że przepisy te, dotyczą osób niezaszczepionych. "Wszyscy, którzy są zaszczepieni i minął ten okres po zaszczepieniu dla poszczególnych szczepionek, aby w pełni zaczęły działać, nie są objęte jakąkolwiek kwarantanną" - powiedział. Zaznaczył, że dotyczy to szczepionek zaakceptowanych przez europejską agencję ds. medycznych.

Źródło: RP.pl

Zdjęcia

  • Asia, Marmaris, Muğla
  • Asia, Istanbul, Turkey
  • Asia, Denizli, Pamukkale
  • Aerostat, Air sports, Air travel
  • Asia, Turkey

Tagi

KoronawirusLipiec