Różne
World Happiness Report
Udostępnij
Balloon, happiness, happy

W tych krajach żyją najszczęśliwsi ludzie! Dowiedz się, na którym miejscu znalazła się Polska!

Co roku Organizacja Narodów Zjednoczonych publikuje World Happiness Report zawierający listę najszczęśliwszych krajów świata. Czy zgadlibyście, które kraje znalazły się na szczycie listy? Na którym miejscu znalazła się także Polska?

Szczegóły

Świat nadal boryka się z pandemią Covid-19, co ma duży wpływ na poziom szczęścia wszystkich ludzi na świecie. Organizacja Narodów Zjednoczonych opublikowała swój coroczny Raport na temat szczęścia na świecie - czwarty rok z rzędu Finlandia została uznana za najszczęśliwszy kraj na świecie.

Raport ten zawiera ranking 149 krajów z całego świata badając poziom zadowolenia ich obywateli. W tegorocznym raporcie skupiono się na pandemii i jej przeżywaniu przez ludność, uwzględniając następujące zmienne:

  • PKB na mieszkańca

  • Poczucie wolności

  • Zaufanie

  • Oczekiwana długość życia w zdrowiu

  • Pomoc socjalna

  • Hojność

W pierwszej dziesiątce tego rankingu znalazły się następujące kraje:

1. Finlandia

2. Dania

3. Szwajcaria

4. Islandia

5. Holandia

6. Norwegia

7. Szwecja

8. Luksemburg

9. Nowa Zelandia

10. Austria.

Polska uplasowała się na 44 miejscu.

Rok 2020 był dla wszystkich bardzo trudny, badacze również przyjrzeli się temu, ale stwierdzili tylko niewielkie zmiany w reakcjach mieszkańców, aby oszacować własny poziom szczęścia. Niestety, czynniki takie jak strach i niepewność wzrosły w wyniku kryzysu związanego z korona wirusem, ale ogólny dobrobyt ludności nie uległ znacznemu pogorszeniu.

Autorzy badania tłumaczą to między innymi faktem, że pandemia postrzegana jest jako „zagrożenie, które każdemu szkodzi, a które w istocie doprowadziło do wzrostu solidarności i empatii”.