Różne
Zmiana zasad kwarantanny po wjeździe do Polski
Udostępnij
airport

Nowy sposób na jej uniknięcie

Gdzie

  • Polska

Szczegóły

Począwszy od dziś pasażerowie przylatujący do Polski (ze strefy Schengen i spoza niej) mogą wykonać test w dowolnie wybranym miejscu na lotnisku. Nie ma już znaczenia czy wykonamy test przed kontrolą paszportową (czyli przed oficjalnym przekroczeniem granicy kraju) czy za (czyli już na terytorium RP).

Nowe rozporządzenie

Z kwarantanny zwolnione są osoby posiadające negatywny wynik testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2 wykonanego po przylocie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej na terenie lotniska, przed odprawą graniczną w rozumieniu art. 2 pkt 11 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/399 z dnia 9 marca 2016 r. w sprawie unijnego kodeksu zasad regulujących przepływ osób przez granice (kodeks graniczny Schengen) – stanowi nowy fragment rozporządzenia.

Dla wielu podróżnych może to być spore ułatwienie, ponieważ dotychczas musieli przejść kontrolę, poddać się oficjalnie kwarantannie, wykonać test i po uzyskaniu negatywnego wyniku skontaktować się z Sanepidem, żeby zakończyć kwarantannę. Nie było to trudne, ale jednak uciążliwe.

Pozostaje tylko pytanie, czy polskie lotniska otworzą znowu punkty testowe również przed bramkami kontroli paszportowej. W wielu portach lotniczych punkty testowe zostały przeniesione za bramki kontroli paszportowej w związku z poprzednią aktualizacją przepisów.

Kwarantanna nadal obowiązkowa po powrocie z kilku krajów

Z tych przepisów wyłączone są podróże z Indii, Brazylii i RPA. Po powrocie z tych krajów kwarantanna jest obowiązkowa i nie ma możliwości zwolnienia przez uzyskanie negatywnego wyniku testu.

Tagi

KoronawirusMaj