WakacyjniPiraci
Profile

Cenimy Twoją prywatność

Używamy plików cookie, aby poprawić komfort przeglądania, dostarczać spersonalizowane treści i analizować nasz ruch. Klikając „Akceptuj wszystko”, zgadzasz się na to i wyrażasz zgodę na udostępnianie tych informacji stronom trzecim oraz na przetwarzanie Twoich danych w USA. Aby uzyskać więcej informacji, przeczytaj tu: .

W każdej chwili możesz dostosować swoje preferencje. Jeśli odmówisz, będziemy używać tylko niezbędnych plików cookie i niestety nie będziesz otrzymywać żadnych spersonalizowanych treści. By odmówić .

Bedrock, Cloud, Jordan

Miejsca kręcenia "Diuny"

Minionej nocy (27/28 marca) rozdano Oskary! Diuna (ang. Dune) – amerykańsko-kanadyjski film science fiction z 2021 roku w reżyserii Denisa Villeneuve’a, nakręcony na podstawie powieści Franka Herberta o tym samym tytule otrzymał aż 6 nagród w kategoriach:

NAJLEPSZA MUZYKA ORYGINALNA (Hans Zimmer)

NAJLEPSZY MONTAŻ

NAJLEPSZY MONTAŻ DŹWIĘKU

NAJLEPSZA SCENOGRAFIA

NAJLEPSZE EFEKTY SPECJALNE

NAJLEPSZE ZDJĘCIA

Poniżej przedstawiamy główne miejsca, gdzie kręcono film.

Opublikował/a
Jackie Sparrow·19.09.2023
Udostępnij

"Diunę" kręcono w Origo Studios w Budapeszcie, plenery zaś w Jordanii, Norwegii i Abu Dhabi w Zjednoczonych Emiratach Arabskich.

Jordania

Już od ponad 50 lat słynna pustynia Wadi Rum w Jordanii pojawia się na hollywoodzkich ekranach. W "Diunie" Wadi Rum gra rolę pustynnych obszarów planety Arrakis.

Norwegia

Tu lokalizacji wykorzystano kilka:

Caladan - planeta rodu Atrydów to wyspa Kinn, lokalnie zwana Kinnaklova.

Plaża, na której Paul Atryda ogląda ostatni zachód słońca przed wyprawą na Arrakis to plaża Myresanden na półwyspie Stad (Stadlandet) na wybrzeżu Nordfjord:

Abu Dhabi, Zjednoczone Emiraty Arabskie

Pustynia Rub’ Al Khali, znana jako Pusta Dzielnica (Empty Quarter) i znajdująca się na niej oaza Liwa to kolejne miejsce będące tłem planety Arrakis. Filmowa planeta znana jest z wrogich pustynnych pustkowi, z braku wody i roślinności.

Budapeszt, Węgry

"Diunę" realizowano również w Origo Studios w Budapeszcie - jednym z największych studiów filmowych w Europie, znajdującym się przy Felsőkert u. 9, 1151, Budapeszt. Węgierski rząd przyznał ekipom filmowym, w tym także ekipie „Diuny”, pozwolenia na wjazd w czasie, gdy świat zamykał się z powodu pandemii. W Origo Studios zrealizowano również m.in. filmy „Inferno”, „A Good Day to Die Hard” i „Blade Runner 2049”.

Zgłoś wątpliwości prawne