WakacyjniPiraci
Profile
Impressions and Other Assets/psb_background_picture
Znajdź i zarezerwuj wymarzone wakacjeZarezerwuj hotel, loty i więcej
Znajdź i zarezerwuj wymarzone wakacje
WczasyNartySamochody
Kierunek
-

Oferty wybrane przez załogę Piratów

Daj się zainspirować

Najnowsze oferty znalezione przez naszych ekspertów
WakacyjniPiraci
Profile
WakacyjniPiraci
Impressions and Other Assets/psb_background_picture
Znajdź i zarezerwuj wymarzone wakacjeZarezerwuj hotel, loty i więcej
Znajdź i zarezerwuj wymarzone wakacje
WczasyNartySamochody
Kierunek
-
Znajdź i zarezerwuj wymarzone wakacje
Czego szukasz?WczasyNartySamochody

Oferty wybrane przez załogę Piratów

Daj się zainspirować

Najnowsze oferty znalezione przez naszych ekspertów
budget, Coin, glass jar

Wakacje za granicą? Zapłacisz podatek od wyjazdu 🌍 Wypoczywasz w Polsce? Też zapłacisz 💸

Polski rząd potrafi zaskoczyć. Tym razem padły 2 propozycje dotyczące branży turystycznej - miesiąc temu ta o wprowadzeniu podatku turystycznego od wypoczynku w Polsce. I nowa - o wprowadzeniu podatku od wyjazdów zagranicznych. Poniżej szczegóły 👇

Opublikował/a
Jackie Sparrow·5.11.2024
Udostępnij

"Podatek od wakacji"

Polski rząd analizuje możliwość wprowadzenia podatku od podróży zagranicznych oraz pobytów w krajowych obiektach turystycznych - od kempingu po luksusowe hotele. Według propozycji podatek obejmowałby osoby korzystające z biur podróży na wyjazdy zagraniczne, a także klientów polskich hoteli i obiektów noclegowychwysokość byłaby zależna od ilości „gwiazdek” danego obiektu. "Opłata od gwiazdki" oznaczałaby oczywiście, że najpierw trzeba będzie skategoryzować wszystkie obiekty noclegowe w Polsce.

Minister Sportu i Turystyki Sławomir Nitras przedstawił koncepcję nowej opłaty turystycznej, nad którą pracuje resort. Planowana opłata miałaby wspierać rozwój lokalnej turystyki, a środki z niej pozyskane, w szacunkowej wysokości 500-600 mln zł rocznie, zasiliłyby fundusze samorządowe i organizacje związane z branżą turystyczną.


Na spotkaniu z przedstawicielami branży minister wyjaśnił, że opłata ta miałaby wspierać promocję krajowej turystyki. 60% zebranych środków miałoby trafić do lokalnych samorządów, 30% do Polskiej Organizacji Turystycznej, a pozostałe 10% do urzędów marszałkowskich i skarbowych, nadzorujących proces. Opłata dotyczyłaby noclegów w zależności od ich standardu i ewentualnie również podróży zagranicznych, co wzbudziło kontrowersje wśród uczestników.

Wprowadzenie takiego podatku spotkało się z dużą krytyką ze strony branży turystycznej. Polska Izba Turystyki zwróciła uwagę, że byłby to pierwszy tego typu podatek na świecie.


Opłata turystyczna na promocję turystyki

Minister zapowiedział możliwość nałożenia opłaty także na osoby korzystające z zagranicznych wyjazdów organizowanych przez biura podróży. To stwierdzenie padło w odpowiedzi na uwagi przedstawicieli polskich hoteli, którzy obawiają się, że opłata obciąży turystów wybierających pobyty krajowe, co osłabi ich konkurencyjność wobec ofert zagranicznych. Prezes Polskiej Izby Turystyki, Paweł Niewiadomski, wskazał, że taki podatek byłby unikalnym rozwiązaniem na skalę światową, pytając, jaki kraj miałby być promowany z tych środków. Minister wyjaśnił, że miałaby to być Polska.



Trzecią wiadomością jest informacja, że wprowadzenie podatku planowane jest na początek 2026 roku. Wcześniej minister informował, że projekt ustawy zostanie zaprezentowany jeszcze w tym roku, aby regulacje dotyczące opłaty turystycznej i najmu krótkoterminowego mogły obowiązywać już od 2025 roku. Obecnie, chociaż data została przesunięta, minister nadal dąży do wcześniejszego wdrożenia przepisów najmu, przed ostatecznym terminem wskazanym prze Unię Europejską, który ustalono na maj 2026 roku – relacjonują uczestnicy spotkania.

Według uczestników, minister Nitras nie przedstawił żadnego formalnego projektu ani nie zobowiązał się do utworzenia zespołu konsultacyjnego. Nie zagwarantował również, że uwzględni obawy sektora turystycznego. Na początku rozmów przyznał jednak, że nie zdawał sobie sprawy z zastrzeżeń tej branży i zapowiedział, że bierze pod uwagę możliwość wycofania się z wprowadzenia opłaty, jeśli spotka się ona z ich zdecydowanym sprzeciwem.

Źródło: Rzeczpospolita

Chętnie usłyszymy Waszą opinię na temat tego pomysłu.

Zgłoś wątpliwości prawne

Cenimy Twoją prywatność

Używamy plików cookie, aby poprawić komfort przeglądania, dostarczać spersonalizowane treści i analizować nasz ruch. Klikając „Akceptuj wszystko”, zgadzasz się na to i wyrażasz zgodę na udostępnianie tych informacji stronom trzecim oraz na przetwarzanie Twoich danych w USA. Aby uzyskać więcej informacji, przeczytaj tu: .

W każdej chwili możesz dostosować swoje preferencje. Jeśli odmówisz, będziemy używać tylko niezbędnych plików cookie i niestety nie będziesz otrzymywać żadnych spersonalizowanych treści. By odmówić .