WakacyjniPiraci
Profile

Cenimy Twoją prywatność

Używamy plików cookie, aby poprawić komfort przeglądania, dostarczać spersonalizowane treści i analizować nasz ruch. Klikając „Akceptuj wszystko”, zgadzasz się na to i wyrażasz zgodę na udostępnianie tych informacji stronom trzecim oraz na przetwarzanie Twoich danych w USA. Aby uzyskać więcej informacji, przeczytaj tu: .

W każdej chwili możesz dostosować swoje preferencje. Jeśli odmówisz, będziemy używać tylko niezbędnych plików cookie i niestety nie będziesz otrzymywać żadnych spersonalizowanych treści. By odmówić .

Turystyka ekologiczna (eko turystyka) - podróże przyjazne środowisku ♻️

Ahoj, Piraci!

Chociaż podróże dziś są o wiele prostrze, dzięki (prawie) nieograniczonej mobilności i pozwalają zobaczyć świat i poznać jego najpiękniejsze i najciekawsze zakamarki (zimą, aby rozkoszować się słońcem na Karaibach, wiosną na wycieczkę do Lizbony, a latem do Male...), mają one również znaczący wpływ na środowisko. Niestety, dynamicznie rozwijająca się turystyka ma nie tylko swoje słoneczne strony. Od wysokiej emisji dwutlenku węgla podczas lotów krótkodystansowych po marnotrawstwo plastikowych pojemników jednorazowego użytku; nasze nawyki podróżnicze mogą mieć bardzo negatywny wpływ na naszą planetę.

Ale nie podróżowanie w ogóle nie jest opcją, prawda? Na szczęście w dzisiejszych czasach istnieje wiele sposobów na zrównoważone wakacje. Możecie więc nie tylko zobaczyć świat, ale uczynić go jeszcze lepszym!

Dlatego poniżej przedstawiamy Wam przewodnik o zrównoważonej i odpowiedzialnej turystyce - ekoturystyce, żebyście mogli być prawdziwymi ekopiratami!

Mamy wiele wskazówek, które pomogą Wam podróżować znacznie bardziej eko. Od ekologicznego zakwaterowania po programy kompensacji emisji dwutlenku węgla, to co dobre dla nas i środowiska. Pakujcie więc walizki i przygotujcie się na odpowiedzialne odkrywanie świata!

Czym jest ekoturystyka?

Ekoturystyka jest formą podróży, która idzie niejako "pod prąd" typowej turystyce. Ekoturyści podróżują do naturalnych środowisk, które nie są typowymi turystycznymi atrakcjami i starają się mieć pozytywny wpływ na to środowisko - chociażby wspierając wysiłki na rzecz ochrony przyrody podczas pobytu oraz lokalną społeczność.

Nacisk kładziony jest na to, by działania te były zrównoważone, więc ekoturystyka jest zwykle oferowana na małą skalę, tak aby negatywny wpływ podróży był znikomy.

Ekoturystyka różni się nieco od ekologicznych wakacji tym, że aktywnie przyczynia się do utrzymania i wspierania środowiska naturalnego. Ekoturystyczne wakacje obejmują:

  • Podróże do dziewiczych środowisk, w których podróżni mogą uczyć się i pomagać w działaniach na rzecz ochrony przyrody.

  • Nacisk na zrównoważony rozwój i podnoszenie świadomości ekologicznej. Fundusze zebrane z odpowiedzialnych podróży przeznaczane są na prowadzenie obiektów o niskim wpływie na środowisko, w których zatrzymują się podróżnicy, a także na ochronę przyrody i lokalną ludność.

  • Dla podróżników - lub zielonych turystów - celem jest edukacja i nawiązywanie relacji z lokalnym ekosystemem.

Jak podróżować odpowiedzialniej?

Odpowiedzialne podróżowanie idzie w parze z ekoturystyką. Kluczem jest myślenie o podróżowaniu jako o sposobie, który przyniesie korzyści miejscu docelowemu. Dajmy Wam kilka wskazówek, jak być bardziej odpowiedzialnym turystą.

1. Przed wyjazdem odróbcie pracę domową i poznajcie miejscowych: jeśli podróżujecie daleko od domu, lokalne kultury i zwyczaje prawdopodobnie znacznie różnią się od tego, do czego jesteście przyzwyczajeni. Zróbcie więc rozeznanie wcześniej i upewnijcie się, że jesteście świadomi wszelkich faux pas, które możecie popełnić, szczególnie związanych z ubiorem lub gestami. Dotyczy to również lokalnych zwyczajów w zakresie tego, co jecie i gdzie robicie zakupy.

2. Zostańcie wolontariuszami w lokalnym projekcie: jeśli naprawdę chcecie dać coś od siebie lokalnej społeczności lub środowisku, rozważcie wolontariat. Możecie znaleźć listy organizacji pozarządowych i inicjatyw na całym świecie, a większość z nich będzie ogromnie zadowolona z pomocy. Od pracy na farmie po pomoc w budowaniu infrastruktury dla małych lokalnych społeczności, jest to najbardziej satysfakcjonujące doświadczenie podróżnicze.

3. Zatrzymujcie się w ekologicznym hotelu lub ośrodku: sam pobyt w ekologicznym obiekcie noclegowym to świetny krok. Jest ich mnóstwo na całym świecie, niezależnie od tego, czy jesteście na wakacjach w mieście, czy w lasach deszczowych Kostaryki. Są to również jedne z najciekawszych miejsc na pobyt. Od luksusowych doświadczeń glampingowych i domków na drzewie po szklane igloo i całe ekologiczne kurorty, nie musicie rezygnować z komfortu, aby być odpowiedzialnym.

6 eko wskazówek dla podróżujących

Chcecie być bardziej ekologicznymi turystami, ale nie wiecie od czego zacząć? Zebraliśmy nasze ulubione wskazówki dotyczące bardziej ekologicznych podróży, od zabierania własnych pojemników wielokrotnego użytku po kompensację emisji dwutlenku węgla poprzez darowizny na cele charytatywne. Bez względu na to, gdzie znajduje się Wasza największa bolączka dotycząca naszego środowiskia - zmiana klimatu, wylesianie, zagrożone rafy koralowe - istnieją proste kroki, które możecie podjąć, aby zmniejszyć swój wpływ na zmiany i podróżować odpowiedzialnie.

1. Dbajcie o florę i faunę

Przyjazne dla środowiska nawyki nie dotyczą tylko wycieczek po mieście: Wasza obecność ma wpływ na otoczenie również podczas wycieczek na łono natury i wakacji na plaży. Oprócz tych bardziej oczywistych - nie zostawiaj śladów, zbieraj śmieci znalezione na szlaku, nie dokarmiaj zwierząt - kilka grup zajmujących się ochroną przyrody prosi entuzjastów Instagrama o zaprzestanie geotagowania swoich zdjęć. Geotagowanie może prowadzić do wzrostu liczby odwiedzających określone miejsce, co jest szczególnie niebezpieczne, jeśli jest ono "poza utartym szlakiem". Duża liczba odwiedzających na tych ścieżkach może prowadzić do degradacji szlaków i zwiększonego zaśmiecenia obszaru, a strażnicy parku mogą nie mieć wystarczających zasobów, aby temu przeciwdziałać.

Wybieracie się na wybrzeże? Używając kremu przeciwsłonecznego do ochrony skóry na plaży, chrońcie również rafy koralowe, wybierając krem niezawierający oksybenzonu i oktynoksatu. Te substancje chemiczne, znajdujące się w wielu kremach do opalania, mogą powodować uszkodzenia raf koralowych.

I... szacunek do zwierząt, nigdy o nim nie zapominajcie, gdziekolwiek jesteście.

2. Wybierajcie odpowiedzialnie sposób transportu

Trudno jest zarezerwować wakacje z zerową emisją dwutlenku węgla (chyba że lokalna wycieczka piesza jest na wyciągnięcie ręki), ale jest kilka rzeczy, które możecie zrobić, aby zmniejszyć swój ślad węglowy podczas podróży z punktu A do punktu B. Zgodnie z ogólną zasadą w przypadku podróży krótkodystansowych, podróż autobusem lub pociągiem jest zazwyczaj najbardziej ekologiczną opcją. Najgorszym wyborem są samoloty i samochody, zwłaszcza jeśli w samochodzie podróżuje tylko jedna osoba.

W przypadku podróży długodystansowych najlepszą opcją może być podróż samolotem, ale należy starać się korzystać z lotów bezpośrednich, gdy tylko jest to możliwe - największe emisje podczas lotów występują podczas startu i lądowania, więc loty z międzylądowaniami znacznie zwiększają zanieczyszczenie. Jeśli w tym roku postanowicie ograniczyć liczbę lotów, spróbujcie zrobić kilka krótkich wypadów do miejsc, do których można dotrzeć autobusem lub pociągiem, zamiast wybierać miejsca podróży długodystansowych.

Gdy już znajdziecie się w miejscu docelowym, dokonujcie wyborów oszczędzających paliwo. Wybierajcie transport publiczny, wypożyczajcie rowery lub po prostu chodźcie z miejsca na miejsce, gdy tylko możecie, zamiast korzystać z Ubera lub taksówki za każdym razem, gdy musicie przejść kilka przecznic.

3. Odłączcie i wyłączcie

Pamiętajcie, by przed wyjazdem wyłączyć wszystkie światła i odłączyć wszystko w domu, co może pobierać energię elektryczną. Odłączenie takich urządzeń jak ładowarki do laptopów lub konsole do gier może zaoszczędzić energię i pieniądze na rachunkach za prąd!

4. Pakujcie się mądrze

Aby uniknąć gromadzenia plastiku jednorazowego użytku, zabierzcie z domu własne pojemniki wielokrotnego użytku na szampon, żel i inne przybory toaletowe i powiedzcie "nie" marnotrawstwu plastiku hotelowego. Możecie także spakować pojemnik(i) wielokrotnego użytku, zestaw przyborów kuchennych i przenośny kubek, dzięki czemu wypijecie poranną kawę lub zjecie popołudniową przekąskę na wynos bez tworzenia niepotrzebnych odpadów. Ta wskazówka jest szczególnie dobra dla osób podróżujących z ograniczonym budżetem - odwiedźcie lokalny targ lub sklep spożywczy i spakujcie własny lunch, aby zaoszczędzić pieniądze. Nie macie ochoty nosić ze sobą tuppera? Zdecydujcie się na jedzenie w restauracji zamiast na wynos, kiedy tylko możecie.

5. Żyjcie lokalnie

Turystyka jest często dużym obciążeniem dla infrastruktury danego obszaru, co może negatywnie wpływać na jego mieszkańców. Przyczyńcie się do tego, robiąc zakupy i zatrzymując się w lokalnych zakwaterowaniach i korzystając z lokalnych usług wszelkiego rodzaju.

Na przykład, możecie zrezygnować z dużych supermarketów i robić zakupy na targach miejscowych oferujących produkty pochodzące z lokalnych źródeł i zatrzymywać się w lokalnych pensjonatach zamiast w sieciach hotelowych. Zakupy w niezależnych lokalnych sklepach to także świetny sposób na zdobycie wyjątkowych prezentów bożonarodzeniowych, urodzinowych lub świątecznych dla przyjaciół i rodziny. Nie tylko przyczyniacie się bezpośrednio do rozwoju lokalnej społeczności, ale także zmniejszacie swój ślad węglowy, wybierając produkty, które pochodzą z okolicy i nie muszą być wysyłane z innych miejsc.

6. Kompensujcie emisję dwutlenku węgla

Bez względu na to, jak bardzo się staramy, większość podróży nieuchronnie spowoduje emisję dwutlenku węgla. Jeśli chcecie się zrekompensować środowisku, skorzystajcie ze stron internetowych, kalkulujących emisję dwutlenku węgla, aby zmierzyć jego emisję podczas Waszej podróży. Strony te zazwyczaj oferują sugestie dotyczące projektów, na które można przekazać darowiznę w celu zrekompensowania kosztów podróży, takich jak zalesianie lub inicjatywy związane z czystą energią. Niektóre linie lotnicze oferują nawet taką opcję podczas rezerwacji biletów online!

8 kierunków ekoturystycznych

W rzeczywistości wiele krajów rozwinęło (i rozwija) ekoturystykę na bardzo szeroką skalę. Dzięki temu odpowiedzialne podróżowanie jest teraz łatwiejsze niż kiedykolwiek, a na całym świecie pojawia się wiele certyfikowanych hoteli przyjaznych dla środowiska.

KOSTARYKA

Klasyczny kierunek ekoturystyczny. Znaczna część kraju składa się z lasów deszczowych, ale przyroda jest tu zróżnicowana. Są tu wulkany, malownicze plaże i egzotyczna przyroda. Ekoturystyka pomogła Kostaryce rozwinąć się w oazę zielonej turystyki i przyniosła wiele korzyści środowiskowych i finansowych. Pamiętajmy, że w przyroda oferuje nam mnóstwo zajęć, w których można wziąć udział, a które nie mają wpływu na lokalne ekosystemy, więc zabawa nigdy się tu nie kończy.

ISLANDIA

W ostatnich latach Islandia zaczęła przyciągać sporo turystów dzięki swojemu oszałamiającemu naturalnemu pięknu. W odpowiedzi na to pojawiło się dużo ekologicznych opcji zakwaterowania, a wiele wycieczek koncentruje się na byciu odpowiedzialnym, poprzez podróżowanie rowerem, a nawet piesze wędrówki. Niektóre z eko opcji zakwaterowania są tak samo wyjątkowe jak krajobraz.

KENIA

Kenia jest trudna do pokonania, jeśli chodzi o ekologiczne podróże do Afryki. Kłusownicy zniszczyli już wiele populacji zwierząt, ale przemysł ekoturystyczny w Kenii pomaga chronić dziką przyrodę. Odpowiedzialni podróżnicy będą świadomi możliwych tutaj wycieczek safari, ale należy pamiętać, że Kenia jest niezwykle zróżnicowanym krajem, z górami i innymi krajobrazami, które także bardzo warto odwiedzić. Dzięki swojej popularności, obecnie dostępnych jest wiele ekologicznych opcji zakwaterowania.

ANTARKTYDA

Ekologiczna podróż na Antarktydę jest łatwiejsza niż mogłoby się wydawać. Możecie podróżować łodzią, aby zobaczyć góry lodowe, a przy odrobinie szczęścia wieloryby i pingwiny. Wielu operatorów oferuje wycieczki, których mantrą jest odpowiedzialne podróżowanie. Pamiętajcie, że na Antarktydę można dotrzeć tylko latem, więc odpowiednio zaplanujcie podróż. Ponieważ Antarktyda wykazuje wyraźne oznaki skutków globalnego ocieplenia, zrównoważone wakacje na Antarktydzie nabierają dla wielu szczególnego znaczenia.

NOWA ZELANDIA

Nowa Zelandia znajduje się na szczycie większości "zielonych turystów". Jest tu nieskończona ilość zielonych atrakcji i zabytków. Od spływów kajakowych i wędrówek po rzekach i parkach narodowych po obserwowanie wielorybów i morza, Nowa Zelandia ma niezliczone cuda do odkrycia. Istnieją tu również jedne z najlepszych ekologicznych opcji zakwaterowania. Cud i piękno Nowej Zelandii nie jest tajemnicą dla podróżników, ale liczba możliwości ekoturystycznych może zaskoczyć.

EKWADOR

Dzięki niezwykle zróżnicowanemu ekosystemowi wszystkie tutejsze projekty są wyjątkowe i zintegrowane z lokalnymi społecznościami i kulturami, na przykład wycieczki z pobytem wśród rdzennych społeczności. Żadna ekologiczna wycieczka do Ekwadoru nie byłaby kompletna bez wizyty na słynnych Wyspach Galapagos, a większość operatorów posiada certyfikaty zrównoważonej turystyki. Położony praktycznie na równiku i nad Oceanem Spokojnym, Ekwador można odwiedzić odpowiedzialnie o każdej porze roku.

CZILE

Słone równiny, Patagonia i Andy to tylko niektóre z głównych atrakcji wakacji w Chile, a wszystkie z nich można spędzić w sposób zrównoważony. Patagonia ma prawdopodobnie najbardziej rozwinięte inicjatywy ekoturystyczne, z popularną jazdą konną lub trekkingiem przez parki narodowe. Chile ma ugruntowaną pozycję jako cel ekoturystyczny, co oznacza, że istnieje wiele zrównoważonych opcji zakwaterowania.

POLSKA

Ekoturystyka staje się coraz bardziej popularna także w Polsce. Europejskie Centrum Rolnictwa Ekologicznego i Turystyki jest tego prokursorem. Niegdysiejsza ekoturystyka w naszym kraju opierała się głównie na organizacji górskich wycieczek oraz narciarskich wypraw w miejsca zlokalizowane daleko od zgiełku miejskiego – blisko dzikiej przyrody i rdzennej ludności. Centralnym elementem ekoturystyki krajowej i światowej był kontakt z naturą, odkrywanie lokalnej historii oraz przebywanie z lokalnymi mieszkańcami. Dzisiaj turystyka ekologiczna ma w Polsce bardzo duże grono zwolenników. Wszystko za sprawą tego, że nie tylko umożliwia odpoczynek w spokojnej okolicy, w otoczeniu przyrody, lecz także realnie przyczynia się do ochrony naturalnego środowiska naszego kraju. Coraz częściej promowana jest przez gospodarstwa usytuowane na wsi i obrzeżach.

PODRÓŻUJMY EKO!

Wszyscy uwielbiamy odkrywać naszą Matkę Ziemię - więc chrońmy ją! My, podróżnicy, powinniśmy wziąć odpowiedzialność za zwierzęta i środowisko w krajach, do których podróżujemy. W krajach mniej rozwiniętych możemy nawet działać jako wzór do naśladowania, a tym samym przyczyniać się do zmiany sposobu myślenia. Jeśli przyroda zyskuje wartość ekonomiczną dzięki świadomym podróżnikom, wzrasta również gotowość mieszkańców do jej ochrony.