Dziwne miejsca na naszej planecie
Mieliśmy najpiękniejsze plaże świata czy najbardziej odizolowaną wyspę świata i całą masę ciekawych i pięknych miejsc na naszej planecie - teraz czas na najdziwniejsze naturalne formacje na Ziemi. Zobaczcie, co za niezwykłe miejsca stworzone przez naturę (czasem z niewielką pomocą człowieka) nosi nasz świat!
1. Uluru (Ayers Rock), Australia
Drugi pod względem wielkości monolit świata położony jest w Australii. Wysoki jak 100-piętrowy budynek, jego obejście zajmuje ok. 3 godz. Skała ma ponad 300m wysokości i 8km obwodu! To jeden z najbardziej rozpoznawalnych obiektów Australii, jej symbol i jedna z największych atrakcji. Podczas codziennej wędrówki słońca po nieboskłonie Ayers Rock zmienia kolory, o zachodzie słońca ma robiący niesamowite wrażenie intensywnie czerwony kolor. To święte miejsce miejscowych Aborygenów; w jaskiniach u podnóża monolitu znajduje się wiele malowideł ściennych.
2. Cueva de los Cristales (Kryształowa Jaskinia), Meksyk
Aby zobaczyć zawartość tego zewnętrznego serwisu musisz zaakceptować pliki cookies i politykę prywatności
Zdecydowanie jedno z najciekawszych miejsc na naszej planecie. Jaskinia leży w meksykańskich górach Naica i jest fragmentem kopalni ołowiu i srebra. W 1794 r. odkryto w okolicy żyłę srebra i odrobinę złota. Znajduje się ok. 300m pod powierzchnią ziemi. Naica w języku Indian Tarahumara znaczy cieniste miejsce. Jaskinia słynie z największych, odkrytych dotąd kryształów gipsu, będących jednymi z największych minerałów na świecie! Kryształy osiągają nawet 15m długości! W jaskini panują ciężkie warunki - temperatura ok. 65,5 °C i wilgotność powietrza wynosząca 100%, a kryształy są kruche, dlatego jaskinia nie jest udostępniona dla turystów, mogą ją odwiedzać wyłącznie naukowcy w specjalnych kombinezonach obwieszonych lodem i maskach.
3. Moon Hill (Księżycowe Wzgórze / Góra Księżycowego Światła), Yangshuo, Chiny
Chińska Góra Księżycowego Światła to wzgórze z potężnym naturalnym łukiem w górach Guilin. Łuk to pozostałość po wapiennej jaskini, obecnie jedna z turystycznych atrakcji regionu. Łuk ma ok. 50m wysokości. To również miejsce bardzo popularne wśród amatorów wspinaczki. Ze szczytu wzgórza roztacza się wspaniała panorama okolicy - krasowych ostrych gór wyrastających na terenach wokół. Nazwa wzgórza wzięła się stąd, że gdy mija się skalny łuk - zależnie od kąta patrzenia wygląda on jak "Księżyc w pełni", jedna z kwadr Księżyca lub cienki sierp Księżyca.
4. Sigirija (Lwia Skała), Sri Lanka
Jedno z najbardziej znanych miejsc na Sri Lance. Na szczycie wysokiej na 180-metrowej skały znajdują się ruiny pałacu i twierdzy z V wieku - wzniesione przez króla Kassapę w celu ochrony przed jego przyrodnim bratem. Do dziś z pałacu zostały tylko fundamenty - całość wciąż prezentuje się okazale. Na skalnych ścianach znajdują się dobrze zachowane malowidła przedstawiające prawdopodobnie damy dworu lub królewskie nałożnice. Zrekonstruowana została początkowa partia schodów wychodzących spomiędzy 2 kamiennych lwich łap. Skała leży w dość płaskiej okolicy, dzięki czemu widoczna jest już z odległości wielu kilometrów. Stanowisko archeologiczne Sigirija znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO.
5. The Wave, Arizona, USA
Fantazyjne formacje skalne z piaskowca. Są to skamieniałe wydmy, pokrywające miliony lat temu wielkie obszary Płaskowyżu Kolorado. Formacje widoczne są na zboczach pasma Coyote Buttes w Arizonie (blisko granicy z Utah). Te delikatne formy podlegają ścisłej ochronie, dziennie zostaje wydane tylko 20 biletów - 10 dostępnych wcześniej online, drugie 10 zostaje rozlosowanych wśród chętnych dzień przed planowaną wycieczką.
6. Tsingy de Bemaraha, Madagaskar
Dziwaczny krasowy "las" leży w zachodniej części Madagaskaru 60-80 km od wybrzeża wyspy. Tworzą go wapienne lasy szpiczastych tworów zwanych przez Malgaszy "tsingy" wraz z widowiskowym kanionem rzeki Manambolo. "Iglice" powstały w wyniku procesów krasowych. Zwiedzać możecie to miejsce na 2 sposoby: wspinać się po czubkach iglic lub eksplorować ciemne labirynty korytarzy u ich podstaw. Obszar zajmuje powierzchnię 152 tys. hektarów, od 1927 podlega ochronie, a w 1990 został wpisany na listę UNESCO.
7. Giant's Causeway (Grobla Olbrzymów / Droga Olbrzymów), Irlandia Północna
To niesamowity fragment wybrzeża w hrabstwie Antrim w Irlandii Północnej. Groblę tworzy 37 tysięcy ciasno ułożonych bazaltowych kolumn (zwykle sześciokątnych), powstałych na skutek pękania stygnącej lawy. Najwyższe kolumny mają nawet 12m wysokości, średnia ich szerokość wynosi ok. 46cm, średnia wysokość zaś 1 do 2m. W najszerszym miejscu grobla osiąga szerokość 180m, w morze wchodzi na odległość 150m. Wg irlandzkiej legendy groblę zbudował olbrzym Finn MacCumhaill (Finn McCool), który chciał przejść po niej do Szkocji i tam pokonać rywala. Gdy jednak doszedł i zobaczył, jak wielki jest szkocki olbrzym - uciekł w panice i z pomocą swojej żony przebrał się za dziecko. Gdy szkocki olbrzym dotarł do Irlandii i zobaczył „dziecko” - z kolei on się przeraził. Jeśli już dziecko jest tak wielkie, to jaki musi być dorosły! Uciekając Szkot porąbał groblę, by Irlandczyk nie mógł za nim wrócić. Grobla została odkryta w 1692 przez biskupa miasta Derry.
8. Devils Tower (Wieża Diabła), Wyoming, USA
Wysoki na 386m stary komin wulkaniczny (magma zastygła wewnątrz wulkanu) w pobliżu miejscowości Hulett w Wyoming. Skały dawnego wulkanu uległy zniszczeniu, a intruzja przetrwała. Indianie nazywali tę górę najczęściej „Górą Niedźwiedzia” lub „Niedźwiedzią Jamą”. Obecną nazwę góra otrzymała od pułkownika Richarda Irvinga Dodge'a - dowódcy ekspedycji wysłanej w 1875 w Góry Czarne celem zmapowania terenu i sprawdzenia czy rzeczywiście w tych górach jest złoto. Dodge najprawdopodobniej źle porozumiał się z indiańskim tłumaczem i słowa "Bear Tower" zrozumiał jako "Bad Tower" (Zła Wieża). Wg indiańskiej legendy wieża powstała za sprawą bogów, którzy chcieli uratować grupkę dziewcząt uciekających przed niedźwiedziami. Bogowie podnieśli górę do nieba, a rozwścieczone zwierzęta zryły pazurami górę, czego ślady widać do dziś. Dziewczęta zaś wciąż można dostrzec na niebie jako 7 gwiazd - są to Plejady.
9. Cal Orcko, Boliwia
Wapienna ściana boliwijskiego kamieniołomu w pobliżu miasta Sucre ma ok. 1,2km długości i prawie 100m wysokości. Znaleziono na niej ślady pozostawione przez co najmniej 294 dinozaury. Wydeptane zostały 462 ścieżki, na które składa się 5055 pojedynczych odcisków! Odciski przechylone są o 73° do pionu, nie dlatego, że dinozaury zasuwały po niej pod kątem, ale dlatego, że gdyż ściana wiele milionów lat temu była dnem jeziora. W wyniku ruchów skorupy ziemskiej powierzchnia ta, leżąca na wys. ok. 2700 m n.p.m. u podnóży Kordyliery Centralnej została wypiętrzona właśnie pod taki kątem.
10. Skała Parus (Sail Rock), Rosja
Piaskowy monolit przypominający żagiel (stąd nazwa Sail Rock). Znajduje się na rosyjskim wybrzeżu Morza Czarnego w Kraju Krasnodarskim. Ma ok. 25m wysokości, 20m szerokości i tylko 1 metr grubości. Na wysokości ok. 2,5m nad ziemią klif posiada... dziurę. Jest ona wystarczająco duża, by łatwo stanęli w niej ludzie. Jeden z możliwy powodów istnienia dziury to wersja, że klif był używany do obrony przeciw artylerii w czasie wojny kaukaskiej (1817-1864). Dziwaczny kształt skała zawdzięcza erozji morskimi falami. Prezydent Putin ma swoją posiadłość ok 2km stąd.
11. Góra Torghatten, Norwegia
Górka z dziurką! Niewysoka granitowa góra na wyspie Torget (gmina Brønnøy, Norwegia) ma tylko 258m wysokości. Charakterystyczną cechą góry Torghatten jest dziura (tunel), przez którą można zajrzeć na drugą stronę góry. Na górę można wspiąć się po dobrze przygotowanej ścieżce, a tunel to świetny punkt widokowy. Norweskie legendy głoszą, że dziurę zrobił (oczywiście!) troll Hestmannen polując na piękną dziewczynę - Lekamøyę. Gdy troll zdał sobie sprawę, że nie zdobędzie dziewczyny - wypuścił strzałę, by ją zabić, ale lokalny król trolli rzucił swoim kapeluszem, by zatrzymać strzałę. Kapelusz zamienił się następnie w górę dziurą pośrodku. Dziura jest naprawdę wielka - ma 160m długości, 25m szerokości i 35m wysokości.
12. Leńskije Stołby (Lena Pillars), Rosja
To malownicza skalna formacja ciągnąca się 80 km wzdłuż brzegów rzeki Leny to jedna z głównych atrakcji syberyjskiej Jakucji. Skalne słupy mają od 100 do 200m wysokości. Dotrzeć można do nich wyłącznie drogą wodną - po płynącej poniżej rzece. Wycieczki organizowane są przez rosyjskie biura podróży. W 2012 roku Park Narodowy Leńskich Stołb wpisano na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO jako miejsce spełniające kryterium świadectwa toczących się w historii naszej planety procesów geologicznych. W parku znaleźć można skamieniałości wielu gatunków z okresu kambru, a część z nich występuje wyłącznie tam. Miejscowi Jakuci wierzą, że w tym miejscu mieszka Duch Gór - stąd biorą się wotywne szmatki wiązane na gałęziach - to symbole próśb kierowanych do Ducha.
13. Wrota piekieł, Derweze (Darvaza), Turkmenistan
Miejsce równie spektakularne, jak i wiejące grozą! To zapadlisko na pustyni Kara-kum niedaleko wioski Derweze ma ok. 70m szerokości i 30m głębokości. Ognista dziura powstała w 1971 podczas wykonywania odwiertów przez sowieckich geologów na tych gazonośnych obszarach. Podczas prac z zapadliska zaczął wydobywać się gaz. Chcąc zapobiec jego przedostawaniu się do atmosfery podpalono go licząc, że wypali się w ciągu kilku dni. Krater gazowy płonie jednak aż do dziś - już prawie 50 lat! W 2013 podróżnik George Kourounis zszedł do krateru Derweze w ramach wyprawy, którą sponsorował National Geographic. Kourounis nie tylko zszedł na dno płonącego krateru, ale też wydostał się z niego żywy pobrawszy próbki. Dzięki temu wiadomo, że nawet w takich warunkach może istnieć życie - w rozgrzanym do niebywałej temperatury gruncie znaleziono bakterie. Dzięki temu naukowcy doszli do wniosku, że planety, które uważano dotychczas za niezdatne do życia, mogą jednak być zamieszkiwane przez mikroorganizmy.
14. Skała La Piedra Del Peñol, Kolumbia
Kolejna fantastyczna formacja nieopodal miasta Guatapé w Kolumbii. Ten uformowany 70 milionów lat temu monolit ma 220m wysokości. Do 1954 skałę zamieszkiwały wyłącznie ptaki, lecz teraz może na nią wdrapać się każdy - to "jedynie" 659 schodów zamontowanych w jednej ze szczelin skalnych. Z punktu widokowego na szczycie można podziwiać okolicę - widok na sztuczne jezioro wybudowanej w latach 60. hydroelektrowni. Na niewielkim prawie płaskim szczycie zmieściły się aż 3 punkty gastronomiczne. Po drodze na szczyt można odsapnąć przy niewielkiej kapliczce z figurą Matki Boskiej na skalnej półce dawnej świętej góry Indian Tahamí. 2 pobliskie miasta: El Peñol i Guatapé toczą spór, do kogo należy monolit. Mieszkańcy Guatapé postanowili zatem zrobić wielkie graffiti z nazwą swojego miasta. Po namalowaniu G i części U zostali na szczęście powstrzymani.
15. Wyspa Mont Saint Michel, Normandia, Francja
Skalista wyspa w departamencie Manche w północnej Francji to wyspa pływowa, czyli w czasie odpływu połączona jest ze stałym lądem, a w czasie przypływu wody morskie odcinają ją od kontynentalnej Francji. Na wyspę prowadzi wąska grobla o długości 1800m. U podnóża góry odnotowuje się największą w Europie amplitudę pływów - 15,9m! Wyspa ma ok. 7ha powierzchni. W 2015 populacja stałych mieszkańców wyspy wynosiła 50 osób. Na wyspie znajduje się średniowieczne opactwo św. Michała Archanioła, które można zwiedzać tylko zgodnie z harmonogramem pływów. Mont Saint-Michel i zatoka wokół znajdują się na liście UNESCO i są odwiedzane przez 3 miliony osób rocznie.
Używamy plików cookie, aby poprawić komfort przeglądania, dostarczać spersonalizowane treści i analizować nasz ruch. Klikając „Akceptuj wszystko”, zgadzasz się na to i wyrażasz zgodę na udostępnianie tych informacji stronom trzecim oraz na przetwarzanie Twoich danych w USA. Aby uzyskać więcej informacji, przeczytaj tu: .
W każdej chwili możesz dostosować swoje preferencje. Jeśli odmówisz, będziemy używać tylko niezbędnych plików cookie i niestety nie będziesz otrzymywać żadnych spersonalizowanych treści. By odmówić .