Królowa jest tylko jedna (i to nie Grecja!)
Majówka tuż tuż, wakacje za pasem, a w Polsce na razie hotele pozamykane. Ale to nie sprawia, ze większość z nas i tak nie robi podróżniczych planów, tym razem jednak są bardziej zagraniczne. Wpływa na to zapewne również dość szybki postęp kampanii szczepień przeciw Covid-19 w Polsce.
To zapewne dobra wieść dla tych, którzy lubią pobyty w Polsce bez tłumów - w tym roku jest na to spora szansa, bo wg raportu Izby Gospodarczej Hotelarstwa Polskiego liczba dokonanych hotelowych rezerwacji na wakacje w Polsce obejmuje tylko ok. 20% dostępnych miejsc - taką ilość rezerwacji deklaruje 75% ankietowanych hotelarzy. Spadki widoczne są zarówno w obiektach w miastach, jak i poza nimi. O podobnych stratach informowali właściciele hoteli turystycznych, jak i biznesowych.
"W ostatnich dwóch tygodniach zainteresowanie majówką po prostu wystrzeliło. Mamy coraz więcej zapytań o wycieczki na przełomie kwietnia i maja i można się spodziewać, że zainteresowanie nimi utrzyma się do ostatniej chwili. Liczne środki bezpieczeństwa w samolotach i hotelach oraz szereg zabezpieczeń przy zakupie w biurze podróży sprawiają, że turyści ponownie nabierają zaufania do zagranicznych wyjazdów" – powiedziała Klaudyna Fudala, menedżer ds. PR w wakacje.pl.
Jeśli chodzi o zagraniczne plany Polaków zarówno na majówkę, jak i wakacje - na czele stoi dumnie ciesząca się największym zainteresowanie (i liczbą rezerwacji) Turcja! Goni ją Egipt, za nim plasuje się Grecja, niżej Tunezja, Hiszpania, Bułgaria, Polska, Chorwacja, Cypr i Albania.
Pomimo obecnych zmian w sposobie podróżowania (testy COVID-19 czy limity miejsc) popyt na wyjazdy zagraniczne rośnie. Nadal da się podróżować tam, gdzie we wcześniejszych latach i wypoczywać w podobny sposób - w dużych kompleksach hotelowych z kilkoma basenami i All Inclusive albo w mniejszych kurortach, a nawet aktywnie – na zwiedzaniu. Ulubione wakacyjne kraje, jak Turcja czy Grecja, zeszłego lata spełniały oczekiwania podróżnych dając możliwość spokojnego wypoczynku, jak i wprowadzając odpowiednie zasady sanitarne. Ten fakt w połączeniu z dostępnością najpopularniejszych hoteli w ofertach biur podróży oraz cenami porównywalnymi do poprzednich lat sprawia, że w tym roku te kraje cieszą się sporym zainteresowaniem.
Najbardziej popularne kraje wg województwa:
7344 PLN to średnia wartość rezerwacji za tygodniowy pobyt w zagranicznym kurorcie. Przeliczając na osobę za wakacje płacimy podobnie, jak w poprzednich latach - zależnie od kierunku jest to od 2100 do 2800 PLN.
Prawie połowa rezerwujących (47%) planuje wyjazd we 2 i na wakacje 2021 wydaje średnio 5695 PLN za rezerwację. Rodzina z 1 dzieckiem (11% rezerwacji) przeznacza na wakacje 2021 kwotę 7553 zł, a z 2 dzieci (10% rezerwacji) - średnio 9674 PLN. Kwoty te to wyjazdy zarówno na majówkę jak i w czasie wakacji szkolnych (wtedy ceny wyjazdów są najwyższe), oraz wyjazdy przed sezonem (kwiecień-czerwiec) i na początku kalendarzowej jesieni (do października).
Sama majówka natomiast wygląda tak:
Najczęściej wybieramy hotele 4* i 5* z basenami, aquaparkami i animacjami dla dzieci i z All Inclusive. Często zdarzają się też rezerwacje z wyżywieniem HB (2 posiłki dziennie). Czyli również tak, jak dotychczas.
Tańszym (pod względem ceny rezerwacji) i popularnym kierunkiem zagranicznym, głównie ze względu na to, że wybieramy się tam własnym samochodem jest jak co roku Chorwacja, przed nią plasuje się Polska. Wycieczki z dojazdem własnym to ok. 5% wszystkich rezerwacji.
Średnio na wakacje w Polsce wydajemy w tym roku 2693 PLN (średnia wartość rezerwacji). Najwięcej kosztuje oczywiście wypoczynek nad Bałtykiem (3058 PLN), o 830 zł mniej (średnio 2228 PLN) – kosztują wczasy w górach. Są to oczywiście tylko ceny noclegów, do tego należy doliczyć też np. koszty dojazdu czy atrakcji. Wydaje się drogo? Zwróćcie uwagę, że z raportu IGHP wynika, średnie ceny noclegów w Polsce znacząco spadły - niższe ceny zostały zanotowane u 61% otwartych hoteli, w 25 % obiektów spadek cen to ponad 10 %, w 20% hoteli ceny spadły nawet o 20%.
Pomorze Zachodnie (zwłaszcza Kołobrzeg, Międzyzdroje, Świnoujście) stoją na czele najpopularniejszych polskich kierunków stanowiąc ponad 60% rezerwacji. Na kolejnych miejscach są Tatry i Podhale, Wybrzeże Bałtyckie i Małopolska.
Źródło: raport IGHP i Wakacje.pl
Używamy plików cookie, aby poprawić komfort przeglądania, dostarczać spersonalizowane treści i analizować nasz ruch. Klikając „Akceptuj wszystko”, zgadzasz się na to i wyrażasz zgodę na udostępnianie tych informacji stronom trzecim oraz na przetwarzanie Twoich danych w USA. Aby uzyskać więcej informacji, przeczytaj tu: .
W każdej chwili możesz dostosować swoje preferencje. Jeśli odmówisz, będziemy używać tylko niezbędnych plików cookie i niestety nie będziesz otrzymywać żadnych spersonalizowanych treści. By odmówić .