WakacyjniPiraci
Profile

Cenimy Twoją prywatność

Używamy plików cookie, aby poprawić komfort przeglądania, dostarczać spersonalizowane treści i analizować nasz ruch. Klikając „Akceptuj wszystko”, zgadzasz się na to i wyrażasz zgodę na udostępnianie tych informacji stronom trzecim oraz na przetwarzanie Twoich danych w USA. Aby uzyskać więcej informacji, przeczytaj tu: .

W każdej chwili możesz dostosować swoje preferencje. Jeśli odmówisz, będziemy używać tylko niezbędnych plików cookie i niestety nie będziesz otrzymywać żadnych spersonalizowanych treści. By odmówić .

mediavault_images/night_sky_AdobeStock_103361944_dsho5l
Ta oferta jest nieaktualna.
Różne

Najlepsze miejsca na podziwianie gwiazd

15 najlepszych miejsc na świecie na podziwianie rozgwieżdżonego nieba!

Opublikował/a
Agata·20.03.2021
Zapisz
Udostępnij

Mało kto potrafi wyobrazić sobie miasto bez oświetlenia - ulicznych lamp, bilbordów, podświetlonych budynków. Niewielu z nas jest jednak świadomych, że nadmierna emisja sztucznego światła niesie za sobą szereg negatywach konsekwencji. Tak zwane zanieczyszczenie światłem (light pollution) porównywalne jest w skutkach do chemicznego zanieczyszczenia gleby, powietrza czy wody. Tutaj znajdziesz mapę obrazującą zanieczyszczenie światłem na naszej planecie.

Kiedy patrzysz na nocne niebo ponad miastem i zamiast miliardów gwiazd widzisz tylko kilka jaśniejszych punkcików, to również konsekwencja zanieczyszczenia światłem. Rozgwieżdżone niebo przez stulecia dla naszych przodków było czymś oczywistym i towarzyszyło im przez całe życie. Wprawiało w zachwyt, stawało się inspiracją dla malarzy, poetów i filozofów. Jest w końcu oknem, które pozwala nam zaglądać w kosmos, uświadamiać sobie jego ogrom i nieskończoność oraz to jak mali i nieznaczący jesteśmy my sami. To z kolei sprawia, że codzienne problemy choć na chwilę przestają być istotne. Gdy patrzmy w nocne rozgwieżdżone niebo, zmartwienia ustępują miejsca radości i zdumieniu nad cudem istnienia.

Tymczasem coraz mniej z nas, zwłaszcza tych żyjących w mieście, ma możliwość obserwacji wszechświata z wyraźnie jaśniejącą łuną Drogi Mlecznej. A może należysz do tych, którzy takiego nieba nigdy nie widzieli?

Mamy pocieszającą wiadomość. W turystyce w ostatnich latach powstał nowy trend astorturystyka - wyjazdy do miejsc, gdzie niebo pozostaje ciemne. W wielu regionach powstały i ciągle powstają chronione obszary ciemnego nieba, których celem jest powstrzymanie światła zalewającego noc. Istnieją też hotele oferujące noclegi pod gwiazdami, niekiedy bardzo luksusowe, na przykład pod szklanym dachem. Odwiedzając konkretne kraje możecie skorzystać ze zorganizowanych wycieczek, których głównym celem jest obserwacja rozgwieżdżonego nieba. Często wiąże się to z dodatkowymi atrakcjami, jak kolacja pod gwiazdami czy pokazy astronomiczne. Poniżej znajdziecie listę miejsc, gdzie gwiazdy świecą najjaśniej. Może nawet uda się zobaczyć przelatującą kometę!

Szczegóły

1. Park Gwiezdnego Nieba, Bieszczady

Źródło: http://www.gwiezdnebieszczady.pl/

Listę zaczynamy wychodząc na przeciw tym, którzy kochają gwiazdy, ale nie mają ochoty na dalekie wyprawy. Na południu naszego kraju, w urzekających i dzikich Bieszczadach, ciemne niebo widać doskonale. Wspólnym wysiłkiem kilku polskich i słowackich gmin, a także różnych organizacji został tam ustanowiony drugi największy w Europie obszar ciemnego nieba. W pogodne noce w parku organizowane są pokazy astronomiczne - multimedialna prelekcja na leżakach oraz laserowy pokaz gwiazdozbiorów.

2. Park Narodowy Namib-Naukluft, Namibia

To jeden z największych chronionych obszarów chronionych na świecie. Powstał jako połączenie Parku Narodowego Pustyni Namib i Parku Narodowego Zebry Górskiej - Naukluft. Można znaleźć tu wydmy dochodzące do długości nawet 50 km! Nie ma tu śladów cywilizacji i gwiazdy w takim miejscu prezentują się naprawdę bajecznie.

3. Pustynia Atakama, Chile

Pustynia mglista należące do najsuchszych obszarów na świecie. Leży w północnej części Chile, między Kordylierą Nadbrzeżną a Kordylierą Zachodnią. Większość pustyni składa się z kamienistego terenu, jezior słonych, piasku i lawy felicznej, która płynie w kierunku Andów. Nieważne, w której części będziecie, widoki będą niezapomniane.

4. Międzynarodowy Park Ciemnego Nieba Galloway, Wielka Brytania

Park Galloway w Szkocji powstał w 2009 roku jako pierwszy park ciemnego nieba w Wielkiej Brytanii i czwarty w Europie. Obecnie, oprócz obserwacji nieba i kempingu pod gwiazdami, oferuje on odwiedzającym wiele form aktywnego wypoczynku - wędrówki, jazda na rowerze, łowienie ryb.

5. Islandia

Na Islandii chyba każde miejsce poza stolicą jest dobre na oglądanie gwiazd. A przy odrobinie szczęścia upolujemy również zorzę polarną!

6. Gwiezdny Park Zselic, Węgry

Źródło: http://zselicicsillagpark.hu

Park zlokalizowany jest w obrębie Obszaru Chronionego Krajobrazu Zselic na południu kraju i zajmuje powierzchnię 90,5 km kw. Jest to jeden z najstarszych parków tego typu w Europie.

7. Rezerwat Ciemnego Nieba Westhavelland, Niemcy

Położony dogodnie zaledwie 70 km na zachód od Berlina jest pierwszym obszarem na terenie Niemiec, który zyskał status parku gwiezdnego. Na spektakularnym nocnym niebie nad rezerwatem przyrody można podziwiać Drogę Mleczną w całej okazałości.

8. Toskania, Włochy

Czy można wyobrazić sobie lepsze miejsce na podziwianie gwiazd, niż to, gdzie żył Galileusz? Toskańskie, błękitne za dnia niebo, nocą pełne jest gwiazd, a spora odległość od dużych aglomeracji miejskich nie zakłóca ich widoczności.

9. Wulkan Teide, Teneryfa, Hiszpania

Daleko od świateł europejskich metropolii na wysokości ponad 2000 metrów znajduje się Obserwatorium Astronomiczne Teide na Teneryfie. Warto zwiedzić z przewodnikiem same obserwatorium, ale koniecznie trzeba udać się na wycieczkę łączącą obserwację zachodu słońca i rozgwieżdżonego nieba.

10. Pustynia Wadi Rum, Jordania

Noc na pustyni Wadi Rum to nieziemskie przeżycie, zwłaszcza że jej krajobraz przypomina ten marsjański. Warto skorzystać z noclegu w jednym z beduińskich obozów, aby zachwycić się niebem pełnym gwiazd.

11. Salar de Uyuni, Boliwia

Równie nieziemskim i jedynym w swoim rodzaju przeżyciem jest obserwacja gwiazd na solnej pustyni Salar de Uyuni w Boliwii położonej na wysokości ponad 3500 m. Zamiast piasku zobaczycie tam ciągnącą się po horyzont sól tworzącą fantastyczne formacje. Na miejscu znajdziecie wiele agencji turystycznych wyspecjalizowane w wyprawach na tę pustynię.

12. Wulkan Mauna Kea, Hawaje, USA

Na pewno nikogo nie trzeba zbyt długo namawiać do odwiedzenia Hawajów. Dodatkowym argumentem może być Obserwatorium Astronomiczne Mauna Kea na szczycie wulkanu o wysokości 4200 m. Oprócz podziwiania rozgwieżdżonego nieba gołym okiem, odwiedzający mogą przyjrzeć się mu bardziej wnikliwie za pomocą teleskopu.

13. Pustynia Sahara

Sahara to największa pustynia świata, obejmująca obszar, miedzy innymi, krajów takich jak Egipt, Tunezja czy Maroko. Wypoczywając w jednym z nadmorskich kurortów skuście się na wycieczkę na pustynię z noclegiem. Niebo pełne gwiazd gwarantowane!

​14. Rejs po Atlantyku

Otwarty ocean, ze względu na brak nieczyszczenia światłem, stwarza idealne warunki do obserwacji gwiazd. Niektóre firmy organizujące rejsy łączą je z wykładami oraz prezentacjami prowadzonymi przez astrologów. Alternatywnie można wybrać się na rejs wzdłuż norweskiego wybrzeża aż poza koło biegunowe. Jest szansa za zobaczenie zorzy polarnej!

15. Izerski Park Ciemnego Nieba, Sudety

Izerski Park Ciemnego Nieba w Sudetach jest obszarem transgranicznym i przy jego utworzeniu współpracowały i nadal współpracują organizacje z Republiki Czeskiej i Polski. Na terenie parku oprócz obserwacji nieba odbywają się liczne imprezy o tematyce astrologicznej.

Tagi

AktywnieNatura
Zgłoś wątpliwości prawne