Pin it

BIESZCZADY

Detoks dla duszy z Drogą Mleczną w tle

Bieszczady - pamso górskie na krańcu Polski, miejsce nieco zapomniane i nieznane światu. Przesiąknięte jest kulturą i tradycjami narodów, które już odeszły, a wcześniej przez wieki zamieszkiwały ten teren. Tu karpackie legendy i dawne wierzenia ciągle żyją w przydrożnych figurkach, opuszczonych cerkwiach, drewnianych aniołach i diabłach. Bieszczady mają w sobie niezwykłą duchowość, która uzależnia i sprawia, że chce się tam wracać. Każdego biorą w kojące objęcia, od początku traktują jak swego. Krajobraz bieszczadzkich wsi bardzo zmienił się przez ostatnie dekady. Ciągle jest to jednak, być może ostatnie w Polsce takie miejsce, gdzie można skryć się przed światem, żyć wolniej, szczęśliwej, w zgodzie z naturą. I na pewno jedno z nielicznych już miejsc, gdzie w pogodne noce na rozgwieżdżonym niebie widać jasną łunę Drogi Mlecznej

Cerkiew w Komańczy w Bieszczadach zimą

Cerkiew w Komańczy

Pin it

Baza noclegowa w Bieszczadach i okolicach rozwija się z każdym rokiem, ale ciągle nienachalnie wtapia się w krajobraz. Nie brakuje miejsc, gdzie w klimatycznych wnętrzach zjeść  można krzepiący posiłek, skosztować bieszczadzkiego piwa i posłuchać kapeli na żywo. Rozwijana jest siećszklaków: pieszych, rowerowych, konnych i wodnych oraz infrastruktura do uprawiania sportów wodnych i zimowych. Wszystko po to, aby piękno Bieszczadów i ich walory naturalne dostępne były dla każdego!

Przekonaliśmy Was, że warto wybrać się w Bieszczady? Sprawdźcie zatem, jakie miejsca odwiedzić oraz co robić latem i zimą w tym pięknym zakątku Polski! Sprawdźcie też oferty dobrych i tanich noclegów w Bieszczadach!

Bieszczady

Bukowe Berdo

Pin it

Tanie noclegi w Bieszczadach - najnowsze oferty!


Co robić w Bieszczadach?

Bieszczady

Połonina Caryńska

Pin it

Myślisz Bieszczady, widzisz połoniny

Te rozległe górskie łąki słusznie kojarzą się z Bieszczadami, ponieważ na terenie Polski głównie tam występują. Połoniny zawsze pogrążają się w toni bezczasu, co miesiąc zmieniając woń i barwę - tak widział je pisarz Stanisław Vincenz. Jeśli lubisz górskie wędrówki po łagodnych terenach, Bieszczady są właśnie dla Ciebie! Najpiękniejsze widoki roztaczają się z połonin Caryńskiej oraz Wetlińskiej, a także masywu Bukowe Berdo. Obowiązkowym punktem powinno być również wejście na najwyższy szczyt polskich Bieszczadów - Tarnicę (1346 m). 

Bieszczadzki Park Narodowy (BPN) jest najcenniejszą w Polsce ostoją puszczańskich drapieżników, jak wilk, ryś i niedźwiedź. Bez obaw! Stronią one od ludzi i raczej nie spotyka się ich na szlakach. A szlaki są dobrze przygotowane, zarówno piesze, rowerowe, jak i konne. Propozycje tras, a także mapy szlaków znajdziecie na stronie BPN.

Park Gwiezdnego Nieba Bieszczady

Patrzysz na nocne niebo ponad miastem i zamiast miliardów gwiazd widzisz kilka jaśniejszych punkcików? Masz kolejny powód, by wyjechać w Bieszczady! Tam bez ograniczeń można zaglądać w kosmos i uświadamiać sobie jego ogrom i nieskończoność oraz to jak mali i nieznaczący jesteśmy my sami.

Wspólnym wysiłkiem kilku polskich i słowackich gmin, a także różnych organizacji, na terenie Bieszczadów ustanowiono drugi największy w Europie tzw. obszar ciemnego nieba. Jego celem jest powstrzymanie światła zalewającego noc, a tym samym umożliwienie spoglądania w rozgwieżdżone niebo, jakie nieco starsi z nas pamiętają z dzieciństwa.  W pogodne noce w Parku Gwiezdnego Nieba Bieszczady organizowane są pokazy astronomiczne - multimedialna prelekcja na leżakach oraz laserowy pokaz gwiazdozbiorów zwieńczone grupowym zdjęciem na tle Drogi Mlecznej.

Bieszczady

Nocne niebo nad Bieszczadami

Pin it
Bieszczady

Cerkiew w Hoszowie

Pin it

Ślady kultur (nie) zapomnianych

Na Podkarpaciu, miejscu przenikania się wielu kultur, zachowało się dużo zabytkowych kościółków, cerkwi i innych cennych budowli pochodzących z wielu okresów. Można je podziwiać na 9 trasach, o łącznej długości 1202 km, podkarpackiego Szlaku Architektury Drewnianej. W Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku prezentowana jest kultura polsko-ukraińskiego pogranicza. To jeden z największych skansenów w Europie, który posiada ponad 100 zabytkowych obiektów budownictwa drewnianego.Skansenie Kultury Łemkowskiej w Zyndranowej można obejrzeć rękodzieło, a nawet całą łemkowską zagrodę datowaną na koniec XIX w. Na terenie Skansenu Archeologicznego Karpacka Troja w Trzcinicy zrekonstruowane zostały natomiast wioska otomańska z początków epoki brązu oraz słowiańska z wczesnego średniowiecza.

Nad bieszczadzkim morzem

Jezioro Solińskie oraz zapora wodna znajdująca się na nim stanowią jedną z największych atrakcji regionu. Przekonują o tym straganiki i sklepy z pamiątkami ustawiona przy wejściu na zaporę. Ukończenie tej największej w Polsce budowli hydrotechnicznej zajęło 9 lat. W efekcie powstał ogromny zbiornik wodny, o łącznej długości linii brzegowej wynoszącej 160 km, który przez swoje rozmiary zwany jest niekiedy„bieszczadzkim morzem".

W Polańczyku, Solinie, Jaworze, Myczkowcach, Rajskim i Zawozie znajdują się najważniejsze przystanie jachtowe. Można też wypożyczyć łódkę, kajak lub rower wodny, a także odbyć rejs statkiem, podczas którego opowiadane są dzieje jeziora. Chętni mogą także zwiedzić zaporę i poznać najistotniejsze fakty związane z jej historią i funkcjonowaniem. W czasie zwiedzania zjeżdża się  6 m poniżej dna jeziora!

Bieszczady

Jezioro Solińskie

Pin it
Bieszczady

Bieszczady zimą

Pin it

Gdy na połoniny spadnie śnieg...

Zimą na terenie Bieszczadzkiego Parku Narodowego udostępniane są szlaki piesze, które mogą być użytkowane również jako trasy wędrówek na nartach skiturowych lub śladowych. Mianem zimowej stolicy Podkarpacia szczycą się Ustrzyki Dolne. W ich okolicy znajdują się dwie stacje  narciarskie: Gromadzyń i Laworta oraz wyciągi narciarskie: Mały Król w Ustrzykach, w Ropience i Arłamowie. Warunki są idealne dla niezbyt jeszcze wprawionych narciarzy - łagodne stoki bez tłumów popularnych zimowych miejscowości. 

Do niewątpliwie najciekawszych wydarzeń na zimowej mapie Podkarpacia należą wyścigipsich zaprzęgów „W Krainie Wilka” w Lutowiskach oraz wyścigi motocyklowe na lodzie w Sanoku.  Można też wziąć udział w bieszczadzkim kuligu z pochodniami, ogniskiem i regionalnymi przysmakami, wypożyczyć skutery śnieżne lub spróbować snowtubingu - zjazdu ze stoku na ogromnej gumowej dętce.

Bieszczady dla najmłodszych

Ruch na świeżym powietrzu, zdrowa żywność, ciekawe tradycje i zwyczaje  - Bieszczady to idealne miejsce na urlop dla całej rodziny! Sprawdźcie bieszczadzkie atrakcje, które na pewno przypadną do gustu najmłodszym.

Pierwsza z nich to słynna Bieszczadzka Kolejka Leśna. Wyjeżdża ona z Majdanu koło Cisnej i kursuje górskimi dolinami, zarówno latem, jak i zimą. Polecamy również Bieszczadzką Szkołę Rzemiosła w Uhercach Mineralnych, gdzie każdy może wziąć udział w warsztatach ginących zawodów - upiec chleb, utoczyć garnek czy napisać list zgodnie z zasadami przedwojennej kaligrafii.

Byliście już kiedyś w  Muzeum Lizaka? W Jaśle te słodkie wyroby można podziwiać i kosztować, ale także podejrzeć jak są wytwarzane, a nawet spróbować własnych sił w procesie wytwórczym. 

Bieszczady

Bieszczadzka Kolejka Leśna

Pin it

Podkarpackie miasteczka

Sanok położony jest nad rzeką San i stanowi jedno z największych miast Podkarpacia. Warto tu wstąpić na Zamek do Muzeum Historycznego, które posiada największy zbiór prac Zdzisława Beksińskiego oraz do Muzeum Budownictwa Ludowego prezentującego zabytkowe budowle, świeckie i sakralne,  z polsko- ukraińskiego pogranicza.

Ustrzyki Dole otacza pasmo gór stwarzając doskonałe warunki dla turystyki pieszej, rowerowej i konnej, a także sportów zimowych. Dla wielu turystów jest to także baza wypadowa w górne partie Bieszczadów. Odbywa się tu wiele wydarzeń kulturalnych, m.in.: Karpacki Jarmark Turystyczny, Jarmark Folkowy „Bojkowiana” oraz Festiwal Muzyki Country i Kultur Pogranicza.. 

Polańczyk-Zdrój to podkarpacki kurort usytuowany malowniczo na granicy Bieszczadów nad Jeziorem Solińskim. Odbywa się tam wiele imprez związanych z żeglarstwem i sportami wodnymi.

Iwonicz-Zdrój to jedno z najstarszych polskich uzdrowisk z ponad 400-letnią tradycją. Jego skarby to nie tylko wody mineralne o zdrowotnych właściwościach, ale także zespół drewnianej zabudowy o wyjątkowej wartości zabytkowej.

Krosno znane jest przede wszystkim z hutnictwa szkła. W Centrum Dziedzictwa Szkła można obejrzeć na żywo proces produkcji i zdobienia szkła, poznać tradycje jego wyrobu oraz zwiedzić galerię wyrobów szklanych.

Bieszczady

Ustrzyki Dolne

Pin it
Bieszczady

Skansen w Sanoku

Pin it

Bieszczadzkie smaki

Kuchnia bieszczadzka łączy w sobie wpływy kuchni łemkowskiej, bojkowskiej, żydowskiej i ukraińskiej. Wizyta w tym regionie może więc stać się źródłem nowych doznań kulinarnych! Spróbujcie lokalnych dań,  takich jak:  fuczki - placki z kiszonej kapusty, hreczanyki - kotlety z kaszy gryczanej, wareniki - ukraińskie pierogi czy czulent – danie żydowskie z kaszy pęczak, wołowiny i fasoli czerwonej.

W regionie znajduje się wiele gospodarstw ekologicznych produkujących zdrową żywność tradycyjnymi metodami: chleb własnego wypiekukozie sery czy miód. Często na miejscu można skorzystać z noclegu i dodatkowych atrakcji, jak warsztaty wypiekania chleba czy warsztaty kulinarne kuchni bojkowskiej i łemkowskiej. 

Na Podkarpaciu w ostatnich latach rozwinęło się winiarstwo oraz oferta turystyczna z tym związana. Wiele winnic z Doliny Sanu przyjmuje turystów oferując nie tylko zakup coraz lepszych win, ale także dodatkowe atrakcje, na przykład biesiady przy winie. Powstają też, promowane przez lokalne samorządy, szlaki winiarskie. Turyści odwiedzający Bieszczady mogą wziąć udział w zwiedzaniu kilku winnic wraz z degustacją specjałów kuchni regionalnej. W 4* hotelu Dwór Kombornia w miejscowości o tej samej nazwie mieści się Salon Win Podkarpackich. Znajduje się on w osiemnastowiecznej piwnicy i szczyci ponad 300 rodzajami win z regionu Karpat. 

Gdzie niedźwiedzie piwo warzą...

Bieszczadzka Wytwórnia Piwa Ursa Maior w Uhercach Mineralnych to niszowy browar produkujący piwo o niebanalnym smaku oraz nazwach i etykietach nawiązujących do regionu. Śnieg na Beniowej, Dwa Misie czy Wataha to tylko niektóre z nich. Ursa Maior stara się również pełnić rolę mecenasa sztuki. Na miejscu można odbyć degustację doskonałych piw i cydrów, zaopatrzyć się w nie, ale także obejrzeć galerię malarstwa i innych prac artystycznych. 

Siekierezada, czyli gdzie zjeść z kulturą

Siekierezada to nie tylko kultowa knajpa, gdzie między siekierami wbitymi w stoły można dobrze zjeść. To także galeria malarstwa i rzeźby oraz miejsce spotkań autorskich i koncertów poezji śpiewanej. Mieści się w Cisnej a nazwą nawiązuje do powieści Edwarda Stachury z 1971 roku. 

Gdzie jeszcze można zjeść z klimatem: Chata Wędrowca i Baza Ludzi z Mgły w Wetlinie, Paweł Nie Całkiem Święty w Smereku, Oberża Zakapior w Polańczyku.


Noclegi w Bieszczadach - więcej ofert!