Pin it

KASZUBY

Zielona kraina lasów, jezior i morza

Legenda głosi, że kiedy Bóg tworzył Ziemię - góry, lasy, rzeki i morza - zapomiał o Kaszubach. Anioł upomniał się o ten teren i wtedy Stwórca obdarował go wszystkim co mu zostało, a było tego jeszcze wiele. Podobno z tego powodu Kaszuby mogą się teraz pochwalić niezwykle bogatym krajobrazem - czystymi jeziorami, malowniczymi wzgórzami, bujnymi lasami i piaszczystymi, nadmorskimi plażami.

Kaszuby to region kulturowy na terenie Pomorza Gdańskiego ciągnący się od Półwyspu Hel po gminę Przechlewo. Zamieszkują go Kaszubi - grupa etniczna podtrzymująca swoje wyjątkowe tradycje. Do miana stolicy Kaszub pretenduje miasto Kartuzy.

Rezerwaty przyrody z unikatową roślinnością zapraszają do uprawiania turystyki pieszejrowerowej i konnej. Kaszubskie jeziora, połączone rzekami i strugami, tworzą jedne z najpiękniejszych w Polsce szlaków wodnych i umożliwiają uprawianie kajakarstwa i innych sportów wodnych. Podobnie jak długie, piaszczyste bałtyckie plaże na północy regionu, gdzie można chwytać fale na desce surfingowej lub po prostu oddać się błogiemu lenistwu.

Wybierzcie się tego lata na Kaszuby - zielonej krainy lasów, jezior i morza, której niepowtarzalny folklor oraz urokliwe wsie i miasteczka sprawią, że będziecie chcieli tam wracać co roku!


Noclegi na Kaszubach - najnowsze oferty!


Kaszubskie regiony, które musisz odwiedzić!

Kaszuby

Szwajcaria Kaszubska

Pin it
Szwajcaria Kaszubska

Centralna część Pojezierza Kaszubskiego nazywana jest Szwajcarią Kaszubską, co ma związek z występowaniem na tym terenie najwyższych w regionie wzniesień oraz malowniczych jezior. Najwyżej położony punkt to Wieżyca (328 m n.p.m), na której szczycie znajduje się dodatkowo 30-metrowa wieża widokowa. Miejscowości takie jak Kartuzy, Szymbark i Chmielno można uznać za serce tego regionu. Szwajcaria Kaszubska położona jest w całości na terenie Kaszubskiego Parku Krajobrazowego stanowiącego raj dla miłośników rowerów oraz nordic walking. Zimą na Kaszubach można uprawiać narciarstwo zjazdowe, m.in. w Wieżycy, a także korzystać z tras narciarstwa biegowego. 

Kaszuby

Norda

Pin it
Kaszuby Północne (Norda)

Ta część regionu kojarzona jest z piaszczystymi plażami od strony otwartego Bałtyku, ale również „małe morze”, jak nazywają Kaszubi Zatokę Pucką, przyciąga latem rzesze turystów. Norda od zawsze silnie związana była z rzemiosłem rybackim, którego tradycje są tam do dziś pielęgnowane. Bliskość morza nie jest jednak jedynym atutem tej krainy. Znajdują się tam liczne zespoły pałacowo-parkowe z XIX w., kompleksy przyrodnicze, jak Puszcza Darżlubska czy rezerwat Beka z wytyczonymi szlakami pieszymi i rowerowymi, osobliwe jaskinie - Groty Mechowskie oraz zabytki kultury, jak Szlak Cysterski czy ParkKulturowy w Rzucewie.

Kaszuby

Bory Tucholskie

Pin it
Bory Tucholskie

Jest to jeden z najpiękniejszych i najbardziej dziewiczych regionów Polski położony w dorzeczu Brdy i Wdy. W tym ogromnym kompleksie sosnowych borów, urozmaiconych nitkami rzek i taflami jezior, wydzielono Park Narodowy Bory Tucholskie. Jeśli szukasz ciszy i spokoju, to jest miejsce dla Ciebie! Cały teren można zwiedzać w czasie spływów kajakowych lub tratwami, wycieczek pieszych i rowerowych lub... wozem cygańskim!

Kaszuby

Półwysep Helski

Pin it
Mierzeja Helska

Półwysep Helski, zwany potocznie Helem, to 35-kilometrowa mierzeja o zielonych lasach i piaszczystych plażach. Jest to jedyne miejsce w kraju z trzech stron otoczone plażami! Mieszkańcy nazywają ją „początkiem Polski”, a miejscowości takie jak JurataChałupy czy Jastarnia każdemu kojarzą się z błogim wypoczynkiem. Chałupy zasłużyły sobie również na miano polskiej mekki surferów.


Ciekawe miejsca i wydarzenia na Kaszubach:

 • Kółko Raduńskie - jeden z najbardziej malowniczych szlaków kajakowych w Polsce prowadzący przez 10 kaszubskich jezior, które połączone są ze sobą w formie pętli
 • Polskie Stonehenge - zagadkowe kamienne kurhany w okolicach wsi Węsiory ustawione prawdopodobnie przez plemiona Gotów około lat 70. i 80. n.e.
 • Skansen w Szymbarku z domem do góry nogami oraz najdłuższą deską świata
 • Przylądek Rozewie - najdalej na północ wysunięty punk Polski, gdzie znajduje się najstarsza w kraju latarnia morska
 • Kaszubskie Oko w Karwi to kompleks turystyczny, którego główną atrakcją jest wieża widokowa o wysokości 150 m n.p.m.
 • Samotny wiatrak na szczycie wzgórza Sobótka w Ręboszewie na Drodze Kaszubskiej
 • Marsz Śledzia to impreza odbywająca się od 2002 roku. Uczestnicy pokonują w czterech etapach dystans o długości ok. 12 km, biegnący po mieliznach w Zatoce Puckiej, pomiędzy Kuźnicą i Rewą. Marsz ma na celu propagowanie świadomości ekologicznej oraz zasad bezpiecznego wypoczynku nad wodą
 • Dzień Kapra w Pucku to impreza plenerowa na plaży upamiętniająca historię kaperstwa nad Zatoką Pucką
 • Truskawkobranie w Brodnicy Górnej to największa na Kaszubach impreza plenerowa z ponad 40-letnią tradycją, odbywająca się zazwyczaj na przełomie czerwca i lipca
Kaszuby
Pin it
Kaszuby
Pin it

Tradycje i kultura kaszubska

Kaszubi to rdzenna ludność Pomorza zamieszkująca ten teren od wieków. Zachowali własny język, tradycje i obyczaje, które do dziś starannie kultywują. Język kaszubski nauczany jest w szkołach i można zdawać z niego maturę, a nawet studiować etnofililogię kaszubską. Kaszubska gościnność jest ujmująca, a ludowe stroje zachwycają charakterystycznym wzorem w siedmiu kolorach. W Muzeum Kaszubskim w Kartuzach można zobaczyć ekspozycję dotyczącą dawnych mieszkańców Kaszub, a w Muzeum Ceramiki Kaszubskiej w Chmielnie znane na całym świecie wyroby ceramiczne.

Kaszuby
Pin it

O pielęgnowaniu lokalnych tradycji świadczą liczne wydarzenia z kaszubską kulturą w tle, m.in.:

 • Mistrzostwa Polski w Zażywaniu Tabaki odbywają się od kilku lat w Chmielnie, a przyświeca im podtrzymywanie dawnego zwyczaju kaszubskiego, jakim jest zażywanie tabaki.
 • Festiwal Nalewki Kaszubskiej odbywa się na początku lipca w Kartuzach, gdzie można spróbować nalewek tradycyjnie produkowanych przez kaszubskie gospodynie.
 • Kaszëbë Music Festival odbywa się w sierpniu w Kartuzach i skupia lokalnych muzyków oraz zespoły folkowe.

Na Kaszubskich stołach królują przede wszystkim ryby - szczupaki, sielawy czy liny. Jakich jeszcze lokalnych dań należy spróbować? 

 • Pulki ze śledziem - śledzie w śmietanie podawane z ziemniakami
 • Zylc - galaretka z mięsa 
 • Ikra smażona na maśle z cebulką
 • Dziadówka – zupa z maślanki okraszana boczkiem
 • Ferkase – danie z gotowanego mięsa kury 
 • Ruchanki - smażone placuszki drożdżowe oprószone cukrem pudrem
 • Szpajza kaszubska - gładki jajeczny krem

Noclegi na Kaszubach - więcej ofert!