Pin it

Co zobaczyć i gdzie zjeść:

Bośnia i Hercegowina - zielona kraina dwustu rzek

Bośnia i Hercegowina
Pin it

Dlaczego warto odwiedzić ten kraj?

Bośnia i Hercegowina to zielona kraina, gdzie natura tworzy zjawiskowe spektakle. Historyczne budowle rozsiane po całym kraju zdobią jego górskie krajobrazy jak małe klejnoty, tworząc miejsca unikatowe, baśniowe, niczym z dawnych opowieści o księżniczkach i sułtanach. Choć ciągle nieco przyćmiona przez sąsiednią Chorwację, Bośnia jest coraz chętniej odwiedzana przez zagranicznych turystów. Pomimo tragicznej historii, lśni coraz jaśniej swym naturalnym pięknem jak nieoszlifowany jeszcze diament.

Stawiacie na aktywny wypoczynek? Warunki naturalne kraju stwarzają doskonałe warunki do górskich wędrówek, spływów kajakowych lub raftingu na wartkich wodach ponad dwustu rzek! Podobieństwo języka oraz swojskość postkomunistycznego krajobrazu sprawią natomiast, że od pierwszej chwili poczujecie się tam jak u siebie.

 

 

Największe miasta Bośni i Hercegowiny

Bośnia i Hercegowina

Sarajewo

Pin it

Sarajewo - tętniąca życiem stolica

W krajobrazie Sarajewa, otoczonego zielonymi wzgórzami, uwagę zwracają ortodoksyjne kościoły oraz kameralne meczety o strzelistych wieżach, przypominające o zróżnicowaniu religijnym i etnicznym kraju. Miasto to, założone w średniowieczu, sporo ma do zaoferowania miłośnikom historii. Choć wielu kojarzy się przede wszystkim z tragicznymi wydarzeniami - zamachen na arcyksięcia Ferdynanda, co stało się bezpośrednią przyczyną wybuchu I wojny światowej czy brutalną wojną bałkańską z lat dziewięćdziesiątych, dzisiejsze Sarajewo to kwitnąca metropolia, której mieszkańcy stawiają na nowoczesność. Obok topornych postsowieckich budowli, ocalałych habsburskich pałaców i odbudowanych otomańskich meczetów znajdziecie szklane centra handlowe i klimatyczne kawiarenki.

Centrum życia rozrywkowego, tak jak przed wojną, stanowi dzielnica Baščaršija, gdzie warto napić się lokalnej kawy i spróbować sziszy. 

Polecamy:

Bośnia i Hercegowina

Banja Luka

Pin it

Banja Luka — stolica Republiki Serbskiej

Banja Luka, położona malowniczo w dolinie rwącej rzeki Vrbas, uznawana jest za stolicę Republiki Serbskiej. Wejdźcie do wnętrza prawosławnego Kościoła Chrystusa Zbawiciela, którego złote kopuły połyskują w słońcu w środku pełnego gwaru placu. Innym razem przysiądźcie w orientalnym, pełnym róż ogrodzie odbudowanego meczetu Ferhadija i odpocznijcie przy fontannie.

Banja Luka i okolice oferują rozmaite formy aktywnego wypoczynku dla całej rodziny — wycieczki rowerowe, spływy kajakowe, canyoning czy rafting, także dla początkujących. Tutaj znajdziecie listę agencji rekomendowanych przez oficjalną stronę turystyczną Banja Luki. Strefa rekreacyjna - zalesiony obszar nieco poza miastem zaprasza na spacery o każdej porze roku, a jeśli odwiedzicie Banja Lukę latem, skuście się na kąpiel w rzece. Możecie wybrać się też na spacer na szczyt wzgórza Banj Brdo, gdzie znajduje się pomnik poległych żołnierzy Krajiny.

Polecamy:

Bośnia i Hercegowina

Mostar

Pin it

Atrakcje i smutna historia Mostaru

Mostar jest obecnie najtłumniej odwiedzanym przez turystów bośniackim miastem. Jego starówka wraz ze spektakularnym Starym  Mostem, oryginalnie wzniesione w średniowieczu przez Turków osmańskich w głębokiej dolinie rzeki Neretwy, zostało po wojnie starannie odbudowane i wpisane na listę UNESCO. Na Stary Most w całej okazałości najlepiej spojrzeć z mostu Lučkiego. Nie przepadacie za tłumami? Polecamy spacer po starym mieście o świcie lub późnym wieczorem, kiedy można zasłuchać się w szumie Neretwy i śpiewie ptaków.

Przechadzając się po Starym Moście za dnia traficie niekiedy na młodych ludzi zbierających pieniądze w zamian, za które oferują skończyć z 20 metrów w toń rzeki. Bez obaw. To członkowie lokalnego klubu nurkowego, którzy są do tego odpowiednio przygotowani. Cieszcie się tym spektakularnym przedstawieniem, ale sami nie próbujcie!

Polecamy:

 

10 największych atrakcji Bośni

10 największych atrakcji Mostaru

Perełki Bośni i Hercegowiny - te miejsca trzeba odwiedzić!

Bośnia i Hercegowina

Blagaj

Dom Derwisza

Pin it

Blagaj to miejsce, gdzie z jaskini u podnóża gigantycznej skały wypływa krystaliczne czysta i zimna jak lód rzeka Buna z kojąco szumiącym wodospadem. Skała góruje nad rzeką i ślicznym muzułmańskim klasztorem (Dom Derwisza) stylizowanym na tradycyjny bośniacki dom. Na posiłek zapraszają restauracje położone w sąsiedztwie klasztoru.

Bośnia i Hercegowina

Jajce

Młyny wodne

Pin it

Kierując się na południe kraju w stronę Mostaru nie możecie ominąć niezwykle malowniczej miejscowości o zabawnie dla nas brzmiącej nazwie - Jajce. Już z daleka uwagę przyciągają ruiny średniowiecznej fortecy jakby zawieszone nad miasteczkiem na szczycie góry oraz ponad dwudziestometrowy wodospad. Warto też wybrać się nieco poza miasto, aby obejrzeć zabytkowe młyny wodne na rzece Pliva.

Bośnia i Hercegowina

Počitelj

Ruiny twierdzy

Pin it

Wioska Počitelj z ruinami twierdzy na szczycie i starannie odbudowanymi, pośród kwiatów i zieleni, zabytkowymi domami stanowi kolejną perełką regionu. Na wąskich kamiennych schodach osady wiodących do twierdzy napotkacie straganiki z pamiątkami. Zakupić będziecie mogli również świeżo wyciskany sok z owoców granatu, których piękne, intensywnie czerwone kwiaty zdobią cały kraj.

Bośnia i Hercegowina

Wodospady Kravice

Pin it
urlaub in bosnien herzegowina ski paradies jahorina im Winter mit Schnee

Ośrodek Narciarski Jahorina

Pin it
Bosnien-Herzegowina_Balkan_Europa_Urlaub_Reise_Wasserfall

Park Narodowy Sutjeska

Pin it

Aktualne oferty do Bośni i Hercegowiny

To top

Nie chcecie przegapić najświeższych ofert do Bośni i Hercegowiny? Pobierzcie naszą aplikację i bądźcie zawsze na bieżąco.

POBIERZ APLIKACJĘ WAKACYJNI PIRACI