Wycieczka do Czech wyjazd do PragiPin it

Wycieczka do Czech

Blisko, tanio i bezpiecznie!

Czechy to przyjazny i otwarty kraj! Smażony ser, pyszne piwo i górskie krajobrazy - to wszystko czeka na Was u naszych południowych sąsiadów. Jesień to doskonały czas na odwiedziny u Pepików, kiedy drzewa na zboczach mienią się wszystkimi kolorami, na szlakach nie ma już tak wielu osób, a w knajpkach unosi się przyjemny zapach wędzonego jedzenia! 

W Czechach możecie odwiedzić piękne miasta jak Praga czy Brno, ale także tamtejsze góry. Kraj ten posiada cztery Parki Narodowe: Karkonoski, Czeską Szwajcarię, Podyję i Szumawę. Do tego wiele pięknych pasm górskich.

Morawy nazywane są często czeską Toskanią, ze względu na łagodne wzgórza i coraz częściej uprawiane tam winogorona. Leży tam większość zabytków z listy światowego dziedzictwa UNESCO, Sanktuarium pielgrzymkowe św. Jana Nepomucena w Zdziare nad Sazawą, historyczne centrum miasta Telcz z zespołem zamkowo-ogrodowym, Bazylika św. Prokopa oraz dzielnica żydowska w Třebíču, Willa Tugendhatów w Brnie, Kompleks Lednicko-Valticki składający się z zamku w Valticach, pałacu w Lednicy oraz leżących pomiędzy nimi ogrodów, kompleks zamku i ogrodu Podzamkowego oraz Ogród Kwiatowy w Kromieryżu oraz Kolumna Trójcy Przenajświętszej w Ołomuńcu. Nie zapomnijcie skosztować morawskiego wina, które ostatnio zyskuje na popularności!

Noclegi w Czechach

Regionami:


Czechy na weekend

Poznajcie sekrety naszych południowych sąsiadów

Co można robić Czechach? Kultowy złocisty trunek i Krecik znany z kreskówki to najbardziej rozpoznawalne symbole Czech. Za naszą południową miedzą warto spędzić czas m.in. na wycieczkach tropem zadziwiających formacji skalnych i zwiedzaniu przepięknych zabytków w stolicy kraju, czyli Pradze.

Najnowsze oferty do Czech:


Wakacje w Republice Czeskiej Pilzno z kolorowymi domamiPin it

Wakacje w Czechach – zacznijcie od poznania symboli Pragi

Doskonale zachowane zabytkowe centrum miasta zostało wpisane na Listę światowego dziedzictwa UNESCO – tak w żołnierskich słowach można by opisać urok czeskiej stolicy i zachęcić do jej odwiedzenia. Jakie zabytki w Pradze można bez wahania nazwać obowiązkowymi puntami w planie wakacji w Czechach?

 • Most Karola, o szerokości 9,5 m i długości ponad 500 m, jest najstarszym zachowanym mostem kamiennym tej wielkości na świecie. Jego majestatyczną sylwetkę dominującą nad wodami Wełtawy zdobią liczne figury.
 • Hradczany, średniowieczną dzielnicę królewską, chętnie odwiedzają turyści z całego świata. Najważniejsze atrakcje to: katedra św. Wita, Złota Uliczka, Ogrody Królewskie i oczywiście zamek królewski, dziś największy na naszym globie.

Czeska stolica dla miłośników historii i kultury. Co zobaczyć?

 • Plac Wacława jest jednym z największych placów w Europie, a zarazem chyba najgwarniejszym punktem na mapie Pragi. Skwer był scenerią wielu ważnych wydarzeń, np. „aksamitnej rewolucji” w 1989 roku. Ówczesny sprzeciw tysięcy obywateli szybko przyniósł przemiany ustrojowe oraz podział kraju na Czechy i Słowację. Dzisiaj na placu stoi monument poświęcony pamięci ofiar totalitaryzmów.
 • Muzeum Narodowe w Pradze przy Placu Wacława to placówka, której historia sięga 1918 roku. W gmachu z początku XX wieku prezentowane są, liczące kilkanaście milionów pozycji, zbiory dotyczące historii naturalnej, kultury i sztuki.
Singing Fontaene Spa Marianske Lazne Republika Czeska wakacje wellnessPin it
czechy-Czesko-SzwajcariaPin it
widok z ratusza na starym mieście Praga wakacje CzechyPin it

Czechy mniej znane

Wakacje w Czechach warto spędzić częściowo w stolicy, a po kilku dniach wybrać się na wycieczki w inne ciekawe zakątki kraju. Jakie wyjątkowe atrakcje czekają na was u południowych sąsiadów?

 • Piwne SPA (Beer SPA) w Pradze - wyjątkowa przygoda: kąpiel w piwie i nieograniczona ilość piwa do wypicia! Potem relaks w podgrzewanym łóżku, a dla chętnycj (czyt.: jeszcze trzeźwych ;) masaż.
 • Tańczący Dom w Pradze - wzniesiony w latach 90. ubiegłego wieku, to biurowiec, którego bryła przypomina tańczącą parę. Na jej szczycie znajduje się restauracja, z której okien roztacza się panorama na miasto.

 • Sięgająca 1602 m n.p.m. Śnieżka, najwyższy szczyt kraju, jest po stronie czeskiej zupełnie inaczej zagospodarowana niż po polskiej. Zamiast obserwatorium i zabytkowej kaplicy Czesi cieszą się stacją kolejki linowej, która szybko dowozi ich na sam szczyt.

 • Kutná Hora, której starówkę wpisano na Listę światowego dziedzictwa UNESCO, znana była z wydobycia srebra. Dziś, spędzając wakacje w Czechach, warto poznać ekspozycje tutejszych muzeów srebra i alchemii, a także późnogotycką katedrę św. Barbary.

Wycieczka do Czeskiej SzwajcariiPin it

Zadziwiające formacje skalne

Wakacje w Czechach to też nie lada gratka dla miłośników wspinaczki górskiej. Labiryntu skalnego Skalne Miasto koło Teplic nie trzeba chyba nikomu polecać.

Poza nim warto zobaczyć też mniej znane w Polsce skupiska zadziwiających form skalnych, tj. Park Narodowy Czeska Szwajcaria. Szczególnie piękna jest skalna Brama Pravčicka, największy tego typu wytwór naturalny w Europie, a jednocześnie symbol tego parku.

Zachwyt budzi również Czeski Raj, którego największymi atrakcjami są skały, ruiny gotyckiego zamku Trosky i Jicin, miasto Rozbójnika Rumcajsa.


Więcej ofert do Czech:

Czeska kuchnia

Co zjeść w Czechach?

Kuchnia Czech ma mocne powiązania z kuchnią najbliższych sąsiadów: Austrii, Bawarii, Polski, Słowacji i Węgier. Można jednak zauważyć drobne różnice pomiędzy kuchniami regionalnymi: czeską, morawską i śląską i dużą ilość używanego powszechnie kminku. Tradycyjny czeski obiad to zupa - polévka (zwykle gulaszowa, kapuśniak, ziemniaczana, rosół z rozmaitymi kluseczkami, w Pradze - flaki) oraz dania głównego - hlavní jídlo – najczęściej knedlików z pieczenią lub mięsną roladą. Dodatkiem do drugiego dania są sałatki z pomidorów, ogórków, jarzyn konserwowych lub marynowanych (popularne znojemskie ogórki) bukiet jarzyn – míchaný salat, duży jest też wybór sałatek majonezowych.

Na deser najpopularniejsze są naleśniki – palačinky, racuchy – lívance, wafle karlowarskie – karlovarské oplatky i pierniki pardubickie. Wsród najpopularniejszych ciast znajdziemy strudle z nadzieniem owocowym albo makiem.

Czego koniecznie trzeba spróbować?

 • piwo i Becherovka!
 • do piwa - utopenec – marynowane kiełbaski lub kiełbaski z cebulą i papryką
 • ser smażony - vyprážaný syr
 • knedliki bułczane (houskove knedlíky), ziemniaczane (bramborové knedlíky) lub owocowe (ovocné knedlíky)
 • zupa piwna (staročeská pivní polévka) i zupa czosnkowa (česneková polévka), gulaszowa, flaczki
 • svíčková - polędwica wołowa z sosem śmietanowym
 • medovník - ciasto miodowo-orzechowe idealne do kawy (parzonej tradycyjnie po turecku!)
 • vepřo-knedlo-zelo - skrót wieprzowego pieczonego mięsa z knedlikami i kapustą
 • twarożki ołomunieckie smażone w cieście piwnym
 • tatranky – wafelki
Wakacje w Czechach − poznajcie sekrety naszych południowych sąsiadów

Czeskie stroje ludowe

Pin it
Wakacje w Czechach − poznajcie sekrety naszych południowych sąsiadów

Tradycyjna kuchnia czeska

Dobrou chuť!

Pin it
Wakacje w Czechach − poznajcie sekrety naszych południowych sąsiadów

Słynne czeskie marionetki

Pin it