Charles-mostka Praga, Republika CzeskaPin it

Wakacje w Czechach − poznajcie sekrety naszych południowych sąsiadów

Co można robić Czechach? Kultowy złocisty trunek i Krecik znany z kreskówki to najbardziej rozpoznawalne symbole Czech. Za naszą południową miedzą warto spędzić czas m.in. na wycieczkach tropem zadziwiających formacji skalnych i zwiedzaniu przepięknych zabytków w stolicy kraju, czyli Pradze.

Wakacje w Republice Czeskiej Pilzno z kolorowymi domamiPin it

Wakacje w Czechach – zacznijcie od poznania symboli Pragi

Doskonale zachowane zabytkowe centrum miasta zostało wpisane na Listę światowego dziedzictwa UNESCO – tak w żołnierskich słowach można by opisać urok czeskiej stolicy i zachęcić do jej odwiedzenia. Jakie zabytki w Pradze można bez wahania nazwać obowiązkowymi puntami w planie wakacji w Czechach?

  • Most Karola, o szerokości 9,5 m i długości ponad 500 m, jest najstarszym zachowanym mostem kamiennym tej wielkości na świecie. Jego majestatyczną sylwetkę dominującą nad wodami Wełtawy zdobią liczne figury.
  • Hradczany, średniowieczną dzielnicę królewską, chętnie odwiedzają turyści z całego świata. Najważniejsze atrakcje to: katedra św. Wita, Złota Uliczka, Ogrody Królewskie i oczywiście zamek królewski, dziś największy na naszym globie.

Czeska stolica dla miłośników historii i kultury. Co zobaczyć?

  • Plac Wacława jest jednym z największych placów w Europie, a zarazem chyba najgwarniejszym punktem na mapie Pragi. Skwer był scenerią wielu ważnych wydarzeń, np. „aksamitnej rewolucji” w 1989 roku. Ówczesny sprzeciw tysięcy obywateli szybko przyniósł przemiany ustrojowe oraz podział kraju na Czechy i Słowację. Dzisiaj na placu stoi monument poświęcony pamięci ofiar totalitaryzmów.
  • Muzeum Narodowe w Pradze przy Placu Wacława to placówka, której historia sięga 1918 roku. W gmachu z początku XX wieku prezentowane są, liczące kilkanaście milionów pozycji, zbiory dotyczące historii naturalnej, kultury i sztuki.
Singing Fontaene Spa Marianske Lazne Republika Czeska wakacje wellnessPin it
czechy-Czesko-SzwajcariaPin it

Czechy mniej znane

Wakacje w Czechach warto spędzić częściowo w stolicy, a po kilku dniach wybrać się na wycieczki w inne ciekawe zakątki kraju. Jakie wyjątkowe atrakcje czekają na was u południowych sąsiadów?

  • Tańczący Dom w Pradze, wzniesiony w latach 90. ubiegłego wieku, to biurowiec, którego bryła przypomina tańczącą parę. Na jej szczycie znajduje się restauracja, z której okien roztacza się panorama na miasto.
  • Sięgająca 1602 m n.p.m. Śnieżka, najwyższy szczyt kraju, jest po stronie czeskiej zupełnie inaczej zagospodarowana niż po polskiej. Zamiast obserwatorium i zabytkowej kaplicy Czesi cieszą się stacją kolejki linowej, która szybko dowozi ich na sam szczyt.
  • Kutná Hora, której starówkę wpisano na Listę światowego dziedzictwa UNESCO, znana była z wydobycia srebra. Dziś, spędzając wakacje w Czechach, warto poznać ekspozycje tutejszych muzeów srebra i alchemii, a także późnogotycką katedrę św. Barbary.
widok z ratusza na starym mieście Praga wakacje CzechyPin it

Zadziwiające formacje skalne

Wakacje w Czechach to też nie lada gratka dla miłośników wspinaczki górskiej. Labiryntu skalnego Skalne Miasto koło Teplic nie trzeba chyba nikomu polecać. Poza nim warto zobaczyć też mniej znane w Polsce skupiska zadziwiających form skalnych, tj. Park Narodowy Czeska Szwajcaria. Szczególnie piękna jest skalna Brama Pravčicka, największy tego typu wytwór naturalny w Europie, a jednocześnie symbol tego parku. Zachwyt budzi również Czeski Raj, którego największymi atrakcjami są skały, ruiny gotyckiego zamku Trosky i Jicin, miasto Rozbójnika Rumcajsa.