Noclegi na Dolnym ŚląskuPin it

Wypoczynek na Dolnym Śląsku

Zamki, góry i Wrocław

Atrakcje Dolnego Śląska wystarczyłyby zupełnie, by obdzielić cały kraj, a nie tylko niewielki polski region. Tu znajdziecie przepiękny Wrocław ze swoimi krasnalami, chyba najpiękniejszym w Polsce jarmarkiem bożonarodzeniowym i z kultowym zoo. Czeka tu na odkrycie Jelenia Góra - miesce pochodzenia kilku polskich kabaretów, muzyków i kompozytorów, uzdrowiska: Kudowa Zdrój, Duszniki-Zdrój, urocza Kotlina Kłodzka, stoki narciarskie od Świeradowa Zdroju przez Karpacz aż po Lądek Zdrój. Możecie tu przewędrować kilka pasm górskich: Sudety, Karkonosze, Góry Stołowe, Sowie, Izerskie. Odkryjecie tu niezliczoną wręcz ilość zamków i pałaców - niektóre to ruiny, w innych zaaranżowano piękne hotele, w których możecie nocować, relaksować się, korzystać ze SPA. Czeka tu na Was też sporo tajemnic: gdzie jest Złoty Pociąg? Jak uniknąć wilkołaków w Sudetach? Dlaczego porcelana z Bolesławca uzależnia i ciągle chce się mieć więcej? Czy mumia na receptę jest skuteczna?

I jak, czujecie się zachęceni i gotowi na dolnośląskie przygody? No to w drogę!


Noclegi na Dolnym Śląsku - najnowsze oferty:


Znane i mniej znane atrakcje Dolnego Śląska

Wrocław

O Wrocławiu każdy wie, że piękny, że krasnale (ponad 350!), że jarmark świąteczny i że Panorama Racławicka. Ale czy wiecie też, że we Wrocławiu znajdziecie aż 117 mostów pośród licznych wrocławskich wysp? To sprawia, że Wrocław dumnie stoi na 4 miejscu w Europie pod względem ilości mostów. We Wrocławiu działała przez ponad 740 lat najstarsza restauracja w Polsce. Piwnica Świdnicka została jednak niestety zamknięta w 2017 r. W mieście pobito już kilkakrotnie Gitarowy Rekord Guinnessa. Wyobrażacie sobie ponad 7000 gitarzystów grających na raz?!

Tajemnice Wrocławia

Wrocławski Rynek

Największe ratusze w Polsce

Pin it

Dolnośląskie uzdrowiska

Region Dolnego Śląska znany jest ze swoich wód mineralnych już od średniowiecza. Liczni kuracjusze z całej Europy przybywali tłumnie "do wód" już w XVIII i XIX w. Znajdziemy tu kilkanaście uzdrowisk o zróżnicowanych ofertach leczniczych. Te najbardziej znane to (zwróćcie uwagę na słowo "zdrój" w nazwie praktycznie każdej miejscowości): Lądek Zdrój, Polanica Zdrój, Świeradów Zdrój, Kudowa Zdrój, Długopole-Zdrój, Duszniki Zdrój, Cieplice - Jelenia Góra, Szczawno Zdrój i Szklarska Poręba. Dolny Śląsk to również chyba największe zagłębie hoteli wellness i SPA w Polsce!

Złoty Pociąg

Legendarny pociąg III Rzeszy, który między 1944 a 1945 r. wyruszył z Wrocławia w kierunku Wałbrzycha, jednakże do celu nigdy nie dotarł. Pociąg miał zawierać złoto, kosztowności i dzieła sztuki zrabowane w czasie wojny w Polsce i Związku Radzieckim oraz tajne archiwa III Rzeszy. Skarby miały zostać przewieznione do nieznanej kryjówki prawdopodobnie w Górach Sowich lub Karkonoszach. W latach 80-tych prowadzono intensywne poszukiwania pociągu. W 2 lata przeszukano 11 miejsc – w żadnym nie znaleziono skarbu. Czy "złoty pociąg" naprawdę istnieje - nie wiadomo, ale do dziś inspiruje poszukiwaczy skarbów i tajemnic.

Atrakcje Dolnego Śląska zamek Książ

Zamek Książ

Trzeci największy polski zamek

Pin it

Zamki Dolnego Śląska

Książ to jedno z najpiękniejszych miejsc na Dolnym Śląsku. Usytuowany w Wałbrzychu na terenie Książańskiego Parku Krajobrazowego i Szlaku Zamków Piastowskich. Miejsce wielce romantyczne - często aranżowane są tu oświadczyny o zachodzie słońca, odbywają się tu liczne wesela. To jeden z zamków, w którym można nocować.
Inne ciekawe obiekty w regionie to Zamek Grodziec na wygasłym wulkanie, wielki Pałac w Kamieńcu Ząbkowickim, owiany legendami Zamek Grodno, ruiny Zamku w Bolkowie (i mroczne Castle Party) czy słynący z Wiedźmina, kolonii rodem z Harry'ego Pottera oraz Studni Niewiernych - Żon Zamek Czocha.

Góra Ślęża

Najwyższy szczyt Masywu Ślęży i Przedgórza Sudeckiego o wys. 717,5 m n.p.m. Drzewiej Ślęża była prawdziwą krainą czarów - po zboczach chadzali mnisi, druidzi, innowiercy, rabusie i inne ciekawe postaci. Czasy te minęły, ale wciąż czuć tu starożytną magię - na Ślęży odprawiano pogańskie rytuały. Zachowały się tu pradawne rzeźby. Kto ich dotknie - będzie miał szczęście. Rzeźby to pozostałości po Celtach, którzy oddawali tu cześć Słońcu. W X w. poganie zniknęli wyparci przez chrześcijaństwo krzewione na polskich ziemiach. Legendami o Ślęży możnaby zapełniać całe tomy. Mówi się, że wewnątrz ukryto niemiecką fabrykę, a w starych sztolniach wciąż leżą skrzynie z niewiadomą zawartością. Ufolodzy wierzą, że na szczycie Ślęży pojawiają się czasami kosmici.

Co robić na Dolnym Śląsku

Góra Ślęża

Święta góra Celtów

Pin it

Muzeum Zabawek w Karpaczu

Urocze muzeum istnieje od 1995 r. i mieści się w budynku dawnego dworca kolejowego. Tu dorośli powracają wspomnieniami do dzieciństwa, zaś dzieci mogą podziwiać świat zaklęty w miniaturze. Muzeum zostało stworzone z kolekcji Henryka Tomaszewskiego – słynnego mima i założyciela Teatru Pantomimy Wrocławskiej. To imponujący zbiór obejmujący około 300 lat: XVIII-wieczne figurki szopkowe, porcelanowe lalki z XIX w., aż po zabawki współczesne. Kolekcja pochodzi z rożnych stron świata m.in. z Japonii, Australii, Meksyku, Rosji, Niemiec. Eksponaty spoczywają w gablotach zaprojektowanych i ręcznie malowanych przez znanego krakowskiego scenografa – Kazimierz Wiśniaka. Odbywają się tu też wystawy czasowe związane z tematyką dzieci i zabawek.

Wypoczynek na Dolnym Śląsku

Kolorowe Jeziorka

Błękitne Jeziorko

Pin it

Kolorowe Jeziorka w Rudawskim Parku Krajobrazowym

4 jeziorka: żółte, purpurowe, błękitne i czarne od lat przyciągają turystów z Europy. Leżą one na zboczu Wielkiej Kop, a ich kolory są związane ze składem chemicznym ścian i dna wyrobisk, w których się znajdują. Na początku XVIII w. dawni mieszkańcy wioski Wieściszowice zaczęli wydobywać łupki pirytonośne, które obficie występują w tutejszej glebie. Powstała tu kopalnia pirytu, który był potem przerabiany na kwas siarkowy. Gdy na początku XX w. zlikwidowana została kopalnia - władzę przejęła natura. Woda wypełniła pokopalniane wyrobiska tworząc zjawiskowe kolorowe jeziorka, które możecie podziwiać do dziś.

Wypoczynek na Dolnym Śląsku

Kolorowe Jeziorka

Purpourowe Jeziorko

Pin it

Narty i snowboard na Dolnym Śląsku

Oto subiektywny rankingdolnośląskich terenów narciarskich:

 • Karpacz - wiele dobrze utrzymanych stoków
 • Świeradów-Zdrój - z kolejką gondolową
 • Zieleniec - najwięcej wyciągów w regionie
 • Szklarska Poręba - wiele wyciągów, udogodnienia dla dzieci

Zaraz za granicą w Czechach znajdziecie też dobre i popularne tereny narciarskie: Szpindlerowy Młyn Harrachów.

Wyjazd na narty na Dolnym Śląsku

Narty na Dolnym Śląsku

Stok w Karpaczu

Pin it

Podziemne Miasto Osówka

To drugi największy kompleks podziemnychbudowli militarnych III Rzeszy z II wojny światowej w Górach Sowich. Wybudowano tu ogromny system korytarzy, umocnień i hal. Cel prac był tajemnicą, jednak mogła to być tajna kwatera Hitlera. Kompleks intryguje badaczy, gdyż prawdopodobnie istnieją tu dalsze korytarze podziemne, celowo zablokowane przez nazistów. Wokół masywu Włodarza znajduje się jeszcze kilka podobnych kompleksów, m.in. podziemia pod zamkiem Książ, gdzie miał się znajdować się przeciwbombowy schron Hitlera. Pod Osówką udostępniono do zwiedzania ok. 2 km korytarzy, hal i bocznych przejść, tworzących podziemny labirynt.


Najciekawsze festiwale na Dolnym Śląsku

Spośród obfitości wydarzeń i festiwali dolnośląskich wybraliśmy 2 wg nas najciekawsze:

Castle Party na zamku w Bolkowie

To jeden z największych w Europie festiwali muzyki gotyckiej odbywający się na przełomie lipca i sierpnia. Festiwal odbywa się od 1994 r. Co roku zjeżdża się tam kilka tysięcy fanów rocka gotyckiego, gothic metalu, elektro, industrialu i podobnych gatunków z Polski, Niemiec, Czech, Rosji, Słowacji, Niderlandów, Węgier i innych krajów.

Dolnośląski Festiwal Tajemnic na Zamku Książ

Festiwal odbywa się od 2013 r. i jest największą imprezą historyczną na Dolnym Śląsku. Festiwal łączy prelekcje naukowców, pokazy filmów oraz konferencje, wystawy, dioramy i widowiska historyczne.


Filmy kręcone na Dolnym Śląsku

Dolny Śląsk był bohaterem lub tłem wielu znanych polskich i międzynarodowych produkcji filmowych. Oto kilka przykładów. Które z nich widzieliście?

 • Sami swoi (1967)
 • Wielki Szu (1982)
 • Jańcio Wodnik (1993)
 • Poniedziałek (1998)
 • Sezon na leszcza (2000)
 • Opowieści z Narni (2005)
 • Most Szpiegów (2015)
 • Pokot (2017)
 • Wilkołak (2018)
 • Ciemno, prawie noc (2019)

Więcej noclegów na Dolnym Śląsku: