Urlop lub weekend nad BałtykiemPin it

Urlop nad Bałtykiem

Powrót do dzieciństwa z widokiem na morze

Wiecie, że linia brzegowa Polski to aż 770 km? Jej różnorodność - piaszczyste plaże, lasy, jeziora, rybackie wioseczki, piękne stare miasta i bardzo dobrze rozwinięta baza noclegowo-rekreacyjna sprawiają, że każdy znajdzie coś dla siebie. Babki z piasku i skakanie przez fale, to chyba ulubiona rozrywka najmłodszych (Wasza też na pewno była, pryznajcie się!), sporty wodne czy kajaki albo długie wycieczki z odkrywaniem przeszłości: Wikingów, Słowian, Prus, II wojny światowej i najnowszej historii właściwie dla każdego, spokojne spacery o zachodzie słońca i rozradowane uzdrowiska dla seniorów.

Poniżej przedstawiamy Wam garść ciekawostek, miejsc wartych odwiedzenia i oczywiście najciekawsze noclegi nad morzem.Bałtyckie atrakcje

Najpiękniejsze plaże nad Bałtykiem
Pin it

Najlepsze plaże nad morzem

Plaża Koliba w Sopocie - wyróżniona Błękitną Flagą. 150 m długości, zaplecze gastronomiczne

Plaża w Kołobrzegu - wyróżniona Błękitną Flagą. Możecie schować się przed słońcem w koszach plażowych, sporo atrakcji czeka też na dzieci. W morze wychodzi molo. Plaża ciągnie się przez ponad 12 km!

Piaski - na końcu tej plaży na Mierzei Wiślanej znajdują się słupy graniczne Obwodu Kaliningradzkiego. To plaża dość "dzika" - tylko 1 droga, nie ma dużych hoteli i ośrodków wczasowych ani głośnych imprezowiczów. Opalają się tu też naturyści

Stilo - to synonim samotności przy szumie fal. Tylko sosnowy las, wydmy i dziewicza plaża. Nie znajdziecie tu budek z lodami i piwem. Plażę znajdziecie ok 1,5 km od drogi w okolicy wioski Osetnik - to wciąż jedno z najsłabiej zagospodarowanych zakątków nad polskim morzem.


Najciekawsze miasta nad morzem

Oczywiście Trójmiasto! Przepiękny Gdańsk, portowa Gdynia i sopocki kurort zapewnią absolutnie wszystkie możliwe atrakcje, jakie możecie znaleźć nad polskim morzem!

Kolejna trójka: Półwysep Helski: Władysławowo, Hel i Jastarnia - założone w średniowieczu miasteczka to legendarna wizytówka nadbałtyckiej turystyki

Darłowo - dawniej średniowieczna warownia, obecnie piękny nadmorski kurort bogaty w urokliwe zabytki

Kołobrzeg - jedno z najstarszych miast na Pomorza Zachodniego, dziś znane uzdrowisko i ośrodek kulturalny. Wiele historycznych zabytków, 3 duże morskie kąpieliska i bardzo dobrze rozwinięta baza turystyczna. To też ulubione miasto nadmorskich kuracjuszy

Mielno - znane jako "polska Ibiza" - poza Sopotem ma największe zagęszczenie nocnych klubów, dyskotek i barów z muzyką na całym Wybrzeżu!

Świnoujście – miasta rozłożone na 44 wyspach! Warto tam też odwiedzić jedną z najlepiej zachowanych fortyfikacji nadbrzeżnych w Europie. Wypada też wyskoczyć stąd do Wolińskiego Parku Narodowego, a może i do Międzyzdrójów - zapolować na gwiazdy i celebrytów!

Sarbinowo - szczególnie dobre miejsce dla seniorów! Na nadmorskiej promenadzie można spacerować, ale też wygrzewać się w słońcu siedząc na nadmorskich ławeczkach. Bezpiecznie można zejść na plażę dzięki schodkom z wygodnymi poręczami. Mur oporowy chroni kąpiących się w morzu przed gwałtownymi czasami falami Bałtyku

Niechodze - najlepsze na rodzinne wakacje. To spokojna i tańsza od sąsiadów miejscowość na „polskim Costa del Sol” (dobrze nasłonecznionym pasie wybrzeża od Mrzeżyna do Dziwnowa). Plaża jest szeroka, czysta i piaszczysta (Błękitna Flaga), moc atrakcji dla dzieci, piękne widoki na klify i zabytkową latarnię morską urozmaicą Wam pobyt. Maluchy można też zabrać do Parku Miniatur Latarni Morskich czy przejechać się Nadmorską Kolejką Wąskotorową albo pojechać do pobliskiego Rewala i zobaczyć makiety podmorskich stworów w Parku Wieloryba.

Ustka - dla poszukiwaczy bursztynu - "bałtyckiego złota". Znajdziecie tu najbardziej dorodne okazy! W Ustce organizowane są mistrzostwa Polski w wypłukiwaniu bursztynu. A żółciutka plaża powiększa się co roku, gdyż władze miasta realizują program poszerzania plaży przy pomocy piasku wydobytego z dna kanału portowego.

Najciekawsze miasta nad Bałtykiem
Pin it
Najlepsza miejscowość nad morzem
Pin it

nietypowe atrakcje nad Bałtykiem

Zamek w Łapalicach

Pin it
Atrakcje nad morzem bałtyckim

Kanał Elbląski

Pin it
atrakcje nad morzem

Krzywy Las

Pin it

Nietypowe atrakcje nad Bałtykiem

Zamek w Łapalicach - historia jak na zamek niezwykła, bo obiekt ponieważ został zbudowany dopiero w XX w. Jego budowa nie została jednak ukończona. Zamek był dziecięcym marzeniem pomysłodawcy - Piotra Kazimierczak, rzeźbiarza i biznesmena. Przy realizacji tej ogromnej inwestycji pojawiły się problemy finansowe i urzędowe. Obiekt pozostaje do dziś nietypową atrakcją turystyczną, zwłascza dla wielbicieli miejsc opuszczonych.

Centrum Słowian i Wikingów Jomsborg-Vineta Wolin to skansen na wyspie Wolin. Znajdziecie tam obiekty-repliki wczesnośredniowiecznego Wolina (atrakcji powstanie więcej - m.in. nowe bramy, wikińskie łodzie). Organizowany tam od lat w wakacje Festiwal Słowian i Wikingów to jedna z największych imprez wczesnośredniowiecznych na świecie, uczestniczą w nim odtwórcy z 30 krajów.

Krzywy Las pod Gryfinem - jak i po co powstał? Warunki atmosferyczne, względy praktyczne, a może całkiem zwyczajnie... kosmici? :) Do dziś nie wiadomo na pewno. Krzywizny pochodzą najpradopodobniej z lat 30. XX w. Na przestrzeni 0,3 ha znajduje się kilkaset powykrzywianych tuż przy ziemi sosen - wszystkie jednakowo w kierunku północnym, tworząc z części pnia półkole. Drzewa zostały prawdopodobnie wykrzywione, by wykorzystać je do produkcji mebli lub statków. Krzywy Las uznany jest obecnie za pomnik przyrody

Kanal Elbląski czyli łodzie jadą po torach! To jeden z siedmiu cudów Polski i najdłuższy kanał w kraju. Dzięki różnicom poziomów po drodze łodzie płynące kanałem muszą pokonać część drogi po pochylniach na platformach ustawianych na szynach i transportowanych siłą napędzającej je wody. To wyjątkowy i naprawdę godny zobaczenia mechanizm.

Ruchome wydmy w Słowińskim Parku Narodowym. Piasek wyrzucany morze osiada tu na plaży, a potem z dzięki wiatrom wędruje nad mierzeję łebską z prędkością kilku metrów rocznie, zasypując napotkane lasy. Najwyższa ruchoma wydma to Łącka (ok. 30m wysokości). Z jej szczytu roztacza się prawdziwie pustynny krajobraz, widać tu ogrom jeziora Łebsko i błękit Morza Bałtyckiego. Po drodze warto zajrzeć do Muzeum Wyrzutni Rakiet – to poniemiecki poligon doświadczalny, gdzie testowano rakiety bojowe.

Cmentarz Nieistniejących Cmentarzy w Gdańsku to symboliczny cmentarz upamiętniający 27 dawnych gdańskich cmentarzy różnych wyznań zniszczonych po II wojnie światowej, głównie w latach 70. XX w. Forma pomnika-cmentarza kształtem przypomina świątynię. Na szczątkach nagrobków leży granitowa płyta - ołtarz, a zarazem katafalk z napisem ...tym, co imion nie mają. Szpalery drzew spina żywopłot formując kształt apsydy. 

Kamienne kręgi w Odrach - "polski Stonehenge". Największe kręgi kamienne w Polsce, a drugie pod względem wielkości w Europie. To dawne cmentarzysko składające się z grobowców rodzinnych, prawdopodobnie skandynawskich Gotów z początku naszej ery. Na terenie rezerwatu odbywają się imprezy związane z kulturą Gotów, jak pokazy gockiej mody przy dźwiękach muzyki celtyckiej. To również miejsce "kontaktu z energią" popularne wśród miłośników ezoteryki.

Ogrody Tematyczne Hortulus w Dobrzycy - kompleks ogrodów pokazowych, unikatowe miejsce wypoczynku, rozrywki i edukacji. W Ogrodach Tematycznych znajdziecie prawie 30 ogrodów o różnej tematyczne i stylistyce: inspirowane naturalnym krajobrazem (skalne, leśne, wodne), kulturą różnych narodów (japoński, francuski) czy oryginalne ogrody zmysłów w stylu angielskim. W Ogrodach Spectabilis zgubicie się w największym na świecie labiryntem grabowym! W jego centrum stoi wieża widokowa, z widokiem m.in. na Kamienny Krąg, Kalendarz Celtycki i rosaria


Nad morze z dziećmi - rodzinne atrakcje nad Bałtykiem

Nadmorska Kolej Wąskotorowa - dla małych przyjaciół Lokomotywy Tomka i dużych amatorów jazdy na parę! Historia nadmorskiej wąskotorówki zaczęła się w 1896 r. na trasie z Gryfic do Niechorza. Obecnie czynna jest tylko 1 linia o długości 39,5 km z Gryfic przez Trzęsacz, Rewal, Śliwin i Niechorze do Pogorzelicy. To tylko 22% wszystkich dawnych linii. Do Gryfickiej Kolei Wąskotorowej należało w sumie aż 300 km torów i 98 stacji! Na obecnej trasie znajdują się też inne atrakcje:

  • Park Wieloryba w Rewalu
  • Multimedialne Muzeum i ruiny kościoła na klifie w Trzęsaczu
  • Aquapark w Pogorzelicy
  • Park Miniatur Latarni Morskich w Niechorzu
  • czy prawdziwa czynna Latarnia Morska Niechorze

Park Miniatur i Kolejek w Dziwnowie - większa atrakcja dla maluchów czy może raczej ich tatusiów? :) W Parku Kolejek znajdziecie drobiazgowe rekonstrukcje najsłynniejszych polskich latarni morskich, ale też ponad kilometr maleńkich torów, po których suną miniaturowe pociągi – od dymiących parowozów, przez ciuchcie znane z popularnych kreskówek, aż po superszybkie pendolino.

Panienka z okienka w Gdańsku - codziennie o godz. 13.00, a od maja do września też o 15.00 i 17.00, postać młodej gdańszczanki w stylowym ubiorze z XVII w. pojawia się w szczytowym oknie Nowego Domu Ławy (koło Dworu Artusa). To świetna okazja, by opowiedzieć swoim pociechom i samemu zapoznać się jedną z najbardziej popularnych historii miłosnych Pomorza.

Miasto Myszy w Kołobrzegu - jedyne takie muzeum w Polsce. Myszki żyją tu w specjalnie stworzonej dla nich przestrzeni - wnętrze jest odwzorowaniem mysiej nory. Dowiecie się wielu interesujących faktów o tych małych zwierzątkach, spotkacie ponad 500 maluchów! Jeśli jednak nie przepadacie za myszkami, to może przypadnie Wam do gustu...

Fokarium na Helu - prowadzi działalność naukową, której celem jest odtworzenie szerokiej obecności fok szarych w południowym Bałtyku. Mieszkańcy mają szare futro w różnych odcieniach, sympatyczne mordki i wielki apetyt na ryby! W porze karmienia można podziwiać ich akrobatyczne umiejętności i spryt.

Port Rybacki Dźwirzyno - podczas wizyty nad morzem nie może zabraknąć wizyty w rybackim porcie. Można tu podglądać rybaków, rozmaite statki i kutry podczas pracy. Można też kupić na obiad świeżą rybkę prosto z morza - prosto od rybaka!

Port i nabrzeże w Gdyni, Dar Pomorza, Błyskawica - obserwacja statków wpływających i wypływających z prawdziwego czynnego portu, zwiedzanie broniącego Polski w czasie wojny niszczyciela ORP Błyskawica czy żaglowca szkleniowego SV Dar Pomorza (pot. Białej Fregaty) z pewnością niejednego przepełnionego tęsknotą za morzem młodego człowieka zachęciło do wybrania morskiej kariery zawodowej. Wszystkie te morskie cuda do zobaczenia nad samym morzem w Gdyni.

Wiatrak w Świnoujściu czyli Stawa Młyny - na końcu Falochronu Zachodniego w Świnoujściu znajduje się charakterystyczny biały "wiatrak". W rzeczywistości to morski znak nawigacyjny niezwykle urodziwie wyglądający zwłaszcza o zachodzie słońca. Lokalna legenda (zapoznajcie się koniecznie przed wizytą!) nakazuje okładać się błotem i zażywać kąpieli w morzu, by zachować młodość.

Co robić z dziećmi nad morzem

Atrakcje dla dzieci nad morzem

Pin it
Nad morze z dziećmi - rodzinne atrakcje nad Bałtykiem

Nadmorska Kolej Wąskotorowa

Pin it
 Nad morze z dziećmi - rodzinne atrakcje nad Bałtykiem

ORP Błyskawica w Gdyni

Pin it

Nadmorskie oferty:


Sprawdźcie też koniecznie: