Pin it

PODLASIE

W krainie żubra

Podlasie to region, gdzie czas zdaje się płynąć wolniej niż w innych częściach Polski. Tu można się naprawdę wyciszyć i poczuć bliskość natury, nawet tej prastarej, która była światkiem zdarzeń sprzed kilku wieków. To także miejsce przenikania się wielu kultur, którego lokalny folklor fascynuje i przyciąga. Na każdym kroku napotkacie tradycyjne domy o kolorowych okiennicach, drewniane cerkwie, a nawet meczet i tatarską jurtę.

Podlasie to region tak bogaty kulturowo i krajobrazowo, że nie będziemy Was za długo namawiać, że warto go odwiedzić. Niech fakty i zdjęcia mówią same za siebie!

 

Noclegi na Podlasiu - najnowsze oferty!


Najpiękniejsze miejsca na Podlasiu!

Jeśli uwielbiacie aktywny wypoczynek na łonie natury oraz odkrywanie lokalnych tradycji i niebanalnych miejsc, Podlasie jest właśnie dla Was!

O Puszczy Białowieskiej nikomu nie trzeba opowiadać, a każdy choć raz w życiu powinien odwiedzić ten prastary las - królestwo żubra. Niezliczone gatunki ptaków oraz sceniczne widoki czekają nad rozlewiskiem Biebrzy w Biebrzańskim Parku Narodowym - największym w Polsce. Amatorzy sportów wodnych oraz wypoczynku nad wodą mogą wybierać spośród niezliczonej liczby jezior, z perłą pośród nich - jeziorem Wigry. Jego unikatowa przyroda chroniona jest w obrębie Wigierskiego Parku Narodowego, a na samym jeziorze położonych jest aż dziewiętnaście malowniczych wysp.

Zachwyci Was podlaski folklor, wyrosły z wielokulturowej tradycji tego obszaru. Koniecznie odwiedźcie tatarską wieśw Kruszynianach, gdzie znajdują się m.in. meczet z XVIII wieku oraz tatarski cmentarz. Kruszyniany stanowią część tzw. Szlaku Tatarskiego. Kolejny podlaski szlak, który warto przebyć to Kraina Otwartych Okiennic. Prowadzi przez trzy wsie - Trześciankę, Soce i Puchły i jest najpiękniejszym w całym regionie przykładem tradycyjnej, barwnie zdobionej architektury drewnianej. Na koniec wpadnijcie do malowniczych miasteczek, jak Augustów, Tykocin czy Supraśl, a zgodzicie się z nami, że Podlasie jest wyjątkowo piękne!

Podlasie

Jezioro Wigry

Pin it
Podlasie

Puszcza Białowieska

Pin it
Podlasie

Biebrzański Park Narodowy

Pin it
Podlasie

Wieś tatarska w Kruszynianach

Pin it
Podlasie

Europejska Wieś Bociania

Pin it
Podlasie

Kraina Otwartych Okiennic

Pin it
Podlasie

Góra Grabarka

Pin it
Podlasie

Augustów

Pin it
Podlasie

Tykocin

Pin it

Podlaskie przysmaki

Podlasie jest prawdziwym zagłębiem regionalnych przysmaków. W tej części polski od wieków przenikały się różne tradycje kulinarne - kresowa, żydowska, a nawet tatarska. Efektem jest niezwykle bogata kuchnia pełna ciekawych, nieco nawet egzotycznych dań i przekąsek. Sprawdźcie poniżej, jakich podlaskich przysmaków trzeba koniecznie spróbować

Podlasie

Cerkiew we wsi Narew

Pin it
  • Zupa opieńkowa - grzybowa zupa serwowana w regionie Puszczy Białowieskiej
  • Pierekaczewnik - danie kuchni tatarskiej w formie wielowarstwowego, zapiekanego ciasta z nadzieniem pikantnym lub słodkim
  • Kiszka ziemniaczana - jelito wieprzowe wypełnione utłuczonymi ziemniakami i upieczone na złoto, zwykle z boczkiem i cebulką
  • Ser koryciński - wyrabiany z niepasteryzowanego mleka krowiego według tradycyjnej receptury
  • Kartacze - ziemniaczane pyzy nadziewane mięsem mielonym
  • Sękacz - ciasto biszkoptowe, o charakterystycznym, lejącym się kształcie, do którego przygotowania potrzeba aż czterdziestu jaj! 
  • Mrowisko  - danie w kształcie kopca ułożonego z cienkich płatów ciasta z dodatkiem miodu, bakalii oraz wiórek kokosowych

Noclegi na Podlasiu - więcej ofert!