Pin it

TATRY

Na dachu Polski 

Tatry leżą na południu kraju na granicy polsko-słowackiej. Na horyzoncie dumnie rysują się tam najwyższe szczyty całych Karpat — łańcucha górskiego, który ciągnie się łukiem od Polski po Rumunię, przez terytorium ośmiu krajów.

Morskie Oko — szmaragdowe jezioro, w którym przez większość roku odbijają się ośnieżone szczyty, to miejsce, do którego asfaltową drogą w pogodne dni ciągną całe rodziny. Każdy odwiedzający Zakopane rozpoznaje zarys Giewontu — widocznego z daleka, zwieńczonego metalowym krzyżem Śpiącego Rycerza. Wielu udaje się na szczyt, a bardziej ambitni próbują zdobyć najwyżej położony punkt Polski, liczące 2499 m n. p.m. Rysy. Na mniej aktywnych czeka kolejka linowa na Kasprowy Wierch i atrakcje Krupówek

Są miejsca w Tatrach, o których słyszeliśmy już w szkole. Wiele innych odkryliśmy później, w czasie odwiedzin w Zakopanem i okolicy, ale przede wszystkim podczas górskich wędrówek. Te właśnie miejsca chcielibyśmy przed Wami odkryć. Nie potrzebujcie ani ponadprzeciętnej kondycji, ani drogiego wyposażenia, aby do nich dotrzeć. Wystarczy dobra pogoda, pozytywne nastawienie i odrobina uwagi na szlaku, aby cieszyć się pięknem i majestatycznym spokojem naszych najwyższych gór! 


Noclegi w Tatrach - najnowsze oferty!

Dolina Roztoki w Tatrach

Dolina Roztoki

Pin it
Tatry

Morskie Oko

Pin it

Najpiękniejsze miejsca w Tatrach!

Dolina Pięciu Stawów Polskich

Dolina ta przez wielu uważana jest za najpiękniejszą w Tatrach. Znajduje się tam najgłębsze tatrzańskie jezioro – Wielki Staw Polski oraz najwyżej położone schronisko w Polsce (1670 m n.p.m.). W drodze z Palenicy Białczańskiej do doliny miniecie Siklawę – największy, około 70-metrowy tatrzański wodospad. Wyprawa w dwie strony to dystans około 17 km, ale wędrówka nie jest wymagająca, a widoki wynagrodzą każdy wysiłek. Dolina Pięciu Stawów Polskich stanowi również dobry punkt startu do wycieczek w wyższe partie gór.

Tatry

Dolina Pięciu Stawów Polskich

Pin it
Tatry

Polana Kalatówki

Pin it
Polana Kalatówki 

Na polanę można szybko i łatwo dotrzeć brukowanym szlakiem z Kuźnic. Oczom ukazuje się najpierw wybudowane w stylu alpejskim w latach 30-tych schronisko PTTK, a potem tchnąca spokojem, otoczona górami hala z pasterskimi chatkami. Sielankowego obrazu dopełniają wypasające się owce. W schronisku, przekształconym w Hotel Górski Kalatówki, można zatrzymać się na obiad, grzane wino lub pyszną szarlotkę. Dalej można udać się do schroniska na Polanie Kondratowej, nawet na sam szczyt Giewontu

Czarny Staw Gąsienicowy

Odwiedzając Zakopane, wiele osób wybiera się na około półtoragodzinną wędrówkę z Kuźnic na Halę Gąsienicową. Znajduje się tam ponad stuletnie schronisko PTTK Murowaniec, gdzie można zatrzymać się na domowy obiad lub zimne piwo w promieniach słońca. Większość tam zdaje się kończyć wyprawę. Wystarczy jednak dodatkowe 45 minut łatwego marszu, aby dotrzeć do Czarnego Stawu Gąsienicowego otoczonego charakterystycznymi szczytami Świnicy i Kościelca. To miejsce, w którym można posłuchać ciszy i poczuć potęgę gór. 

Tatry

Czarny Staw Gąsienicowy

Pin it
Dolina Chochołowska

Idealne miejsce na długie spacery, bo jest to najdłuższa dolina w polskich Tatrach. Ten łagodny i bardzo malowniczy teren dostępny jest dla każdego bez względu na wiek czy kondycję, jest to zatem świetnym wybór dla rodzin z dziećmi. Jest to jedyne miejsce w polskiej części Tatr, gdzie można wprowadzać psy. Spacer może urozmaicić wizyta w schronisku PTTK na Polanie Chochołowskiej, a z każdego punktu widoki są zachwycające. Zwłaszcza wczesną wiosną, kiedy dolinę pokrywa fioletowy dywan krokusów, a na halach rozpoczyna się wypas owiec.

Tatry

Dolina Chochołowska

Pin it
Rusinowa Polana

Można obrać ją za cel wycieczki bez względu na porę roku i przygotowanie sprzętowe czy kondycyjne. Rusinowa Polana słynie ze scenicznych wschodów słońca oraz zachwycającej panoramy, z najwyższymi szczytami Tatr, jak Gerlach czy Rysy, na horyzoncie. Jeśli macie ochotę na bardziej wymagający spacer warto wejść na niewysoką Gęsią Szyję (1489 m), by podziwiać jeszcze bardziej spektakularne widoki. Konieczni odwiedźcie także zaciszne Sanktuarium Maryjne na Wiktorówkach, gdzie co roku w Wigilię odprawiana jest wyjątkowa Pasterka. Możecie też trafić na góralski ślub.

Tatry

Bukowina Tatrzańska

Pin it
Tatry

Zakopane

Pin it

Ciekawe miejsca i wydarzenia w Zakopanem i okolicy

  • Zespół Dworsko-Parkowy w Kuźnicach:  W jego zabytkowych budynkach mieści się siedziba Tatrzańskiego Parku Narodowego oraz dwie wystawy. W pobliżu stoi pomnik W. Hasiora Prometeusz rozstrzelany, poświęcony ofiarom faszyzmu.
  • Wieś Chochołów: Nazywana jest „żywym skansenem”, ponieważ większość jej zabudowy stanowią stuletnie, góralskie chatki z drewnianych bali.
  • Festiwal Jazz Camping Kalatówki: Odbywa się co roku jesienią na Polanie Kalatówkia jego pierwsza edycja miała miejsce w roku 1959.
  • Muzeum Stylu Zakopiańskiego: Mieści się w Willi Koliba - pierwszym budynku wybudowanym w stylu zakopiańskim wg projektu Stanisława Witkiewicza. Pomieszczenia urządzone są meblami i przedmiotami użytkowymi w stylu zakopiańskim pochodzącymi z przełomu XIX i XX wieku.
  • Galeria Władysława Hasiora w Zakopanem: Autorska galeria artysty obejmująca rzeźby i kompozycje przestrzenne, których tworzywem są różnorakie materiały.
  • Klasztor Albertynek na Kalatówkach: Zespół klasztorny wybudowany pod koniec XIX wieku w stylu zakopiańskim. Ta oaza spokoju odwiedzana jest przez turystów udających się tą drogą na tatrzańskie szlaki. 
  • STRH Cafe& Gallery w Zakopanem: Kawiarnia i galeria sztuki w jednym posiadająca wyjątkowy taras z widokiem na panoramę Tatr.
  • Przegląd Filmów o Sztuce w Zakopanem: Reaktywowany w 2016 po dwudziestu latach przerwy, ciągle przyciąga rzesze pasjonatów sztuki, nie tylko filmowej.

Noclegi w Tatrach - więcej ofert!