wielka brytania wakacje podróż oferta korzystny świętoPin it

Wakacje w Wielkiej Brytanii – królewski urlop, wyjątkowe wspomnienia

Wakacje w Wielkiej Brytanii spędźcie po królewsku! Zajrzyjcie do jednego z najlepszych uniwersytetów na świecie, poszukajcie potwora z Loch Ness, ale przede wszystkim dobrze poznajcie królewski Londyn. Co można robić w poszczególnych częściach Zjednoczonego Królestwa? Które zabytki warto zwiedzić? Jakich atrakcji nie należy pominąć?

Londynem wielka brytania wakacje podróż oferta korzystny święto
Pin it

Królewskie wakacje w Wielkiej Brytanii

Kiedy zaczynacie planować wakacje w Wielkiej Brytanii, do głowy mogą przychodzić wam jej najważniejsze symbole, tj. czerwone budki telefoniczne i piętrowe autobusy, które kojarzą się nie tylko z krajem, ale i z samym Londynem. Co warto zobaczyć w stolicy?

  • Pałac Buckingham – niegdyś letnia rezydencja brytyjskiego władcy, dziś jego oficjalna siedziba. Jest największym pałacem królewskim na świecie.
  • Tower Bridge – słynny most zwodzony.
  • London Eye – diabelski młyn, z pięknym widokiem na Londyn.
  • Obiekty wpisane na Listę światowego dziedzictwa UNESCO: obserwatorium astronomiczne w Greenwich, dawne więzienie Tower of London, Królewskie Ogrody Botaniczne i Pałac Westminster z wieżą zegarową Big Ben.

Nie tylko Anglia?

Choć wiele osób nazwa Wielką Brytanię po prostu Anglią, to wiedzieć należy, że kraj składa się z Irlandii Północnej leżącej na wyspie Irlandia i trzech części położonych na wyspie Wielka Brytania: Anglii, Szkocji i Walii. Spędzając wakacje w Wielkiej Brytanii, warto sprawiedliwie podzielić czas, aby poznać je wszystkie.

  • Szkocja, kojarzona z kiltami w tzw. szkocką kratę, dudami i potworem z jeziora z Loch Ness, zachwyca ogromnymi połaciami niezagospodarowanych nizin (Lowlands) i terenów górzystych (Highlands). Wybierzcie się do Edynburga, stolicy Szkocji. W jego centrum możecie wspiąć się na wygasły wulkan Arthur’s Seat, sięgający 251 m n.p.m. W mieście szczególnie ciekawe są jeszcze ulica Royal Mile, która łączy ze sobą średniowieczny zamek edynburski i rezydencję brytyjskich monarchów Pałac Hollyrood.
  • Walia, odrębna kulturowo część królestwa, jest dwujęzyczna – szacuje się, że kilkanaście procent obywateli posługuje się zarówno językiem brytyjskim, jak i walijskim. Część wakacji w Wielkiej Brytanii warto poświęcić na zwiedzenie stolicy Walii Cardiff. Do największych atrakcji miasta należy wielokrotnie przebudowywany zamek, który dziś jest przykładem wiktoriańskiego neogotyku.
  • Irlandia Północna to zielona część kraju, do której warto wybrać się, chociażby ze względu na urzekające klifowe wybrzeże. Jeśli jesteście fanami zwiedzania, waszej uwadze nie powinien umknąć zamek w Belfaście ani wyjątkowe Ulster Folk & Transport Museum.
Szkocja wielka brytania wakacje podróż oferta korzystny święto
Pin it
liverpool wielka brytania wakacje podróż oferta korzystny święto
Pin it

Najważniejsze atrakcje Zjednoczonego Królestwa

Spędzając czas na Wyspach, dobrze poznać także ich najbardziej charakterystyczne zakątki. Wśród nich szczególnie dużą popularnością cieszy się miasto Liverpool, które możecie zwiedzić śladami wywodzącego się stamtąd zespołu The Beatles. Kolejnym ważnym punktem wakacji w Wielkiej Brytanii jest Stonehenge – zlokalizowany w pobliżu angielskiego Salisbury neolityczny kamienny krąg, ze względu na swą niepowtarzalność wpisany na Listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Innymi miejscami, które biją rekordy popularności wśród turystów, są gmachy jednych z najlepszych uniwersytetów na świecie, czyli Cambridge i Oxford, a także łaźnie rzymskie w Bath. Jeśli jesteście z kolei spragnieni mocnych wrażeń, możecie wypatrywać słynnego potwora Nessie w szkockim jeziorze Loch Ness.