islandii_islandia_swieto_konie_zorza_polarnaPin it

Wakacje na Islandii? Poznajcie tajemnice tej wulkanicznej wyspy!

Wakacje na Islandii, położonej na dalekiej Północy, niektórym mogą kojarzyć się wyłącznie z surowym klimatem i zimnem. Nic jednak bardziej mylnego! Niesamowita atmosfera, przepiękne krajobrazy, cuda natury, a także najwyższy w Europie poziom bezpieczeństwa sprawią, że wypoczynek w krainie ognia i lodu będzie niezapomniany.

Wakacje na Islandii? Zacznijcie od poznania jej serca!

Reykjavik, czyli serce Islandii, jest najdalej na północ wysuniętą stolicą na świecie. Miejscowość uzyskała prawa miejskie pod koniec XVIII wieku, choć liczba mieszkańców nie sięgała wówczas nawet 200. Obecnie w stolicy Islandii mieszka ponad 120 tys. osób.

Miasto jest ważnym ośrodkiem uniwersyteckim i turystycznym kraju. Co ciekawe, w Reykjaviku działa lotnisko, ale obsługuje ono jedynie połączenia krajowe. Zagraniczni turyści przylatujący na wakacje do Islandii lądują na międzynarodowym lotnisku w oddalonym o około 50 km Keflaviku.

islandia_wakacje_swieto
Pin it
islandia_wakacje_swieto_zorza_polarna
Pin it

Co warto zobaczyć w Reykjaviku?

  • Postmodernistyczny ratusz usytuowany blisko brzegu jeziora Tjörnin w samym centrum miasta. W magistracie można obejrzeć trójwymiarową mapę kraju.
  • Siedziba islandzkiego parlamentu w budynku wzniesionym w latach 80. XIX wieku w stylu klasycystycznym.
  • Kościół Hallgrímskirkja o charakterystycznej strzelistej bryle, którą wieńczy punkt widokowy na miasto.
  • Klasycystyczna katedra luterańska wybudowana pod koniec XVIII wieku. To właśnie w tej świątyni w 1874 roku po raz pierwszy odśpiewano hymn narodowy Islandii.
  • Ogród botaniczny Grasagarður Reykjavíkur jest bezpłatny i otwarty przez cały rok. W szklarni można nie tylko obejrzeć rośliny rosnące naturalnie w cieplejszych strefach klimatycznych, lecz także wypić kawę w kawiarni.
  • Liczne placówki kulturalne, takie jak multimedialne Narodowe Muzeum Islandii, Muzeum Morza z modelami statków i trawlerów oraz Galeria Narodowa z bogatymi zbiorami, w skład których wchodzą m.in. prace rodzimego malarza Asgrimura Jónssona, a także dzieła Picassa i Muncha.

Błękitna Laguna i czarna plaża, czyli islandzkie cuda

Podczas wakacji na Islandii warto zobaczyć też nietuzinkowe miejsca, którym kraj w dużej mierze zawdzięcza swą turystyczną popularność. Jedną z nich jest Błękitna Laguna, czyli zespół basenów geotermalnych ulokowanych w skałach wulkanicznych. Miejsce jest przygotowane na gości – infrastruktura obejmuje m.in. klinikę dermatologiczną, sklep z kosmetykami dermatologicznymi, restaurację i pokoje gościnne. Błękitna Laguna oddalona jest o 50 km od Reykjaviku.

Pokryta czarnym piaskiem i kamykami plaża Reynisfjara, którą od Reykjaviku dzieli około 150 km, i otaczające ją nietuzinkowe ciemne formacje skalne to obok Błękitnej Laguny miejsce, które po prostu trzeba zobaczyć!

islandia_wakacje_swieto_laguna
Pin it
islandia_swieto_wakacje_humbak
Pin it

Islandia jak z bajki? Kilka słów o zorzy polarnej

Położenie Islandii blisko koła podbiegunowego (przecina ono wysuniętą najdalej na północ zamieszkaną część kraju, jaką jest wyspa Grímsey) sprawia, że latem przez większość doby jest jasno, za to w miesiącach zimowych dłużej niż w Polsce panuje ciemność.

Usytuowanie kraju decyduje też o tym, że wakacje na Islandii to świetny pomysł dla gości spragnionych widoku zorzy polarnej. To niezwykłe zjawisko atmosferyczne, które rozświetla niebo tańcem wielu barw, jest widoczne w sezonie jesienno-zimowym. Najlepszy czas na obserwację zorzy polarnej w trakcie wakacji na Islandii przypada na październik oraz przełom marca i kwietnia.


Inspiracja dla twoich następnych wakacji na Islandii