Majorka Hiszpania Balearów morze kładka plaża stare miasto wakacje podróż ballermannPin it

Wakacje na Majorce — wyspie słońca, jaskiń i Fryderyka Chopina

Wakacje na Majorce są gwarancją ekscytujących przeżyć. Największa wyspa na archipelagu Balearów to miejsce, gdzie góry spotykają z morzem, tworząc malownicze zatoczki, a po zboczach wędrują stada dzikich kóz. Plaże na Majorce są szerokie i piaszczyste. Tętniące życiem kurorty przyciągają podróżnych z całego świata spragnionych słońca, wina i dobrej zabawy.

Jakie miejsca warto zwiedzić, spędzając wakacje na Majorce?

  1. Stolica wyspy, Palma de Mallorca, została założona w II wieku p.n.e. przez rzymskich osadników, jej rozkwit nastąpił jednak w czasach panowania Arabów, gdy zyskała sławę miasta piratów. Obecnie Palma de Mallorca to duże, kosmopolityczne miasto, które tygodnik The Sunday Times określił mianem "najlepszego miejsca do życia". Przyjemnie jest spacerować uliczkami starówki, zaglądając do klimatycznych kafejek i odkrywając kolejne zabytki. Do najważniejszych z nich należy położona naprzeciwko portu ogromna gotycka świątynia — katedra Le Seu, która stała się wizytówką miasta. Wnętrze zachwyca imponującym, czternastometrowym witrażem. Warto również odwiedzić położony nieopodal Pałac Almudaina, oraz pełne fontann i soczystej zieleni ogrody S'Hort del Rei.
  2. Valldemosa to maleńkie miasteczko u stóp gór Sierra de Tramuntana, które każdego roku przyciąga setki turystów. Wśród tysiącletnich drzew oliwnych, palm i plątaniny wąskich, krętych uliczek znajduje się zabytkowy Klasztor Kartuzów. Miejsce to stało się scenerią romansu dwójki artystów: Fryderyka Chopina i pisarki George Sand. Obecnie cele klasztoru udostępnione są do zwiedzania, a w muzeum możemy oglądać liczne pamiątki po pobycie pary kochanków.
  3. Spędzając wakacje na Majorce, warto odwiedzić także niektóre z tutejszych jaskiń. Najbardziej znane to Jaskinie Smocze (Covas del Drac) znajdujące się w niewielkiej miejscowości Porto Cristo. Znajdziecie tu mierzące 200 m długości i 30 szerokości Jezioro Martel. Warto wybrać się w rejs łódką i z tej perspektywy podziwiać niezwykłe wapienne formacje skalne w odcieniach brązu i malachitu. W jaskini organizowane są liczne koncerty muzyki klasycznej, w niezwykłej scenerii można posłuchać utworów Chopina, Caballero czy Offenbacha.
Majorka zatoka wakacje tanie oferty
Pin it
Cala Ratjada, Majorka-zarezerwowane
Pin it

Kuchnia Majorki

Kuchnia Majorki bazuje na bogactwie ryb i owoców morza oraz lokalnych warzywach. Idealne warunki klimatyczne sprawiają, że uprawiane na wyspie niewielkie pomidorki czy karczochy same w sobie smakują wyśmienicie. Popularnym daniem jest tumbet, czyli gulasz warzywny. Warto spróbować tutejszej odmiany paelli, jaką jest arroz brut — ryż duszony z szafranem i mięsem z królika. Do lokalnych specjalności zaliczają się caldereta de langosta — langustynki w ziołowo-pomidorowym wywarze czy burrida de ratjada — płaszczka w migdałach. Do posiłków warto zamawiać doskonałe lokalne wina z winnic Porres, Algaida i Manacor.

Życie nocne na Majorce

Wakacje na Majorce to doskonała okazja do zabaw i całonocnych imprez. W Palmie najmodniejsze kluby i lokale z występami na żywo znajdziemy w okolicach promenady Paseo Marítimo. Ze sławnych dyskotek i światowej sławy DJ'ów znana jest miejscowość Magaluf. Także w mniejszych kurortach i miejscowościach wypoczynkowych znajdują się liczne kluby, bary, kafejki i dyskoteki, dlatego też z pewnością nie będziecie narzekać na nudę.

alcudia stare miasto mallorca
Pin it