wakacje_w_meksyku_czaszkiPin it

Wakacje w radosnym Meksyku − śladami historii, kulinariów i mariachi!

Wakacje w Meksyku to wyprawa w poszukiwaniu wyrazistych smaków, odmiennej kultury, niecodziennych krajobrazów i śladów cywilizacji prekolumbijskich. Będąc w Meksyku, można także poznać północno-zachodnie stany USA albo wybrać się w rejs po Karaibach. Co jeszcze warto zobaczyć w Meksyku? Jakich atrakcji nie powinniście przeoczyć?

Aktualne oferty

Wakacje w Meksyku – najważniejsze atrakcje

Jedno z trzech największych miast na świecie, czyli Meksyk, robi na turystach ogromne wrażenie. Według szacunków, w aglomeracji mieszka nawet 25 milionów ludzi!

Co możecie zobaczyć w meksykańskiej stolicy?

  • Templo Mayor, czyli ruiny najważniejszej świątyni Azteków, budowanej od XIV do XV wieku. Zabytek miał kształt piramidy z dwiema świątyniami na szczycie, został zniszczony przez Hiszpanów w XVI stuleciu.
  • Obiekty wpisane na Listę światowego dziedzictwa UNESCO: muzeum słynnego architekta Luisa Barragána w jego domu i pracowni oraz tzw. pływające ogrody w południowej dzielnicy Xochimilco, czyli tratwy porośnięte głównie kwiatami, które zobaczycie na jeziorze Xochimilco.
  • Katedra Metropolitalna, która jest nie tylko największą, ale i najstarszą świątynią rzymskokatolicką w obu Amerykach. Budowę kościoła rozpoczęto w XVI wieku i zakończono dopiero po 300 latach, dlatego przypatrując się bryle i wystrojowi katedry, dostrzeżecie elementy typowe dla renesansu, baroku i neoklasycyzmu.
  • Tuż obok świątyni stoi nie mniej majestatyczny Pałac Prezydencki, który można zwiedzać.
  • Narodowe Muzeum Antropologiczne z bogatymi zbiorami przybliżającymi cywilizacje prekolumbijskie, czyli jeden z najważniejszych punktów w planie wakacji w Meksyku.

Urlop śladami Majów? Wybierzcie się na Jukatan!

Zainspirowani cudownymi eksponatami, które podziwialiście w muzeum antropologicznym w stolicy kraju, wakacje w Meksyku możecie częściowo spędzić również na półwyspie Jukatan. Region obfituje w zabytki cywilizacji zamieszkujących te tereny przed przybyciem Krzysztofa Kolumba.

Na waszą szczególną uwagę zasługuje z pewnością, wpisane na Listę światowego dziedzictwa UNESCO i uznane za jedno z siedmiu nowych cudów świata, prekolumbijskie miasto Chichén Itzá. Miasto w IV wieku założyli Majowie, jednak okres jego największej świetności przypadał na X-XI stulecie, kiedy władali nim Toltekowie. Najcenniejszymi zabytkami są świątynie w kształcie piramidy.

Chętnie odwiedzane przez obieżyświatów są jeszcze m.in.:

  • Palenque znajdujące się dziś w parku narodowym, również wpisane na Listę światowego dziedzictwa UNESCO.
  • Największa odkryta do tej pory piramida Majów, czyli Calakmul, leżąca w Rezerwacie Biosfery Calakmul.
  • Tulum, usytuowana tuż przy malowniczym 12-metrowym klifie obmywanym wodami Morza Karaibskiego.

Meksyk: tradycje i kulinaria

Radosny Meksyk to wymarzony cel wakacyjnych wojaży dla każdego, kto uwielbia poznawać inne kultury. Tutejsze tradycje i smaki bardzo różnią się od polskich, co chyba najwyraźniej widać, kiedy zbliża się radosne, kolorowe i głośne święto zmarłych Día de Muertos. Przez cały rok miło jest posłuchać zespołów mariachi, dawnych grajków weselnych, a dziś ulicznych muzyków, którzy na stale wpisali się w krajobraz miast turystycznych.

Ważnym elementem kultury są także kulinaria. Smak Meksyku symbolizują np. placki pszenne tortille oraz quesadille − dwie tortille przełożone nadzieniem na bazie łatwo topiącego się sera. Popularnym daniem jest też burrito, czyli mięsny farsz zawinięty w tortillę, czy podobne tacos, tyle że z plackiem kukurydzianym w kształcie muszli.

 Wakacje_w_Meksyku_jesc_ostro
Pin it

Inspiracje i tanie oferty