Turcja wakacje podróż oferta korzystny świętoPin it

Magiczne i pełne wrażeń wakacje! Turcja przyciąga naturą i kulturą

Wakacje, w kraju takim jak Turcja, to gwarancja niezapomnianej przygody. Jest jedynym państwem na świecie, które mieści się na dwóch kontynentach. W monumentalnych meczetach i budowlach wyraźnie widać wpływ dawnego Imperium Osmańskiego. Zobaczycie tam jedyne w swoim rodzaju cuda natury, odwiedzicie nadmorskie kurorty i będziecie się doskonale bawić w nowoczesnych miastach. Turcja ma wiele oblicz, a każde jest równie ciekawe.

Turcja wakacje podróż oferta korzystny święto
Pin it

Atrakcje turystyczne w Turcji

Turcję można zwiedzać aktywnie lub leniwie. Iść tropem kulinariów, starożytnych budowli, pięknej przyrody czy obiektów z listy UNESCO. Sercem kraju jest bez wątpienia Stambuł. Zobaczycie tam monumentalny Błękitny Meczet i słynną Haga Sophia. Warto wybrać się do herbaciarni oraz spróbować kebabu, który nie ma nic wspólnego z tym znanym w Polsce. Niesamowitym przeżyciem będzie też targowanie się na Wielkim Bazarze oraz rejs po Cieśninie Bosfor.

Jeśli interesują was starożytne ruiny i inne ślady dawnych wieków, to koniecznie odwiedźcie Efez i zobaczcie Świątynie Artemidy oraz teatr grecki. Równie ciekawa jest Petara, w której nadal można podziwiać ruiny starożytnego miasta wraz z amfiteatrem i łukiem triumfalnym. Kolejną atrakcją dla miłośników zabytków jest antyczny Pergamon. W przeszłości było to jedno z najważniejszych miast, które słynęło dzięki swojej bibliotece i kościołowi opisywanego w Apokalipsie św. Jana.

Aktywne lub leniwe wakacje — Turcja i jej skarby natury

Jednym z największych cudów Turcji jest Kapadocja. Godzinami można podziwiać kamienne formacje, kościoły wydrążone w skałach oraz tufowe doliny. Jeśli chcecie dobrze poznać ten region, to wybierzcie się do skalnego miasta Uçhisar, Parku Narodowego Göreme oraz podziemnego miasta Derinyuku. Całkowicie inne, choć równie fascynujące, widoki zobaczycie w Pamukkale. Te białe wapienne formacje, z których spływają wodospady wody termalnej, nazywane są bawełnianymi twierdzami. Wyglądają nierealnie i robią ogromne wrażenie.

A może macie ochotę na leniwe wakacje? Turcja ma też piękne kurorty. Szczególnie interesująca jest Riwiera Turecka wraz z miastami Alanyia i Antalya. Odpoczniecie na piaszczystych plażach z jasnym piaskiem i lazurową wodą. Nadmorskie miejscowości stwarzają też doskonałe warunki do uprawiania kitesurfingu, spróbowania swoich sił w jeździe na nartach wodnych lub skuterach wodnych. Dzieci będą się dobrze bawić w delfinarium, na zjeżdżalniach i w basenach.

Turcja wakacje podróż oferta korzystny święto
Pin it
Istanbul_Tuerkei_Guenstiger_Urlaub_Im_November
Pin it

Kiedy jechać na wakacje? Turcja na wiosnę lub lato

Turcja mieści się w strefie klimatu podzwrotnikowego. Na wybrzeżu występuje jego morska odmiana, a w środku kraju doświadczycie klimatu kontynentalnego. Najlepszym okresem na wakacje jest przełom wiosny i lata. Już w maju średnie temperatury wynoszą 25 °C, a woda w morzu jest ciepła i idealna do kąpieli. Dobrym momentem na wyjazd jest też czerwiec. W lipcu i sierpniu temperatury sięgają 40 °C. Najzimniejszym miesiącem jest styczeń ze średnią temperaturą 7 °C.

Ważne informacje dla podróżujących

  • Obowiązująca waluta to lira turecka (TYR).
  • Oficjalnym językiem jest turecki.
  • Polacy muszą podróżować z paszportem i z wizą, która jest ważna 90 dni.
  • Czas lokalny to GTM+2, czyli dodajemy jedną godzinę.
  • Targujcie się! W Turcji to niemal sport narodowy, więc ceny towarów i usług są zawsze zawyżone.
Turcja wakacje podróż oferta korzystny święto
Pin it